pisik.org https://www.pisik.org Pişik, Pişik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, pisik.org Thu, 02 Mar 2017 00:00:00 +0000 Sun, 19 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Koltuk Altı Pişik Nasıl Geçer https://www.pisik.org/koltuk-alti-pisik-nasil-gecer.html Sun, 21 Oct 2018 12:52:24 +0000 Koltuk altı pişik: Bireylerde genel olarak yaz mevsiminde sıcağın etkisiyle sürtünmeden kaynaklı ve beraberinde de kaşıntı ıslaklık ve kızarıklık gibi belirtilerle gelen bireylere hareket esnasında acı çektiren bir sorundur. Koltuk altı pişik: Bireylerde genel olarak yaz mevsiminde sıcağın etkisiyle sürtünmeden kaynaklı ve beraberinde de kaşıntı ıslaklık ve kızarıklık gibi belirtilerle gelen bireylere hareket esnasında acı çektiren bir sorundur. Uzun süre bireylerin koltuk altlarını nemli ve havasız bir şekilde bırakmaları sonucu kaşıntı ile beraber kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Pişik bu bölgede kırmızı renkte bir görüntüye sahiptir. Bu sorunun oraya çıktığı nedenlerden bahsedecek olursam eğer bireyin giymiş olduğu sentetik kıyafetler, kişinin aşırı kilolu olmasına müteakip sürtünmeyle oluşan ayrıca kimyasal içerikli ıslak mendillerinin kullanılması, yaz aylarında ki sıcak sorunu nedeniyle bireylerin aşırı terlemesi ile koltuk altında pişik bireylerde meydana gelmektedir.

Koltuk altı pişik nasıl geçer: 

Koltuk altı pişikleri tedavisinde öncelikle koltuk altı bölgesini daha fazla tahriş etmeden temizlenmesi ve bu esnada da kimyasal içeren ıslak mendiller kullanılmaması gereklidir. Eğer bu sorun bebeklerde meydana gelmiş ise pişik olan bölgeyi temizledikten hemen sonra bu bölgeyi dikkatli bir şekilde pudralamak bebeğiniz için faydalı olacaktır. Öncelikli olarak hekimimize yada eczacınıza başvurarak sizin cildinize uygun krem veya melhemle uygun tedaviye başlanmalıdır. Bu şekilde koltuk altındaki pişiğiniz kısa bir süre içerisinde geçmiş olacaktır. Lakin pişik ileri derecede ise bu pişiğinizin mantara çevirme olasılığını da yükseltmektedir. Bu sorunda cildinizde ki tahrişe oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir.

Koltuk altı pişik: Genel olarak bebeklerde ve çocukların ciltlerinde derilerinin çok hassas olmasından dolayı daha sık rastlanılan bir sorundur. Bu durum bebek ve çocukların yanı sıra yetişkin bireylerde de görülebilmektedir. Yetişkin bireyler için tam iyileştikten sonra dahi tekrarlanabilen bir rahatsızlıktır. Özellikle yoğun iş temposunda çalışan bireylerin koltuk altlarında daha fazla pişik sorunu görülmektedir. Bu bölgenin sürekli olarak nemli ve havasız kalması ayrıca kullanmış olduğu kıyafetin sürtünmesinden kaynaklı pişik görülmektedir.
]]>
Pişik İçin Ne Yapmalı https://www.pisik.org/pisik-icin-ne-yapmali.html Sun, 21 Oct 2018 14:20:08 +0000 Pişik için ne yapmalı, sıcak dönemlerde görülebilen bir cilt sorunudur. Bundan dolayı vücudun havasız kalan yerlerinde özellikle testisler, kasıklar ve iki kalçanın birleştiği yer yani makat kısmında pişik vazgeçilmezdir Pişik için ne yapmalı, sıcak dönemlerde görülebilen bir cilt sorunudur. Bundan dolayı vücudun havasız kalan yerlerinde özellikle testisler, kasıklar ve iki kalçanın birleştiği yer yani makat kısmında pişik vazgeçilmezdir. Bu sorunlar sadece yetişkinliklerde değil aynı zamanda bebeklerde de görülebilir. Bu duruma maruz kalan kişiler hem doğal hem de tıbbi tedavi yöntemleriyle kurtulmaları kolaydır. Bunun için doğru kremler ve doğru uygulanış çok önemlidir. Bu sorunla her daim maruz kalabileceğimizi unutmamalıyız. Çünkü hepimiz elbise giyiyoruz. Ve özellikle mahrem yerinin kapalı olması hasebiyle en fazla o bölgede meydan gelir. İlk belirtisi olarak bir yanma ve kaşıntı ile başlayıp sonraları dayanılmaz acı haline gelmektedir. Bu yüzden pişiğin giderilmesi için neler yapılabilir sorusuna karşı tedavi yöntemlerimiz anlatmaya çalışalım.

Pişik için neler yapılabilir

Pişik probleminin çözümü tabiî ki alışagelmiş olan kremlerdir. Kremler sayesinde bu sorundan kurtulmak ve rahatlamak mümkündür. Çünkü cildin tahriş oluşu dayanılmaz acı vermekle birlikte ancak nemlenerek ve hava alarak tedavi edilebilir. Pişik problemi çeken kişilerinde yapması gereken bir başka şey ise pişik olunan bölgeyi havalandırmak da çok faydalı olacaktır. Zaten havasızlıktan dolayı meydana gelen bu problem karşısında serinletici bir etki yaparak kurutmasına da yararlı olacaktır.

 • Krem: Kremin rahatlayıcı ve tedavi etme gibi bir etkisi olduğu gibi cildin dostudur. Her krem pişik için aynı olumlu etkiyi vermeyebilir. Bilinmedik markalı krem almak ya da kullanmak kesinlikle çok ciddi şekilde olumsuz tepki verebilir. Kortizon içeren kremler fayda yerine zarar vermektedir ve onlardan uzak durulmalıdır. Kortizon yerine fitosteroid içeren kremler tercih edilmelidir. Alerji tepkiler oluşturmayan ve dermatolojik testlerle güven telakki eden kremler kullanılmalıdır.
 • Pudra: Pişik denildi mi akla ilk gelen pudradır. Pişik için ne yapmalı sorusunun bir diğer cevabı ise bebeklerin popoları için kullanıldığını görmüşüzdür. Sadece bebekler için değil aynı zamanda yetişkinler içinde oldukça faydalıdır. Pişiğin oluştuğu yerde sakinleştirici etki yaparak pişiğin azalmasını ve ortadan kalkmasını sağlayabilir. Bilhassa kasık ve makat tarafında oldukça etkilidir. Bu tür durumlarda ister bebek ister yetişkin olsun pudra kullanımına ağırlık vermesi gerekir. Kısa bir zamanda pişikten kurtulmasına yardımcı olmaktadır.
 • Hindistan cevizi yağı: Pişiğin meydana geldiği bölgede Hindistan cevizi yağı kullanımı çok faydalı gelecektir. Birkaç gün içinde örneğin, 4-5 gün boyunca günde iki kez kullanılırsa pişiği ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.  
 • Zeytin yağı: Natural olması sebebiyle hem yetişkinlere hem de bebeklere karşı kullanılabilir. Zeytin yağı kaliteli olması gerekir. Saf ve temiz kullanılan zeytin yağı kısa bir sürede pişiğe karşı iyi gelecektir. Pişiğin meydana geldiği kısımda masaj şeklinde uygulanırsa, nemlendirici bir etki oluşturacak ve pişikten kurtulmasına yardımcı olacaktır. 

]]>
Yeni Doğan Bebeklerde Pişik https://www.pisik.org/yeni-dogan-bebeklerde-pisik.html Mon, 22 Oct 2018 13:50:00 +0000 Yeni doğan bebeklerde pişik; Yeni doğanlarda pişik en sık rastlanan deri hastalığı sorunlarındandır. Özellikle süt çocuğu ve yeni doğanlarda çok sık olarak annelerin karşısına çıkmaktadır. Bu tür pişiklerin oluşumunu Yeni doğan bebeklerde pişik; Yeni doğanlarda pişik en sık rastlanan deri hastalığı sorunlarındandır. Özellikle süt çocuğu ve yeni doğanlarda çok sık olarak annelerin karşısına çıkmaktadır. Bu tür pişiklerin oluşumunu engellemek veya iyileştirmek için kozmetik alanında ve  sağlık alanında bir çok ürün geliştirilmiştir. Bu ürünlerin bir çoğuda bebekler için özel olarak geliştirilmiş ve üretilmiştir. Üretilen bu kremler özellikle pişiğin neden olduğu kızarıklıkların oluşmasında veya iyileştirilmesinde çok etkilidir. Ayrıca ciltte bariyer görevi görerek pişiğin oluşmasını engeller ve pişik oluşmuş bölgede rahatlama hissi yaratır. böylelikle yeni doğanlar pişiğin etkilerinden en az şekilde etkilenirler. 

Yeni doğan bebeklerde pişik nedenleri;
 • Genellikle kullanılan sağlıksız hazır bezlerdir.
 • Bunun dışında bebeğin idrar yapımının fazla olması ve gereken şekilde temizlenmemesi,
 • Yaz mevsiminde hassas ve taze bebek cildinin çabuk etkilenmesi pişiğin belli başlı nedenleri arasındadır.
Pişiklerin esas nedeni olan bez kullanımı bebeğin popo ve genital bölge kısmının hava almasını engellemesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca daha hassas ve taze bir cilde sahip olmaları da bu pişiğin oluşmasını hızlandırmaktadır. Bez içerisinde dışkı ve idrarın deri ile temas etmesi ve belli bir süre birebir temasa maruz kalmasından ötürü cilt yüzeyi olan deri bölümleri kızarmaya ve tahriş olmaya başlar. Buda pişiğin bebeklerde yer etmesinde ve acı çekmesine neden olur. 

Yeni doğan bebeklerde pişik tedavisi ve korunması;

Özellikle yeni doğan, aile fertlerinin bilinçli birer anne baba olması çok önemlidir. Böylelikle olası her hazır bebek bezinin kullanılmasının yanlış olduğunu bilmesi ve ona göre bebeğin cilt hassasiyetini gözeterek tercih yapması gerektiğini bilmesi önemlidir. Ayrıca bezlerin yeni doğan altında çok fazla bekletilmeden değiştirilmesi gerektiğini bilmesi de çok önemlidir. Bu tür yeni doğan bebeklerde oluşmuş olan pişiğin iyileştirilmesinde pişiğin şiddeti ve derecesi çok önemlidir. Bunun yanında bebeğin dışkı ve idrar işlemi hiç bir zaman durmayacağından oluşan pişiğin dahada ağırlaşmaması için önceden mutlaka koruyucu bariyer özelliğe sahip olan kremlerin bez bölgesi içerisine yeni doğan bebeklerde uygulanması gerekir. Ayrıca  dikkat edilmeden ilerleyen yeni doğan bebeklerde pişik sorunlarında, mantar ve bakteri sorunları da görülebilmektedir. Bu tür bir durum gözlenmesi durumunda da mutlaka bu sorunlar ile ilgilide kremlerin yeni doğanlarda bez bölgesine uygulanması gerekir. Bunların dışında en son olarak bebeğin altının havalandırılması ve bezinin açık şekilde tutulması ve hatta mümkünse güneş gören bir yere bebeğin pişik bölgesinin ayarlanması tedavisinin ana önemli unsurlarıdır. Sağlıkla kalın.
]]>
Babe Pişik Kremi https://www.pisik.org/babe-pisik-kremi.html Mon, 22 Oct 2018 19:41:08 +0000 Babe Pişik Kremi: görevi pişiğin iyileşmesini sağlamaktır. Bebekler de pişik, çok rahatsız eden, bebeklik döneminde sık karşılaşılan bir problemdir. Derinin tahriş olması, uzun süre bez kullanımından dolayı cildin hava a Babe Pişik Kremi: görevi pişiğin iyileşmesini sağlamaktır. Bebekler de pişik, çok rahatsız eden, bebeklik döneminde sık karşılaşılan bir problemdir. Derinin tahriş olması, uzun süre bez kullanımından dolayı cildin hava almaması, bezin sık aralıklarla değiştirilmemesi, bezin uzun süre ıslak ve kirli kalması ve sürtünmeye sebep olması problemler ortaya çıkarabilir. Bu tip problemleri ortadan kaldırmak için pişik kremi önerilir. Babe pişik kremi, cildin pişikten korunmasının yanında bir çok fayda sağlar. Anti-iritan ve yatıştırıcı etki gösterir. Katkı maddesi ve parfüm içermez aynı zamanda bebeğin altının kuruluğunu muhafaza eder. 

Babe Pişik Kreminin İçindekiler;

Antimikrobiyal bir kremdir. Özellikle çinko oksit ve bitki özü içeren bir krem olduğu için yileşme sürecini hızlandırır. Babe pişik  kremi koruyucu olarak da kullanılır. Bebeklerin cildini pişikten korurken, tahriş olmasını da engeller. Bebeğin derisini  besler ve yumuşatır. İçeriğinde shea yağı bulundurduğu için  cildi yumuşacık yapar. Hücre yenilenmesini sağlar. Yaraları çok hızlı bir şekilde iyileştirir. Özellikle A ve F vitamini bakımından zengin içerikli olduğu için pişiği daha hızlı iyileştirir ve yaraları tedavi eder. Cilt üzerinde koruyucu bir bariyerde oluşturur. 

Pişik kreminin anneler içinde kullanım alanı vardır. Ciltteki lekelere çok iyi geldiğini söyleyebiliriz. Akşam yüzünüze sürdüğünüz kremi sabah yıkayın. Zamanla lekelerin azaldığını fark edeceksiniz. Özellikle fazla hareket edemeyen, yatalak olan, tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayan yaşlılarımızın da cildinin yumuşak tutulması önemlidir. Ayrıca kesikler, sıyrıklar, güneş yanıkları gibi sorunlar içinde kullanabilirsiniz.
Sonuç olarak bebeğiniz ve kendiniz için evinizden babe pişik kremini eksik etmeyin. Bebeğiniz ve sizin cilt sağlığınızı koruyan pişik kremini düzenli kullanmayı da ihmal etmeyin.
]]>
Sudocrem Pişik Kremi https://www.pisik.org/sudocrem-pisik-kremi.html Mon, 22 Oct 2018 21:01:11 +0000 Sudocrem pişik kremi antiseptik özellikli bir pişik kremidir. İçerisinde bulunan çinko elementi sayesinde cilt lekesi, cilt yarası, egzema ve sivilceler içinde kullanılan bir kremdir. Tahriş olan ciltlere ve hatta uçuk ve kaş Sudocrem pişik kremi antiseptik özellikli bir pişik kremidir. İçerisinde bulunan çinko elementi sayesinde cilt lekesi, cilt yarası, egzema ve sivilceler içinde kullanılan bir kremdir. Tahriş olan ciltlere ve hatta uçuk ve kaşıntıya da iyi gelir. Yatak yarası, elde olan çizik ve yarıklar, güneş yanıkları ve bebeklerde olan bazı alerjiler içinde kullanılır. Ülser için de faydası olduğu bilinmesine karşın, doktor kontrolünde kullanılması ön görülür. Sudocrem cildinizin korunma kapasitesini destekler, cildinizi korur ve sakinleştirir. Çocukların poposunda oluşuna pişiklere ve bebek bezlerinin neden olduğu kızarıkları önlemeye yardımcı olur. Tahriş olmuş bölgeleri yumuşatır ve tedavi eder. Hem bebeklerin hemde kadınların göğüs ve göğüs uçlarının bakımı için kullanılabilir. Yağlı, kuru ve karma tip yüzlerin hepsinde kullanılabilir. Sudocremin Türkiye'deki ithalatçı firması Bıcodex ilaç sanayidir. Üretici firması ise Manufactured Forest Tosara Ltd Şti dir.

Sivilce Cilt Lekesi ve Cilt İzleri İçin Sudocrem

Sudocrem ciltte oluşan bir çok leke ve iz için tedavi niteliği taşımaktadır. Ama sudocremi cilt için kullanırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Sudocrem sivilce için sürülüyor ise kremi sadece sivilce üzerine uygulamak gerekir. Çünkü krem cildinizin sağlıklı kısımlarına sürüldüğü zaman gözenekleriniz kapanabilir ve ardından yüzünüzün diğer bölgelerinde de sivilceler çıkabilir. Krem sadece sivilceli yada lekeli bölgeye sürüldüğü zaman iyileşme süresi üç yada dört gündür. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kremi sürmeden önce sürülecek bölgenin temiz olmasıdır. Ama yüzünüz sivilceli ise temizleme işlemine dikkat etmeniz gerekir. Peeling kullanmanız önerilmez. Peeling yerine ph derecesi beş buçuk olan bazı cilt bakım kremleri kullanılabilir. Cildin temizle  işlemi tamamlandıktan sonra sudocrem sürülür ve sürme işlemi mutlaka gece yapılmalıdır. Yapıldıktan sonra güneş ışınına maruz kalmamak önemlidir. 
]]>
Bacak Sürtmesi Pişik https://www.pisik.org/bacak-surtmesi-pisik.html Tue, 23 Oct 2018 03:29:36 +0000 Bacak sürtmesi pişik,  yaz aylarında sıcakların başlamasıyla birlikte terleme ve sürtünmeden kaynaklı özellikle bacak arasında pişikler oluşur. Özellikle kilolu insanların bu problemden daha muzdarip olduğu bilinmektedir. Bacak sürtmesi pişik,  yaz aylarında sıcakların başlamasıyla birlikte terleme ve sürtünmeden kaynaklı özellikle bacak arasında pişikler oluşur. Özellikle kilolu insanların bu problemden daha muzdarip olduğu bilinmektedir. Bacak sürtmesi pişik kişinin terlemesiyle daha da sızı verip canının acımasına yol açar. Bu ağrı özellikle yürümede zorluk çekmesi demektir. Yaz aylarında tatilde olan kişilerin muhakkak yanlarına iyi bir pişik kremi almaları gerekir. Sürtünmeden kaynaklı olası durumlar için tedbirli olmak gerekir. Eczaneden temin edilebilir bir çok pişik kremi bulunur. Eğer cildiniz hassas ve pişik oluşumuna müsait ise size tavsiyemiz pişik olmadan tedbir almanız dır. Bunun için pişik olmadan koruyan bariyer görevi gören pişik kremleri bulunur. Eğer pişik olduysanız pişik bölgesini iyileştirici etkiye sahip pişik kremi tercih etmeniz gerekir. Ayrıca her iki özelliği bir arada barındıran bacak sürtmesi pişik iyi gelen kremlerde mevcut. Pişiğiniz ile ilgili eczacınıza detaylı bilgi verirseniz sizin için en uygun ürünü verecektir. 


Bacak sürtmesi pişik nasıl geçer 

Cildinize uygun kremi seçtikten sonra yapmanız gereken ılık bir duş almaktır. Bu pişik bölgesini dezenfekte edilerek rahatlamasını sağlar. Temiz cilde uygulamak daha hızlı sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Islak cildi temiz bir havlu ile kurulayın.  Duştan sonra bacak sürtmesi pişik olan bölgeye avucunuzun içerisinde bir miktar pişik kremi aldıktan sonra yavaşça sürün. Dairesel hareketler daha çok emilimine yardımcı olur. Bu şekilde bir dahaki uygulamaya kadar üzerinde kalsın. Bacak sürtmesi pişik bölgesine sıkça pişik kremi uygulamak o bölgede bulunan hasarın onarılmasına yardımcı olur. Eğer ileri boyutta ise sık sık havalandırın ve uzun yürüyüşlerde daha fazla tahriş olmaması için tayt tarzı hava alan pamuklu bir giysi ile iki bacağın birbirine daha az temas etmesini sağlayın. Cildin daha çabuk toparlaması için suya ihtiyaç duyar. Bu nedenle bol miktarda sıvı tüketmeye özen gösterin. Bacak sürtmesi pişik olmamak için varsa fazla kilolar vakit kaybetmeden doktora gidip uygun kiloya ulaşmak için destek alın. Bacak sürtmesi pişik problemininizin geçmesini diler, sağlıklı günler dileriz. 
]]>
Erkeklerde Pişik Nasıl Geçer https://www.pisik.org/erkeklerde-pisik-nasil-gecer.html Tue, 23 Oct 2018 13:12:34 +0000 Erkeklerde pişik nasıl geçer; Hemen hemen her erkeğin başına bir kez de olsun çeşitli nedenlerden dolayı gelen pişik bu soruyu sordurmuştur. Erkeklerde pişik nasıl geçer Erkeklerde pişik genellikle bacak arası olara Erkeklerde pişik nasıl geçer; Hemen hemen her erkeğin başına bir kez de olsun çeşitli nedenlerden dolayı gelen pişik bu soruyu sordurmuştur. Erkeklerde pişik nasıl geçer Erkeklerde pişik genellikle bacak arası olarak bilinen apış arası olarak da geçen bölgede oluşur. Bunun bir çok sebebi vardır. Bazen giyilen çok dar ve sıkan pantolonlar, bazen seçilen yanlış iç çamaşırı, bazen çok hızlı koşmak ve sürtünme ve bazen de terleme bile pişik olması için yeterli bir nedendir.

Erkeklerde pişik nasıl geçer gelelim asıl soruya. Erkeklerin genelde deri yapıları kadın ve çocuklara göre daha kalın ve dayanıklıdır. Eğer bir erkek buna rağmen pişik olmuşsa durum biraz ciddi demektir. Ama hemen korkulmamalıdır. Çünkü erkeklerin derilerinin sağlam olduğu kadar yenilenme süreleri de çok uzun sürmez. Genelde çok ciddi bir tahriş söz konusu değilse evde hazırlanan doğal yağ ve yöntemlerle pişik tedavisi yapmak mümkündür. Ancak bazen durum sanıldığından da ciddi olabiliyor bu gibi durumlarda öncelikli olarak bir doktora gitmekte fayda vardır. Mesela pişik uzun süre geçmiyorsa yada kanamalı bir haldeyse mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bunun dışında hafif kaşıntı, kızarıklık, yanma hissi şeklindeki pişikleri evde tedavi etmek mümkündür. Evde tedavi tamamen doğal ve çok basittir. Hazırladığımız doğal ilaçlar bu sorunu çözer. 

Doğal yolla pişik tedavi yöntemleri
 • Zeytin yağlı pudra kremi: Bir miktar zeytin yağının içine krem kıvamını alacak şekilde bebek pudrasının eklenmesiyle oluşur.
 • Kantaron yağı: Zeytin yağı ve kantaron yapraklarının birleştirilip bekletilmesiyle elde edilir.
 • Vazelin kremi: Doğal gül yapraklarından elde edilir.
 • Gliserinli E vitamini: Bir miktar gliserin içine e vitamini kapsülü kırılarak krem kıvamı verilir bu şekilde oluşur.
Erkeklerde pişik nasıl geçer sorununu yukarıda saydığımız doğal yöntemlerin her hangi birini kullanarak aşabiliriz. Bunun yanında bunun yanında cinsiyet ve yaş ayrımı yapmadan eczanelerden temin edilebilecek her hangi bir bebek pişik kremi de bu sorunu çözmeye yardım eder. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi pişik durumu çok önemli eğer durum çok ilerlemiş ve ciddi ise ancak bir doktor yardımı ile bu sorun çözülebilir. Bunun dışında erkekler kullandıkları iç çamaşır ve pantolonun rahatlığı ve yapısına dikkat ederek ve oluşmuşsa küçük pişikleri doğal yöntemler kullanarak çözülebilir. Erkeklerde pişik nasıl geçer bu şekildedir. Dikkatli olduğu ve doğru uygulama yapıldığı sürece, kısa sürede geçer.]]>
Pişik Kreminin Cilde Faydaları https://www.pisik.org/pisik-kreminin-cilde-faydalari.html Tue, 23 Oct 2018 21:41:34 +0000 Pişik kreminin cilde faydaları; Pişik kreminin başlıca görevi pişiğin iyileşmesini sağlamak olsada birçok faydası bulunmaktadır. Bu özelliklerden biride cildi yumuşatması ve beslemesidir. Pişik kremi hücre yenilenmesini sağl Pişik kreminin cilde faydaları; Pişik kreminin başlıca görevi pişiğin iyileşmesini sağlamak olsada birçok faydası bulunmaktadır. Bu özelliklerden biride cildi yumuşatması ve beslemesidir. Pişik kremi hücre yenilenmesini sağlar ve yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olur bu yüzden pişik kremini cildinizdeki başka yaralar içinde kullanabilirsiniz. Özellikle sivilce yarası ve kışın birçok kişinin sorunu olan el çatları, dudak çatlaklarına da oldukça faydalıdır. Özellikle yeni doğum yapan annelerin en büyük tercihlerinden biri olan pişik kremi yüzdeki lekelere de oldukça iyi gelmektedir. Akşam yatmadan önce yüze sürülen pişik kremini sabah yıkamalısınız. Yaptığınız bu işlem yüzünüzün yavaş yavaş soyulmasını ve lekelerin azalmasını sağlayacak. Pişik kremini ayrıca kesikler, yaralar ve güneş yanıkları gibi birçok şeye de kullanabilirsiniz. Pişik kremi bebeklerin hassas cildine uygun yapıldığı için cildinize zarar vermez ve enfeksiyon oluşmasını da engeller. Yüzünüze yada cildinizde herhangi bir bölgeye kullanacağınız pişik kremi cildinizin daha canlı görülmesini sağlar. Pişik kremi son dönemlerde sivilce ve akne sorunu olan kişilerin de kurtarıcısı olmuştur.Pişik kremleri genellikle içerik bakımından deri üzerindeki tüm lezyonları hedefleyen kuvvetli içeriklere sahip kremlerdir. Pişik kremini cildiniz için kullanmadan önce kullanacağınız bölgeyi temizlemelisiniz. 

Pişik kreminin cilde faydaları şunlardır;
 • Cildi parlak gösterir.
 • Cildin kuruluğunu alır ve cildi yumuşatır.
 • Ciltteki yaranın iyileşmesini sağlar.
 • Enfeksiyon oluşumunu engeller.
 • Ciltteki lekeleri giderir.
 • Yüzde ki gözeneklerin açılmasına ve hava almasına yardımcı olur.
 • Siyah  nokta ve sivilce oluşumunu engeller.
 • Cilde canlılık verir.
]]>
Apış Arası Pişik Nasıl Geçer https://www.pisik.org/apis-arasi-pisik-nasil-gecer.html Wed, 24 Oct 2018 08:48:15 +0000 Apış Arası Pişik Nasıl Geçer; Vücudun oluşturmuş olduğu ter apış arasının nemli kalmasından dolayı pişik oluşturmaktadır. Apış arası pişik oluştuğunda kişi vücut temizliğine her zamankinden çok dikkat edilmesi ger Apış Arası Pişik Nasıl Geçer; Vücudun oluşturmuş olduğu ter apış arasının nemli kalmasından dolayı pişik oluşturmaktadır. Apış arası pişik oluştuğunda kişi vücut temizliğine her zamankinden çok dikkat edilmesi gereken bir husustur. Özellikle aşırı kilolu kişilerde daha fazla görülen apış arası pişik için dar ve sentetik iç çamaşırları kullanılmamalıdır. Apış arası pişiğin ilerleyip enfeksiyon oluşturarak mantar hastalığı oluşmaması için kişi rahat ve pamuklu çamaşırlar tercih etmelidir. 

Apış Arası Pişik Tedavisi; 

Apış arası pişiğin geçmesi için ilaç tedavisine başlanması gerekmektedir. Kişi apış arasının kuruluğundan emin olması gerekmektedir. Talk pudra apış arası pişik yerlere cilt kuruyken atılmalıdır. Yürümeyi zorlaştıran kişiye acı veren apış arası sadece su ile değil sabunlu su ile iyice yıkanması gerekir. Apış arası pişik olduğunda kişinin kimyasal madde içerek kozmetik ürünler kullanmaması gerekir. Apış arası pişiklerin geçmemesi halinde doktora gidilerek ilaç tedavisi alması gereklidir. Aksi takdirde mantar ve iltihap oluşarak kişi daha fazla zorluk yaşamaktadır. Apış arasını kuru tutulması için günlük ped kullanılabilir. Ayrıca kişi küçük pamuklu bezler hazırlayarak bunları ütüleyerek kullanması halinde apış arası pişiklerden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Çinko içeren pişik kremleri apış arası pişikler için tercih edilmelidir. Apış arası pişik geçene kadar vajinal bölgenin temiz ve tüylerinin alınması konusunda kişinin dikkat etmesi gerekir. Tüylerde nemli tutacağı için kısa olması halinde pişik daha hızlı geçecektir. 
]]>
Pişik Pudrası https://www.pisik.org/pisik-pudrasi.html Wed, 24 Oct 2018 21:08:02 +0000 Pişik pudrası; Pişik,  genellikle çocuklarda oluşan, yaşlılarda ve bezlenen kişilerde bezin tahriş etmesi sonucu oluşur. Genellikle sıcak havaya bağlı terleme sonucunda bez ile terli cildin temas etmesi sonucunda pişik  Pişik pudrası; Pişik,  genellikle çocuklarda oluşan, yaşlılarda ve bezlenen kişilerde bezin tahriş etmesi sonucu oluşur. Genellikle sıcak havaya bağlı terleme sonucunda bez ile terli cildin temas etmesi sonucunda pişik oluşur. Genellikle kasık ve kalçada ortaya çıkan pişik geçilebilir olan bir cilt hastalığıdır. Hassas bir cilde sahip olan bebeklerde, erişkinlerde ve yaşlılarda sıcak havalarda daha sık pişik oluşur. Altını ıslatan kimi kişilerin idrarları daha asitli olur ve pişiğe neden olur. 

Pişiğe idrar ve dışkının dışında cildi tahriş edici temizlik malzemeleri, kolonya, parfüm, ıslak mendil gibi maddeler cilde sürüldüğünde cildi tahriş eder ve pişik oluşturur.

Pişiği önlemek için yapılması gerekenler:
 • Pişik olan bölge kuru ve temiz olmalıdır.
 • Bebeklerde bebek bezi sıkı bağlanmamalı ve sık sık değiştirilmelidir. 
 • Pişik bölgesi sürekli havalandırılmalıdır
 • Tahriş olan bölgeyi sabunlu suyla yıkamamak gerekir.
Uzmanlar tarafından pişik pudrası tavsiye edilmemektedir. Pudra yerine uzmanlar zeytinyağı, lavanta yağı, vazelin, yoğurt hindistan cevizi yağı gibi ürünlerin pişik bölgesi için daha uygundur. Kaloriferli, ısıtıcı, sobanın olduğu evlerde cildin edilmesini önlemek için nemlendirici kremler kullanılmalıdır. 
]]>
Gebelikte Pişik https://www.pisik.org/gebelikte-pisik.html Thu, 25 Oct 2018 09:11:34 +0000 Gebelikte pişik, bu sorunu hamilelik de hormonlardan kaynaklandığı söylenmektedir. Hamilelikte hızla kilo alınması ve hormon değişikliğinden dolayı vücudumuz sürekli terler ve nemli olur. Bu terleme sonucunda ise vücudumuzda Gebelikte pişik, bu sorunu hamilelik de hormonlardan kaynaklandığı söylenmektedir. Hamilelikte hızla kilo alınması ve hormon değişikliğinden dolayı vücudumuz sürekli terler ve nemli olur. Bu terleme sonucunda ise vücudumuzda pişikler oluşabilmektedir. Genel olarak hamile kadınlarda çok görülmektedir. Gebelikte olan kadınlar hormonları değişmesi sonucunda cilt değişikliği de meydana gelir. Bu cilt değişikliği ise vücudumuzda sık sık pişiklere neden olur. Bunların nedeni ise gebelik dönemindeki hormon değişimidir. Gebelikte vücudun kıvrımlı olan yerlerinde yanma, acı, kızarıklık ve kaşıntı oluşabilmektedir. Bu durum ise ilerlemesi durumunda ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Kızarıklıklar çoğaldığında ve kötüleştiğinde vücudumuzda küçük küçük şişlikler ve küçük içi su dolu kabarcıklar oluşmaktadır. İçi su dolu küçük kabarcıklar kaşıntı yaptığında, kaşıntıdan yanı sıra çok ciddi bir şekilde acı vermektedir. Bu acı ile birlikte cildimizi tahriş eder. Pişik olan yerlerimiz sürekli kaşınır ve yanma hissi verir. Pişikler zamanla çoğalabilirler. Gebelik döneminde bu pişikler den kurtulmanız için pişik olan bölgeyi nemli ise kurulamanız ve isterseniz nemli olan bölgelere de pudra sürebilirsiniz.

Gebelikte pişik tedavi yöntemleri, 

Pişik olan belgelerinize soğuk bir cisim ile kompres yaparak biraz rahatlayabilirsiniz. Duşa girerek ılık bir suyla banyo yapmanın size çok iyi gelecektir. Ancak gebelik döneminde çok fazla duş almaktan kaçınmanız gerekir. Gebelikte pişiklerin geçme süresi bir haftadır. Ancak pişikler bir hafta içerisinde geçmez ise bir deri hastalığı olabilir. Bu nedenden dolayı uzman bir doktora başvurabilirsiniz. Gebelik döneminde hijyene ve kişisel bakımınıza da özen göstererek oluşabilecek veya var olan pişikler den kurtulabilirsiniz. Pişikler ilerlemesi durumunda doktorunuza giderek bakteri öldürücü kremler isteyebilirsiniz. Ancak gebelik döneminde her ilacı kullanamazsınız. Örnek olarak kortizonlu kremler sakın kullanmayınız. Gebelik döneminde olduğunuz için bebeğinizin gelişimini önler ve sağlığına zarar verebilir.

]]>
Apış Arası Pişik https://www.pisik.org/apis-arasi-pisik.html Fri, 26 Oct 2018 01:27:49 +0000 Apış arası pişik; ifadesi sizlere garip gelebilir. Aslında apış arası pişik denildiğinde kastedilen bölge bacak arasıdır. Apış arası pişik hemen her yaşta insanın başına gelebilecek bir sağlık sorunudur. Cilt Apış arası pişik; ifadesi sizlere garip gelebilir. Aslında apış arası pişik denildiğinde kastedilen bölge bacak arasıdır. Apış arası pişik hemen her yaşta insanın başına gelebilecek bir sağlık sorunudur. Cilt hastalıklarının en temel özelliği kızarıklık ve kaşıntıyla başlamasıdır. Apış arası pişik halinde de hastaların ilk yakındığı şey kızarıklık ve acı veren kaşınma hissidir. Apış arası pişikle mücadele edebilmek için pişiğe neden olan etkenlerin açık bir şekilde ortaya konulması gerekir. Özellikle bebeklerde çok sık karşılaşılan bu cilt probleminin nedenleri ve alınması gereken bir kısım tedbirler aşağıda sıralanmaktadır.  

Apış arası pişiğin sebepleri ve alınması gereken önlemler nelerdir
 • Bebeklerde görülen apış arası pişiğin en sık karşılaşılan sebebi bebek bezleridir. Bebeğin kirli bezle uzun süre kalması bier süre sonra apış arasının pişmesine neden olur. Özellikle ishal olan bebeklerde bu durum daha fazla görülür. Bu durumun oluşmasının önlemek için bebeklerin altının sık sık değiştirilmesi gerekir. Aynı zamanda kalitesiz bebek bezi ve ıslak mendilin tercih edilmesi de apış arası pişiğe neden olur. 
 • Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülen apış arası pişiğin bir diğer nedeni ise fazla kilolardır. Kişinin kilosu arttıkça vücut temizliği daha zor bir hal alır. Özellikle vücudun kıvrımlı kısımlarıyla birbirine sürten yerler bir süre sonra tahriş olur. Aşırı kilolu kişilerin ve bebeklerin apış arasının sık sık hava almasının sağlanması ve yıkanması gerekir. Aşırı kilonun pişiğe bir diğer etkisi de sürtünme nedeniyle meydana gelir. Yürüme esnasında bacaklar birbirine sürtündükçe cilt daha çok zarar görür. 
 • Bebeklerde kullanılan kalitesiz bezin yarattığı etkiyi yetişkinlerde iç çamaşırı yerine getirebilir. Özellikle terleten, cildi daha çok tahriş eden iç çamaşırı apış arasının pişmesine neden olur. Bu nedenle daha kaliteli ve rahat iç çamaşırı tercih edilmelidir.
 • Apış arası pişik oluşmasının bir diğer nedeni de sıcak havalardır. Sıcak havanın etkisiyle terleme artacağından terin yeterince temizlenmesi halinde pişik oluşumu kaçınılmaz bir hal alabilir. Yine sıcak havalarda giyilen dara kot pantolonun da apış arası pişiğe neden olabileceği bilinmektedir. Eğer sık sık bu sağlık sorunuyla karşı karşıya kalıyorsanız yaz aylarında daha çok keten pantolon ve elbise tercih edin. 
 • Apış arası pişik oluşmaması için gerekli önlemler alınmasına rağmen pişiğin oluşumuna engel olunamamışsa bir an evvel geçmesi ve rahatlamak için sık sık duş alın. Her duş sonrasında pudra kullanarak pişiğin oluştuğu bölgeyi rahatlatın. Aynı zamanda eczaneden alacağınız bazı pişik kremlerini de kullanabilirsiniz. Eğer pişik uzun süreden beri devam ediyorsa cildiye uzmanına görünebilirsiniz. 
]]>
Kadınlarda Pişik Nasıl Geçer https://www.pisik.org/kadinlarda-pisik-nasil-gecer.html Fri, 26 Oct 2018 11:47:24 +0000 Kadınlarda pişik nasıl geçer: Kadınlarda pişik bir çok nedenden dolayı oluşabilmektedir. pişik oluşumu her ne kadar sık bir şekilde bebeklerde rastlansa da yetişkinlerde de oluşabilen bir sorundur. Yetişkinlerde pişik problemi Kadınlarda pişik nasıl geçer: Kadınlarda pişik bir çok nedenden dolayı oluşabilmektedir. pişik oluşumu her ne kadar sık bir şekilde bebeklerde rastlansa da yetişkinlerde de oluşabilen bir sorundur. Yetişkinlerde pişik problemi erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. Bunun nedeni ise özellikle adet dönemleri ve günlük ped kullanımlarıdır. Kadınlarda pişik oluşumu çok sık rastlanmasada ara ara yaşanan problemlerden biridir. Hijyen eksikliği, dar kıyafetler, yaz aylarında terleme ve adet dönemi pişik problemi nedenlerinin başında gelmektedir. Kadınlarda pişik acıya ve kaşıntıya neden olduğu için çoğu zaman yaşam kalitesini düşürmektedir. Kişinin günlük hayatında zorluklar yaşanmasına neden olan pişik kremi iş hayatının da etkilenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kadınlarda pişik nasıl geçer sorusunun cevabı olarak aşağıda bir kaç madde verilmiştir. Aşağıdaki maddeler uygulandığında kadınlardaki pişiğin tam olarak kısa sürede iyileşmeye başladığını sizde göreceksiniz.

Kadınlarda pişik nasıl geçer:
 • Pişik olan bölge temiz tutulmalıdır ve günde en az bir kere ılık suyla yıkanmalıdır. Yıkandıktan sonra pişikli bölge temiz bir havlu ile tahriş edilmeden nazikçe kurutulmalıdır.
 • Pişik olan bölgeye pişik kremi kullanmak pişiğin kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. Kortizonlu pişik kremi yerine pruzon içeren pişik kremleri tercih etmenizde fayda vardır. 
 • Kadınlarda pişik oluşumunu çok dar kıyafetler tercih etmek de sebep olduğu için pişik sorunu yaşadığınız dönemlerde pamuklu, hava alan, geniş ve rahat kıyafetler tercih etmelisiniz. 
 • Kadınlarda pişik oluştuğu zamanlarda özellikle adet döneminde dikkat edilmesi gereklidir. Adet sürecinde bacaklarda veya genital bölgede olan pişik elden geldiğince korunmalıdır.
 • Pişik olan bölgenin zaman zaman havalandırılması gereklidir. Kişinin serin ve ferah ortamlarda kalması da pişiğin daha çabuk iyileşmesine fayda sağlamaktadır.
 • Özellikle yaz aylarında aşırı terleme sorunu yaşayan kişilerin günlük duş alması pişik oluşumunu engellemektedir.
 • Kadınlarda pişik nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı da tüketilen gıdalara dikkat etmektir. Kişinin tükettiği gıdalar özellikle yaz aylarında pişik oluşumlarına neden olmaktadır.
]]>
Testislerde Pişik https://www.pisik.org/testislerde-pisik.html Sat, 27 Oct 2018 09:46:40 +0000 Testislerde Pişik; Testisler yapı itibariyle sperm üreterek insanların neslinin devam etmesini sağlayan yegane üreme organıdır. Erkek bireylerde testislerin dışarıda olmasının temel nedeni vücut sıcaklığında spermlerin Testislerde Pişik; Testisler yapı itibariyle sperm üreterek insanların neslinin devam etmesini sağlayan yegane üreme organıdır. Erkek bireylerde testislerin dışarıda olmasının temel nedeni vücut sıcaklığında spermlerin üretilmemesidir. Testislerde pişik oluşmasının temel nedeni ise sıcak ve nemli havalarda fazlaca yapılan harekettir. Bunun yanı sıra yüzme gibi sporsal faaliyetlerin ardından mayonun değiştirilmemesi halinde testislerde pişik oluştuğu sıklıkla görülmüştür. Kış aylarında giyilen içlikler, hareketten kaynaklı olarak sürtünme yaratarak testislerin kızarmasına neden olur. Bu kızarıklıklar zamanla terlemeden dolayı kırmızı şişlikler gözlemlenir. Akabinde testis bölgesine iç çamaşırın değmesi ile ciddi anlamda ağrılar oluşur. Bu rahatsızlık tedavi edilmemesi halinde ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Testislerde Pişik Tedavi Yöntemleri

Sürtünme, terleme ve testis bölgesindeki hareketten dolayı testislerde pişik oluştuğu görülmüştür. Böylesi bir durumla karşılaşan kişi hava alıcı iç çamaşırı giyinmelidir. Böylelikle testislerde terleme durumu söz konusu olmaz. Bunun yanı sıra terleme sonrasında bölgesel kurulama işlemi gerçekleşmelidir. Ayrıca duştan sonra bölgesel ıslaklığın yok edilmesinin ardından iç çamaşırı giyimi gerçekleştirilmelidir. Yapılan bu önlemler sayesinde kişide pişik oluşumu son bulacaktır. Ancak testislerde pişik oluşma ileri bir düzeye gelmiş ve sürekli tekrarla bir hal almış ise kronik bir hal almış olabilir. Böylesi ir durumda kişi uzman hekime başvuruda bulunmalıdır. Uzman hekimin yapacağı tetkik ve kontroller sonrasında testislerde pişik oluşumunun etkenleri araştırır. Farklı bir rahatsızlık durumu olup olmadığını tespit etmek amacıyla tahliller yapılır. Akabinde uzman hekim bu defa bölgesel pişik oluşumunu engellemek amacıyla bir kısım krem ve bitki tedavileri uygular. Testislerde pişik oluşan kişi bu tedavileri uygulaması halinde sağlığına kısa süre içerisinde kavuşur. Beklenmeyen bir durum gözlemlenmesi halinde uzman hekime acilen bilgi verilmesi gerekmektedir. 

]]>
Bebeklerde Pişik Mantar https://www.pisik.org/bebeklerde-pisik-mantar.html Sat, 27 Oct 2018 22:49:07 +0000 Bebeklerde pişik mantar: çok sık görülen bir problem olmasa da ara ara rastlanmaktadır. Genellikle bebeğin yeni doğan zamanlarda rastlanan bu problem çeşitli sebeplerden kaynaklanarak bebekte oluşmaktadır. Pişik mantar genellikle Bebeklerde pişik mantar: çok sık görülen bir problem olmasa da ara ara rastlanmaktadır. Genellikle bebeğin yeni doğan zamanlarda rastlanan bu problem çeşitli sebeplerden kaynaklanarak bebekte oluşmaktadır. Pişik mantar genellikle bebeklerde bez bağlanan bölgede görülmektedir. Bu bölgede önce pişik olarak başlayan kızarıklık ve tahriş hızlı bir şekilde mantar oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle olması gerekenden daha yaygın ve derin bir pişikle karşılaştığınızda doktora gitmekte fayda vardır. Ayrıca bebeğin pişik olacağı hafif pembemsi bir tenden anlaşılmaktadır. Bu pembemsi renk daha sonra kızarıklığa dönüşür ve ardından pişik gelir. Bu aşamalardan bebek geçerken bebeğin kızarık olan bölgeleri ılık suyla durulayıp temiz ve yumuşak bir havlu ile çok nazik bir şekilde teni zedelemeden kurutulmalıdır. Ardından pruzon içeren pişik kremi bebeğin kızarık olan  bölgelerine hafifçe sürülmelidir. Bu süre zarfında kızarıklık geçene kadar bebeğin gerekirse altını bezlememenizde fayda vardır. Bebeğe pamuksu bir pijama tercih etmelisiniz ve pijama ıslandığı anda değişmelisiniz. Böylece bebeklerde pişik mantar problemini engellemiş olursunuz
.
Bebeklerde pişik mantar nedenleri:
 • Bebek bezinin sık sık değiştirilmemesi ve bebeğin dışkılı bez içinde fazla bekletilmesi
 • Bebekte alerjik hassasiyetlerin bulunması
 • Bebeklerde parfümlü ıslak mendil kullanımıda bebeklerde pişik mantara yol açmaktadır.
 • Bebeklerin altının ara ara havalandırılmaması
 • Bebeğin banyosunun devamlı olarak geciktirilmesi ve hijyene önem verilmemesi
Bebeklerde pişik mantar tedavisi: 

Bebeklerde pişik mantar oluştuğunda öncelikli olarak tahriş olan bölgenin doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir.  Muayene sonrası pişik mantarın durumuna göre doktorun yazacağı krem veya ilaçlar bebeklerde pişik mantar sorununun iyileşmesine fayda sağlayacaktır. Bebeklerde pişik mantar tedavisinde lokal antiseptik ilaçlar çoğu zaman kullanılmaktadır. Bebekteki pişik mantarın tam olarak iyileşmesi için annenin çok dikkatli olması ve hasarlı bölgeyi devamlı olarak kuru tutmaya çalışması gerekmektedir.
]]>
Bebeklerde Pişik Kanaması https://www.pisik.org/bebeklerde-pisik-kanamasi.html Sat, 27 Oct 2018 23:21:42 +0000 Bebeklerde pişik kanaması, her annenin başına gelen kaçınılmaz bir problemdir pişik. Bazı bebekler doğuştan bu sıkıntıyı yaşamaya başlar. Bunun nedeni bebeğin cildinin hassas olmasıdır. Bazı bebeklerde ise bu sıkıntı ka Bebeklerde pişik kanaması, her annenin başına gelen kaçınılmaz bir problemdir pişik. Bazı bebekler doğuştan bu sıkıntıyı yaşamaya başlar. Bunun nedeni bebeğin cildinin hassas olmasıdır. Bazı bebeklerde ise bu sıkıntı katı gıdaya başladıktan sonra görülür. Çünkü bebeğin tükettiği besinlere göre idrar ve kakasıda keskinleşir. Bebeğin dışkısı keskinleştikçe cilde pişik daha kolay yerleşir. Bebeklerde meydana gelen pişikler bazen kanamalara neden olabilir. Bebeklerde pişik kanamasının nedeni, pişiğin gittikçe ilerlemesiyle oluşur. Anneler bunun için bir çok önlem alabilirler. Bebeğin altının sürekli kapalı kalmasıda bu durumu ağırlaştıran sebepler arasında yer alır. Anne ve babalar için bu süreç oldukça zordur. Bebeğin altının değişiminde canı yanar ve sakin kalamaz. Bazı bebekler poposuna temas halinde bile ağlamaya başlarlar. Ayrıca bebeklerde pişik kanaması geçer düşüncesiyle kesinlikle önemsememezlik yapılmamalıdır. Bebeklerde pişik kanaması, gerekli tedavi ve kremlerle geçmediği sürede mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde pişik kanamasına neden olan durumlar nelerdir
 • Cildi hassas olan bebeklerin kesinlikle altının kirli kalmasına müsade edilmeden temizlenmelidir.
 • Pişiğin kanama yapmasına ve ilerlemesine izin verilmeden, bu konuda yeterli tedaviyi sağlayacak kremler kullanılmalı ve bebeğin her alt değişiminde sürülmelidir.
 • Bebeğin altını değiştimek için kullanılan bez mümkün olduğu kadar en iyisi ve en sağlıklısı olmalıdır.
 • Bebeğin cildine uygun bir ıslak mendil kullanılmalıdır. Kokusuz ve alkolsüz olanlar tercih edilmelidir. Bebeklerde pişik kanaması için, mümkünse ıslak mendil yerine ılık suyla temizlik yapılmalıdır.
 • Bebeğin pişik bölgesinin mümkün olduğu durumlarda hava alması sağlanmalıdır. Cildinin hava alması bebeğin canının yanmasını azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Bebeklerde pişik kanaması bunların dışında bebeğin alerji olan bir besine vücudunun gösterdiği tepki olabilir. Bu konuda anne ve babalar gerekli araştırmayı yapmalı ve önlemlerini almalıdırlar. Bazı bebekler için geçerli olan bu besinin zararı sonucunda bir süre bebeğe o besin verilmemelidir.
]]>
Sebamed Pişik Kremi https://www.pisik.org/sebamed-pisik-kremi.html Sun, 28 Oct 2018 19:23:50 +0000 Sebamed pişik kremi: Sebamed bebekler için üretilen bir pişik kremi markasıdır. Sebamed markası yetişkinler ve bebekler için üretilen bir krem markasıdır ve güvenilirliğini ispatlamış bir markadır. Bir çok nedenle bebeklerde Sebamed pişik kremi: Sebamed bebekler için üretilen bir pişik kremi markasıdır. Sebamed markası yetişkinler ve bebekler için üretilen bir krem markasıdır ve güvenilirliğini ispatlamış bir markadır. Bir çok nedenle bebeklerde pişik oluşumları yaşanmaktadır. Sebamed pişik kremide bebeklerdeki pişik probleminin giderilmesi için üretilmektedir. Sebamed pişik kremi pişik oluşmadan da kullanılabilen bir kremdir. Bebeklerde pişik oluşmasını engellemek için önlem olarak bir çok anne tarafından kullanılan sebamed pişik kremi hiçbir yan etkiye neden olmaz. Bebeklerde pişik kremi kullanımı oldukça önemlidir. annelerin pişik kremi konusunda bilinçli olması gerekmektedir. Bebek için en uygun pişik kremi tercih ederken pişik kreminin kortizon değil pruzon içermesi gerekmektedir. Kortizon içeren pişik kremleri bebekte yan etki oluşmasına neden olabilir. Pruzon içerikli pişik kremleri ise bebek cildi için her zaman yararlıdır ve zararlı madde içermez. Bu nedenle de sebamed pişik kremi tercih edebilirsiniz. Sebamed pişik kremi kortizon içermeyen pişik kremleri arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalarca en çok kullanan bebek pişik kremleri arasında üst sıralarda yer alan sebamed pişik kremi bebek teninde tam koruma sağlar.

Sebamed pişik kremi özellikleri:
 • Sebamed pişik kremi öncelikli olarak pişik yarasının iyileşmesine odaklıdır. Sebamed pişik kremi pişik olan bölgeye kullanıldığı anda hasarlı bölgeyi onarmaya başlar.
 • Bebek cildinde biyolojik koruma sağlayan sebamed pişik kremi cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak cilde aktif bakım yapmaktadır.
 • Sebamed pişik kremi hasarlı bölge üzerinde koruma kalkanı oluşturarak hasarlı bölgenin ıslanmasını veya dış etkenlere karşı hasarlı bölgeyi korumaktadır.
 • Sebamen pişik kremi cildi besleyerek cildin daha yumuşak ve sağlıklı olmasını sağlar.
 • Sebamed pişik kremi üst düzey hücre yenileme özelliğine sahiptir. Hızlı bir şekilde hücrelerin yenilenmesi yara ve kızarıklık olan bölgelerde hızlıca iyileşme sağlanır.
 • Sebamed pişik kremi kortizon kesinlikle içermez. Ayrıca mikrobiyotik tüm testlerden geçirilerek piyasaya sürülen sebamed pişik kremi zararlı hiç bir madde içermez.
]]>
Makatta Pişik https://www.pisik.org/makatta-pisik.html Mon, 29 Oct 2018 17:19:35 +0000 Makatta pişik, hemen hemen herkeste görülmesi söz konusu olan bir durumdur. Genellikle kilolu olan insanlarda meydana gelen bu durum aynı zamanda en çok bebeklerde karşılaşılmaktadır. Meydana gelen pişik durumu makatta olduğu içi Makatta pişik, hemen hemen herkeste görülmesi söz konusu olan bir durumdur. Genellikle kilolu olan insanlarda meydana gelen bu durum aynı zamanda en çok bebeklerde karşılaşılmaktadır. Meydana gelen pişik durumu makatta olduğu için kişi yürüme sırasında ya da oturma sırasında şiddetli ağrılar yaşayabilmektedir. Makatta pişik durumu olan insanlarda bu sorun için gerekli olan müdahaleler yapılmadıkça ve pişiğe neden olan durum engellenmedikçe daha da ilerleyerek sorunlara neden olacaktır. Pişik acısı yanma şeklinde deri üzerinde meydana gelmektedir. Çok şiddetli bir yanma etkisi gösteren pişik, bu etkisi ile oldukça rahatsızlık verdiği için iş hayatında bile olumsuzluklara neden olabilmektedir.

Makatta pişik kimde ve neden görülür

Yaşlılar: Yaşlı insanlarda makatta pişik çok ciddi bir şekilde görülmektedir. Bunun nedeni ise aşırı yaşlı olan insanların sık sık altına yapmalarıdır. Bu durumlarda bölgede bulunan dışkı, direk olarak sık sık temizlenmediğinde pişik sorununa neden olmaktadır. Bu durumlarda bol bol temizlik yaşlılarda oluşan makatta pişik probleminin önüne geçilmesi için yeterli olacaktır. 

Yetişkinler: Yetişkin insanlarda ise bu durum daha çok aşırı harekete bağlı olarak meydana gelir. Yürüme ya da yapılan iş nedeniyle popo bölgesi ve bacak bölgesinde aşırı bir sürtünme meydana gelir. Meydana gelen sürtünme nem ile birleşince cilt üzerinde tahrişlerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durum ise makatta pişik olarak adlandırılabilir. 

Bebekler: Daha ok sık sık altına yapmaları ve hızlı bir şekilde temizlik yapılmaması durumunda bebeklerde pişik oluşabilir. Bu durum özellikle sindirim sorunu olan ve ishal olan bebeklerde ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda gerekli olan müdahale yapılmalıdır. Aksi halde sorun daha da ilerleyebilir. 

Aşırı kilo: Son olarak meydana gelen makatta pişik sorununun en büyük nedeni aşırı kilolardır. Aşırı kilolarla birlikte aynı zamanda sıcak hava pişik sorununun ortaya çıkmasına neden olacaktır. 

Makatta pişik için neler yapılmalıdır
 • Makat bölgesi pişik sorunundan etkilenmişse bu durumlarda bol bol havalandırma işlemi yapılmalıdır. Bu işlem ile birlikte cilt hava alarak daha hızlı bir şekilde iyileşecektir. 
 • Pişik olan bölge çok hijyenik olmalıdır. Bu nedenle herhangi bir temizlik maddesi kullanmadan su kullanarak bölge temizlenmelidir. 
 • Makatta pişik sorunu için ayrıca bölgeye sürtünmeyi azaltmak için pudra kullanılabilir. 
]]>
Bepanthol Pişik Kremi https://www.pisik.org/bepanthol-pisik-kremi.html Tue, 30 Oct 2018 09:59:39 +0000 Bepanthol Pişik Kremi, pişiklere karşı ekstra koruma sağlamaktadır. Bepanthol pişik kreminin içeriği bebeklerin pişiğe karşı korunması amacıyla özel olarak oluşturulmuştur. Bepanthol Ektra Koruma Pişik Kremi içeriğin Bepanthol Pişik Kremi, pişiklere karşı ekstra koruma sağlamaktadır. Bepanthol pişik kreminin içeriği bebeklerin pişiğe karşı korunması amacıyla özel olarak oluşturulmuştur. Bepanthol Ektra Koruma Pişik Kremi içeriğindeki Provitamin B5, vitamin B3, Lanolin ve Zeytinyağı ile bebeğinizin cildini pürüzsüz, yumuşak ve nemli tutarak pişiklere karşı korur. Şeffaf yapısı ise bebeklerin hassas ve ince cildinin nefes almasına olanak tanıyarak en hassas cildi dahi kaka ve çiş gibi tahrişe sebep olan maddelerden ve aynı zamanda sürtünmeden oluşabilecek tahrişlerden korur. Yapışkan ve çok yoğun olmayan yapısıyla bebekler için ekstra rahatlık sunar.

Bepanthol Pişik Kremi Özellikleri 
 • Kullanım kolaylığı sağlıyor olması
 • Parfüm vb. duyarlılaştırmaya sebep olacak maddeler içermemesi
 • Yüksek oranda nem düzeyini koruması
 • Gereksiz bileşenlere yer verilmemiş olması.
 • Koruyucu veya antiseptik içermemesi.
 • Cildin natürel halinin korunması konusunda yardımcı olması.
 • İçeriği kanıtlanmış güvenlik ve faydalara sahip olan bileşenler içermesi
 • Bebekler üzerinde kanıtlanmış güvenliliğe ve klinik etkililiğe sahip olması.
 • Potansiyel toksik bileşenleri içeriğinde bulunmaması
Bepanthol Pişik Kremi Uygulanışı 

Bepanthol pişik kremi her bez değişimi sırasında bebeğin temizlenmiş ve kurumuş poposuna ince tabaka halinde olmak kaydı ile uygulanabilir.
]]>
Pişik Çeşitleri https://www.pisik.org/pisik-cesitleri.html Tue, 30 Oct 2018 23:27:33 +0000 Pişik Çeşitleri, Cilt üzerinde oluşan kızarıklıklara ve kabarıklıklara pişik denir. Pişik ishal olduğunuzda daha sık görülmektedir. Tahriş olan deri kızarır ve kabarır pişik olan deri gergin olur. Pişik en çok bebe Pişik Çeşitleri, Cilt üzerinde oluşan kızarıklıklara ve kabarıklıklara pişik denir. Pişik ishal olduğunuzda daha sık görülmektedir. Tahriş olan deri kızarır ve kabarır pişik olan deri gergin olur. Pişik en çok bebeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle de bebeklerde oldukça sık olan pişik bebeklere çok rahatsızlık vermektedir. Eğer oluşan pişik çok uzun sürüyorsa pişiği mutlaka tedavi etmeniz gerekir. Pişiklerin en büyük nedeni alerjik durumlardır. Oluşan pişik dağılarak birçok bölgeye yayılmaktadır. Pişik oluşan bölge gergin ve parlak bir görüntü alır. Cilt üzerinde oluşan kıvrımlar maya ile bakteri üremesini artırır.

Pişik Çeşitleri Nelerdir

Pişik Yarası: Pişik çeşitleri arasında en başta gelen pişik yarasıdır. Oluşan pişik mantar enfeksiyonu ve bakteri oluşumunu tetikler. Pişik yarası, beyaz renkli yuvarlak pul lezyonları şeklinde çevresi kızarık bir yara türüdür. Bağırsaktan bebeğe bulaşan candida ismi verilen vücuda oldukça zarar veren bir mikrop pişik yarasına sebep olur. Oluşan pişik yarasını tedavi etmek için doktor size pişik losyonları ve pişik kremleri verecektir. Bu losyon ve kremler pişiği kısa sürede iyileştirir.

Bez Pişiği: Bez pişiği her bebekte görülmektedir. Bez pişiği bebekler büyüyene kadar olur. Bez tercihinin yumuşak ve hava alma oranı oldukça yüksek olan bezler tercih edilmelidir. Pişik oluşan bölge kızarır ve gergin bir ciltte sebep olur. Dışkıda bulunan bakteri ve mikroplar eğer bebeğinizin poposu ile fazla temas ederse bez pişiği oluşur. Pişik olan deride kırmızı renkli lekeler ve yaralar oluşur. Cilt bakımı yapılmaz ise cilt derisi giderek sertleşir oluşan pişik giderek büyür. Bez pişiği yeni doğmuş bebeklerde daha az görülmektedir. Pişik çok ağır veya çok hafif yaralar şeklinde geçirilir. Yeni doğmuş bebeklerin bezleri çok sık değiştirildiğinden dolayı bez pişiği olmazlar. Bebek büyüdükçe bezin dolup dolmadığı daha zor anlaşılır ve daha çok ağır bez pişiği olur. Bez pişiği, dokuz ve on iki aylık bebeklerde çok daha sık görülmektedir.
]]>
Bebek Koltuk Altı Pişik https://www.pisik.org/bebek-koltuk-alti-pisik.html Wed, 31 Oct 2018 01:48:37 +0000 Bebeklerde koltuk altı pişik, Pişik çok şık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Özellikle yaz aylarının kavurucu sıcaklığı bebeklerde ve çocuklarda pişik oluşmasına neden olur. Bebeklerin terlemesi sonucu kı Bebeklerde koltuk altı pişik, Pişik çok şık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Özellikle yaz aylarının kavurucu sıcaklığı bebeklerde ve çocuklarda pişik oluşmasına neden olur. Bebeklerin terlemesi sonucu kıyafetlerin değiştirilmemesi, ıslak kalması, ne olduğu belli olmayan ıslak mendiller ile silinmesi ve temizliğe dikkat edilmemesi sonucunda koltuk altında bakteri ve mantar oluşumu başlar. Bu saymış olduğumuz nedenler düzeltilmediği takdirde de bebeklerde koltuk altı pişiğinin oluşumu başlamış olur. Bebeklerde pişik oluşumu daha fazla gözlenir. Çünkü bebeklerin derileri o kadar yumuşak ve hassastır ki et et üzerine binerek derinin terlemesine ve pişik oluşmasına neden olur.

Bebeklerde koltuk altı pişik nedenleri: Bebeklerde sıkça karşılaşılan koltuk altı pişiklerinin çeşitli nedenleri vardır. Özellikle yazın havaların sıcak olması bebeğin terlemesine ve ıslak kalmasına neden olur. Böyle zamanlarda eğer anne bebeğin üzerini değiştirmez ise birkaç kez sonra pişik oluşumu gözlenir. Ayrıca bebeklerin banyo yaptırılırken çok dikkat etmesi gereklidir. Çünkü bebeklerin derileri çok hassas bir yapıya sahiptir.

 Anneler bebeği lifle temizlerken koltuk altına çok dikkat etmeleri gerekir. Çünkü bebeği temizleyeyim derken koltuk altlarının tahriş olmasına neden olabiliyorlar. Bu yüzden bebeğin koltuk altı pişiğine yakalanmaması için koltuk altının tahriş olmayacak şekilde yıkanması gerekir. Özellikle de bebeğin koltuk altı pişik olmuş diye ıslak mendil kullanmayın. Çünkü koltuk altının daha çok tahriş olmasına neden olabilirsiniz. Bunun yerine temiz bir bez ya da havlu ile bebeğin koltuk altını silin ve o bezle temizleyin. Ve bebeğin koltuk altının ıslak ya da terli kalmamasına özen gösterin.

Bebeklerde koltuk altı pişik tedavisi: Bebeklerin koltuk altında ki pişik sıkıntısı üç günden daha fazla uzun sürecek olursa derin tahrişlere neden olacağı açısından derhal hekiminize başvurup hekim tarafından önerilecek ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Bunun için hekiminiz size en uygun pişik kremi veya merhemini uygulamanızı önerip rahatsızlığı ortadan kaldıracaktır. Bununla beraber annelerin bebekleri için dikkat etmesi gereken bazı hususlar; 

Bebeğine çok kalın bir biçimde ve üst üste kıyafetler giydirmemeli, çok dar kıyafetler giydirerek tahrişe ortam hazırlamaması ve bu durum sık sık tekrarlanıyorsa mantar araştırması yapması gerekmektedir. Bu durumda mutlaka mantarı ve pişiği önleyen ortak bir ilaç verilmeli ve düzenli olarak kullanılması gerekir.
]]>
Bebekte Pişiğe Ne İyi Gelir https://www.pisik.org/bebekte-pisige-ne-iyi-gelir.html Wed, 31 Oct 2018 12:05:36 +0000 Bebekte pişiğe ne iyi gelir, pişik daha çok bebeklerde görülse de yetişkinlerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Bebeklerin ciltleri hassas ve yumuşak bir yapıya sahip olduğu için pişiğe daha elverişlidir. Kas Bebekte pişiğe ne iyi gelir, pişik daha çok bebeklerde görülse de yetişkinlerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Bebeklerin ciltleri hassas ve yumuşak bir yapıya sahip olduğu için pişiğe daha elverişlidir. Kasıklar, dış genital bölge pişik oluşumu için oldukça müsaittir. Bu bölgelerde tahriş sebebiyle kırmızı ve kabartılı deri döküntüleri pişik olarak tanımlanır. Bebeğin bezinin uzun süre bekletilmesi nedeniyle idrarın uzun süre deriye temas etmesi deride amonyak etkisi yaratarak pişiğe sebep olur. İdrar haricinde dışkının da uzun süre bekletilmesi ciltte ağır pişiklere sebep olabilir. Pişik döküntüleri özellikle bezin temas ettiği bölgelerde oluşur. Ancak önlem alınmadığında hızlı bir şekilde yayılabilir.

Pişik, kullanılan kalitesiz bebek bezleri ya da bezlerin parfüm tarzı kimyasallar içermesi, kullanılan bezin bebeğin kilosu ile uyumsuz olması, bezin çok sıkı bağlanması gibi nedenlerden dolayı oluşabilir. Bunların yanı sıra, bebeğin bez değişiminde alt hijyeninin yeterince yapılmaması, kullanılan ıslak mendiller, bebeğin sık sık ishal olması, bebeğin altının havalandırılmaması, giydirilen sentetik kıyafetler, bebekte çinko eksikliği gibi etkenlerde pişik oluşumunda etkilidir.

Bebekte pişiğe ne iyi gelir

Pişik tedavisinde öncelikli olarak pişik oluşmadan alınacak önlemler bebeğin sağlığı ve huzuru için oldukça önemlidir. Pişik bebek için oldukça zor anların yaşanmasına neden olabilir. Bunun için pişik oluşmaması için çok dikkat edilmesi gerekir.

 • Pişik oluşmaması için ya da pişiği tedavi edebilmek için bebeğin altının daima kuru tutulması gerekir. Dolayısıyla bebeğin bezi sık sık değiştirilmelidir.
 • Bebeğin bez değişiminde mutlaka bebeğin altı ılık pamuklu bir bezle idrar ve dışkı kalıntılarından temizlenmelidir. Bebeğin bez bölgesinin ılık suyla yıkanması ve yumuşak bir havluyla kurulanması pişik oluşumunu önler.
 • Bebek için bebeğin kilosuyla uyumlu kaliteli bezler tercih edilmelidir. Bez çok sıkı şekilde bağlanmamalıdır.
 • Bebeğin bezinin üzerine sentetik kıyafetler yerine pamuklu kıyafetler giydirilmelidir. Sentetik kıyafetler hava almayacağı için bölgede ısı oranını arttırarak pişiğe sebebiyet verebilir.
 • Bebek teni oldukça narin ve hassas olduğu için ıslak mendil kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin yediği yiyecekler süt yoluyla bebeğe geçtiği için anne yediklerine dikkat etmelidir. Gazlı ve asitli yiyecekler bebekte pişiğe yol açabileceğinden bu tür yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Bebekte pişiğe ne iyi gelir diye sorulduğunda çinko içeren kremler cevap olarak verilebilir. Çinko içerikli pişik kremleri bebeğin cildindeki tahrişe karşı oldukça faydalıdır.

Bebekte pişiğe iyi gelen bitkisel çözümler

Doğal yağ tedavisi: Zeytinyağı antioksidanlar bakımından oldukça iyi bir kaynaktır. Ayrıca A ve E vitamini bakımından zengindir. Bu özelliklerinden dolayı bebeğin cildi için kullanıldığında cildi nemlendirerek bebeğin cildinde oluşan tahrişe karşı iyi gelir. Zeytinyağı pişik için ocakta ısıtılır ve ısınan yağ soğumaya bırakılır. Soğuyan zeytinyağı bir pamuk yardımıyla bebeğin cildine sürülür. Kullanılacak zeytinyağının çiğ olmasına dikkat edilmelidir. Eğer sızma kullanılacaksa içeriğindeki asit oranı göz önünde bulundurulmalıdır. Asit oranı en düşük olan yağ tercih edilmelidir. Zeytinyağı haricinde Hindistan cevizi yağı, balık yağı ve badem yağı, karakafes yağı da bebekte pişiğe iyi gelir.

Bebekte pişik için bitki çayları

Papatya, ceviz yaprağı ve kasık otu demlenerek çay şeklinde hazırlanır. Ilıyan çay bir parça pamuk yardımıyla bebekte pişik oluşan bölgeye sürülür. Aynısefa ve adaçayı birlikte hazırlanıp yine pişik bölgeye uygulanabilir.

Bebekte pişik için doğal kremler

Mısır nişastası ve vazelin bir kabın içinde karıştırılarak bebekte pişiğe karşı doğal krem hazırlanıp pişikli bölgeye uygulanabilir. Pişik için oldukça faydalı olan doğal bir karışım]]> Doğal Pişik Kremi https://www.pisik.org/dogal-pisik-kremi.html Thu, 01 Nov 2018 03:09:24 +0000 Doğal pişik kremi, Pişik genelde küçük çocuklarda ve bebeklerde daha çok rastladığımız bir rahatsızlıktır. Pişik, genelde  popo da, koltuk altlarında, bacak aralarında ve boyun bölgesinde rastlanan bir deri hastalığıdı Doğal pişik kremi, Pişik genelde küçük çocuklarda ve bebeklerde daha çok rastladığımız bir rahatsızlıktır. Pişik, genelde  popo da, koltuk altlarında, bacak aralarında ve boyun bölgesinde rastlanan bir deri hastalığıdır. Yetişkinler derdini daha kolay dile getirecekleri için çok daha kolay önlem alınabilir bebeklerde ise huzursuzluk, sürekli ağlama gibi sıkıntılarla dertlerini biraz geç algılayabiliriz. Ve anladığımızda biraz geç olabilir. Bunun için çok hızlı bir şekilde pişik kremlerine baş vurmalıyız. Doktorunuzun size önerdiği pişik kremlerinin yanı sıra evlerinizde de hazırlayabileceğiniz doğal pişik kremi yapabilirsiniz.


Doğal Pişik Kremi Nasıl Hazırlanır
 • Eskilerimiz çok iyi bilirler doğal zeytin yağı gibisi yoktur doğal pişik kremi için
 • Birde bal mumuna ihtiyacımız var
 • Bir kavanoz yada bir kap
Doğal pişik kremi için bir su bardağı sızma zeytin yağını ve yarım su bardağı bal mumunu bir tencereye koyun ve ısıtmaya başlayın. Bal mumu eridiğinde sıcakken  bir çay süzgeci yardımı ile süzün ve  bir kavanoza koyun donmasını  için bekleyin, doğal pişik kreminiz hazır. Doğal pişik kremini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Düzenli olarak hasar görmüş bölgeye sürün. Bebeklerde doğal pişik kremi bebeğin bezini her değiştirme de sürülebilir.
]]>
Koltuk Altı Pişik https://www.pisik.org/koltuk-alti-pisik.html Thu, 01 Nov 2018 18:19:07 +0000 Koltuk Altı Pişik, bir çeşit sağlık sorunudur. Bu sorun sürtünme, nemlenme gibi nedenlerle kaşıntı ve kızarıklık şeklinde görülebilen sağlık sorunudur. Pişik oluşan bölge uzun zaman hava alamamaktan ve ıslak kalmas Koltuk Altı Pişik, bir çeşit sağlık sorunudur. Bu sorun sürtünme, nemlenme gibi nedenlerle kaşıntı ve kızarıklık şeklinde görülebilen sağlık sorunudur. Pişik oluşan bölge uzun zaman hava alamamaktan ve ıslak kalması gibi etkenlerden dolayı oluşmaktadır. Koltuk altı bölgesinde oldukça sık oluşmaktadır. Vücudun başka bölgelerinde de oluşabilmektedir. Ama koltuk altı pişik oluşumunun fazla görülme nedeni yeterli düzeyde yapılmayan vücut temizliğinden dolayı oluşabilmektedir. Ayrıca koltuk altı bölgesinde terleme nedeniyle oluşan terleme oranını artıran bazı etkenler ve bu bölgenin fazla oranda ıslak kalmasına neden olur. Bu nemin kurutulmaması nedeni ile pişik oluşumunda önemli bir etken olarak görülmektedir. Kişinin fazla kilolu olması da fazla terlemeye yol açacağı için önemli etkenlerdendir. 

Koltuk altı pişik rahatsızlığının geçmesi nelere bağlıdır 

Bu bölgede pişik oluşmasının en önemli nedeni koltuk altının terlemeye havasız kalmaya çok uygun yapıda olmasıdır. Ayrıca terlemeyi arttıran fazla baharatlı yiyecekler tüketmek, turşu ve domates gibi besinlerin tüketiminin sınırlanması önemlidir. İlk olarak bölgede terleme nedeniyle oluşan ıslaklığın giderilmesi için kuru ve sentetik olmayan bezler kullanılmalıdır. Sonrasında pişik bebeklerde oluşmuşsa talk pudra sürmek çok yararlı olacaktır. Yetişkinlerde oluşmuş ise eczaneden bu sorunun tedavisi için üretilmiş olan kremler alınarak kullanılabilir. Pişik eğer 3-4 gün boyunca geçmezse mantar oluşumu gözlenebilir. Mantar oluşumunu anlamanın bazı yöntemleri bulunmaktadır. 

Örneğin koltuk altı pişik oluşumunuz varsa ve bölgeye dokunduğunuz zaman aşırı derecede hassasiyet oluşuyor, acı hissi rahatsız edecek derecede ise bölgede mantar oluşmuş demektir. Mantar oluşumu nedeniyle ciltte meydana gelen tahrişe karşı dikkatli olmanız gereklidir. Böyle bir sorun karşısında hemen bir hekime görünmenizde yarar vardır. Hekimin tavsiyesi ile bir an önce tedaviye başlamanız önerilir. Hekim tavsiyesi olmadan başkalarının pişik tedavisi için kullandığı ilaçları kullanmamanız önerilir. Çünkü başkasının tedavisi için yararlı olabilen ilaçlar sizde başka türlü tesirler yaparak yan etkiler oluşturabilir. Zaten doktor tedavisi başladığı zaman vücudunuzda oluşan mantar türüne karşı tedavi edici sprey, krem ve benzeri ilaçlar önerilecektir. Yetişkin hastalarda pişik rahatsızlığı için yapılacak olan tedavi teşhis işleminden sonra olacaktır. Tanı için fiziksel bir muayene, laboratuvarda yapılacak testler yada doktorun yapılmasını isteyeceği başka testler ile teşhis işlemi rahatça yapılabilir. Yetişkin kişilerde meydana gelen koltuk altı pişik sorunu önemsenmelidir. Basit bir sorun olarak değerlendirilir ve tedavisi ihmal edilirse rahatsız edici ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Uzmanların önerisi mutlaka pişik oluşumunu hafife almadan gerekli tedavi sürecine bir an önce başlamanızdır. 
]]>
Hametan Pişik Kremi https://www.pisik.org/hametan-pisik-kremi.html Fri, 02 Nov 2018 16:23:01 +0000 Hametan pişik kremi hem krem formunda hem pomat formundadır. İkisininde etken maddesi aynı olduğundan özellikleri aynıdır. Sadece pomat formunda olan hametan krem dışında yağda vardır.Hametan Piş Hametan pişik kremi hem krem formunda hem pomat formundadır. İkisininde etken maddesi aynı olduğundan özellikleri aynıdır. Sadece pomat formunda olan hametan krem dışında yağda vardır.

Hametan Pişik Kremi Farmakolojik Özellikleri

Formülünde yüz gram pomat yada krem artı etken madde olarak yirmi beş miligram hamamelis virginiananın standardize edilmiş taze yaprak ve saplarının sulu distilatını yetmiş beş mikro gram hamamelis ketonuna karşılık gelir. Koruyucu olarak propilparaben içerir ve antioksidan olarak cla oksineks içerir.

Hametan Pişik Kremi Diğer Özellikleri

Hametanın krem ve pomat formu iltihap kurutucu özellikte olup, lokal kanama durdurucu ve dokuların büzülmesini sağlayan etkileri de içerisinde barındırır. Bazı cerrahi ameliyatlar sonrası oluşan yaralarda birinci ve ikinci derece oluşan yanıkların tedavisi, güneş ışınları sonucu oluşan yanıkların yumuşatılması, bacak yarası yani bacak ülserinin kurutulması, yatak yarası gibi kronik yaraların iyileştirilmesi, doğum sonrası oluşan karındaki çatlaklar ve emzirme sonrası oluşan meme başı çatlağı tedavilerinde, bebeklerin, çocukların ve büyüklerin kalça yada koltuk altı pişiklerinin kurutulmasında, mutfakta oluşan bıçak yaraları kesilme tarzı kanamalı yaralar, sıyrıklar ve çizikler gibi yüzeysel yara ve dışsal faktörlerden dolayı kurumuş, çatlamış yada yarılma oluşan derilerin iyileştirilmesi içinde kullanılır.

Hametan Pişik Kremi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

İlaçların etken maddesi ve ek maddelerine geçmişte oluşmuş bir alerjiniz var ise kullanmanız tavsiye edilmez. Tedavi uygulanacak yer krem sürülmeden önce sterile edilmiş su ile yıkanıp temizlenmeli, temizleme işlemi gerçekleştirildikten sonra yara, pişik veya kesik olan bölgenin tamamına sürülür. Krem sürüldükten sonra o bölgeye gazlı bezde örtülebilir. Eğer hametan krem yadahametan pomatı meme başınızdaki çatlaklar için kullanıyor iseniz bebeğinizi emzirdikten sonra kremi uygulayınız yada bebeğinizi emzirdikten sonra meme başını temiz bir su ile yıkayıp, ardından kurulayıp bebeğinizi emziriniz. Kremin ve pomatın kullanımında yaralı yada sorunlu bölgenin dışına, yüz bölgesinde ise ağzın içine, göze ve korneasına, genital bölgede ise vajinaya ve makata kremin kaçmamasına dikkat edin. İlacın kullanımı süresince cildinizde tahriş oluşturacak, banyoda vücuda sert sabun ve kese uygulaması, yara yüz bölgesinde ise bol kimyasallı şampuanlar, saç boyları, tüy dökücü kremler, alkol içeren cilt bakım ürünleri kullanmamaya özen gösteriniz. 

Hametan Pişik Kremi Kullanımı

Genelde doktorunuzun size söylediği yada reçetede yazdığı gibi kullanınız. Yaş fark etmeksizin günde üç defa ya kadar sürülebilir. Sürülecek bölgeye kremi ince bir tabaka gibi sürünüz. Tedavi bölgesi açık bir yerde değil ise ve kıyafet giymek zorundaysanız gazlı bezle kremi sürdükten sonra o bölgeyi kapatabilirsiniz. 

Hametan Pişik Kremi Yan Etkileri

Hametan krem ve hametan pomatın bilinen bir yan etkisi olmamakla beraber bazı hastalarda karın ağrısı, nefes darlığı, kurdeşen (isilik, alerji) sürülen bölgede; yüz, dudak, dil ve boğazlarda şişlik olabilir. Bu yan etkiler çok görülmez ama görüldüğü zaman doktorunuza danışmanız gerekmektedir. 
]]>
Popoda Pişik https://www.pisik.org/popoda-pisik.html Fri, 02 Nov 2018 23:20:08 +0000 Popoda Pişik, Günümüzde popoda pişik rahatsızlığı en çok yeni doğan ve bebeklerde gelişmektedir. Bu sorun hem bebeklerde hem de yetişkinlerde dayanılamayacak bir acının birdenbire gelmesine ve aynı zamanda bebeğin uykuların Popoda Pişik, Günümüzde popoda pişik rahatsızlığı en çok yeni doğan ve bebeklerde gelişmektedir. Bu sorun hem bebeklerde hem de yetişkinlerde dayanılamayacak bir acının birdenbire gelmesine ve aynı zamanda bebeğin uykularından uyanmasına, sürekli rahatsız bir şekilde hareket etmesine ve bunun sonucunda da sürekli ağlamasına neden olmaktadır. Böyle bir sorun için kesin olarak hekime başvurmanıza gerek yoktur. Böyle bir sorun için eczanelerinizde uygun bir pişik kremi alarak tedavi etmeniz mümkündür. 

Popoda pişik nedenleri: Popoda pişik sorunu yaşayan bireyler veya bebekler için bulunduğu bölge sık sık serin tutulup havalandırılmalıdır. Bunun sonucu olarak bölge ne kadar sıcak tutulursa ve sıcaklık yaşarsa bu bireyin ağrısına ve yanmalarına neden olacaktır. Özellikle bebekler ve yeni doğanlar için bez kullanımı popoda pişik sorununun sürekli olarak devam etmesine olanak sağlar. Bu ağrılar bireylerin yürüme veya oturmasıyla ortaya çıkmaz, Çünkü popoda oluşan pişik vücuttaki ciltlerin birbiriyle sürtünmesinden kaynaklanır. Bu sorunun en büyük belirtisi ise vücutta popo bölgesinde bir kızarıklık oluşması ve deride oluşan bu kızarıklığın ilerleyerek döküntülere eden olmasıdır. Bebeklerde oluşan popoda pişiğin en temel nedeni ise idrarın içerisinde bulunan amonyağın ciltte oluşturmuş olduğu tahrişlerdir. Bu tahrişlerin en önemli nedeni ise bebeğin poposundaki idrarın birkaç saat değiştirilmemesinden kaynaklanır. Yetişkinlerde ise bu problem bireylerin uzun süre boyunca iş temposunda veya bir davetiyede ayakta durmasıyla karşılaşılır. Bu durum hava koşullarının etkisiyle pişiğin etkisini azaltıp, arttırabilir. Bir diğer önemli konu ise bireylerdeki aşırı kilo hem cildin birbirine aşırı olarak sürttüğü için pişik oluşmasına da ayrı bir zemin hazırlayacaktır. Sentetik olarak alınan iç çamaşırları bunun oluşmasına da neden olacaklardır. Bu sebeple bireylerin doğru iç çamaşırı kullanması gereklidir. Özellikle yoğun iş temposu yaşayan bireyler.

Popoda pişik tedavisi: Bayan bireylerin kullanmış oldukları dar kıyafetler de direk pişiğin oluşmasına zemin hazırlayacaktır. Hem bebeğin ve hem de yetişkinlerin popo bölgelerinde ki yetersiz temizlenmesi sonucu bu enfeksiyonların bölgede toplanarak popoda pişik sorununa neden olması şeklinde etkiler yapabilmektedir. Bunun için öncelik olarak tedavi konusu kesinlikle hijyen olmalıdır. Pişik tedavisinde uygun krem ve merhemler kullanılarak yaklaşık olarak 2-3 gün arasında iyileşebilen bir cilt rahatsızlığı olup, asıl sebebine inilmediği takdirde ilerleyen zamanlarda bölgenizde tekrar yaşayabileceğiniz bir sorundur.
]]>
Parmak Arası Pişik https://www.pisik.org/parmak-arasi-pisik.html Sat, 03 Nov 2018 08:25:45 +0000 Parmak arası pişik, Yaz aylarında çok sık karşılaşılan parmak arası pişik problemi, genellikle o bölgenin nemli ve havasız kalmasından kaynaklanır. BU yüzden daha çok ayaklarda görülen parmak arası pişiklerin sebebi Parmak arası pişik, Yaz aylarında çok sık karşılaşılan parmak arası pişik problemi, genellikle o bölgenin nemli ve havasız kalmasından kaynaklanır. BU yüzden daha çok ayaklarda görülen parmak arası pişiklerin sebebi giydiğiniz ayakkabılar, parmak arası terlikler olabilir. Tabi bunu tetikleyen faktörler arasında ayağınızın genel sağlık durumu da oldukça önemlidir.

BU bölgede görülen pişik pis bir kokuya ve o bölgenin su toplanmasına da neden olabilir. Ayrıca ağrılı bir süreç başlar. BU yüzden kişi ayak sağlığına dikkat etmelidir. İlerleyen durumlarda parmak arası pişik mantar hastalığına dönüşebilir. Bu durumda Mantar hastalığı bulaşıcı olduğundan kişinin ayakkabısı, çorapları ve ya terliği asla bir başkası tarafından kullanılmamalıdır.

Parmak arası pişik nasıl tedavi edilir

Öncelikle bölgenin temiz tutulması çok önemlidir. Bunun için her gün ılık su ile yıkanıp temiz bir havlu ile iyice kurulanmalıdır. Hekimlerin önerdiği pişik kremleri kurulama işlemi bittikten sonra kullanılmalıdır.
]]>
İshal Ve Pişik https://www.pisik.org/ishal-ve-pisik.html Sun, 04 Nov 2018 03:16:28 +0000 İshal ve pişik, direk olarak bebeklerde meydana gelen ve hem bebek için hemde aile için çok ciddi rahatsızlıklara neden olan bir durumdur. Bu durun aniden ortaya çıkararak bebeğin ciddi acı çekerek ağlamasına neden olacaktır. Ta İshal ve pişik, direk olarak bebeklerde meydana gelen ve hem bebek için hemde aile için çok ciddi rahatsızlıklara neden olan bir durumdur. Bu durun aniden ortaya çıkararak bebeğin ciddi acı çekerek ağlamasına neden olacaktır. Tamamen bir cilt sorunu olan pişik sorununun nedeni bebeklerde ishaldir. İshal olan bebeklerde bebeğin altı sık sık değiştirilmediği zaman pişik oluşabilir. Oluşan pişik başta popo bölgesi olmak üzere ıslak kalan bacak arasında da ortaya çıkabilmektedir. İshal ve pişik sorununda ishal kesilene kadar sık sık bebeğin altı değiştirildiği gibi bunun yanında birçok farklı önlem alınmalıdır. Aksi durumda bu pişik gittikçe ilerleyecektir ve bebeğin sürekli ağlamasına neden olacaktır. Eğer herhangi bir bebeği elinize aldığınızda ya da yürütmeye çalıştığınızda çığlık atarak ağlıyorsa direk olarak poposunu ve bacak aralarını kontrol edebilirsiniz. Genellikle meydana gelmiş olan pişikten kaynaklı olarak bu ağlama durumu ortaya çıkmaktadır. 

İshal ve pişik olması durumunda neler yapılmalıdır
 • Bu gibi durumlarda bebeğinizin altını sık sık değiştirin. Bebeğiniz altına yaptığında pişik oluşumunun artmaması için en kısa sürede değiştirmeniz ve en önemlisi bu işlem sonrasında bebek pudrası ile popo kısımlarını pudralamanız gerekmektedir. Bu şekilde sürtünme daha kolay bir hale gelecek ve pişik bölgesi daha fazla tahriş olmayacaktır. 
 • Eğer isal ve pişik sorunu varsa bebeğin altına herhangi bir farklı sıvı kullanarak temizlik yapmayın. Bu gibi durumlarda sadece temiz su ile pişik olan bölgeleri yıkayabilirsiniz. Suyun haricindeki sıvılar tahrişin artmasına neden olabilir. 
 • Pişik olan bölgenin çok ciddi bir şekilde temiz havaya ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle bol bol temiz hava alması için altını değiştirirken havlu üzerinde kısa bir süre bekleterek cildin oksijen almasını sağlayın. Bu da ishal ve pişik durumunun daha hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlayacaktır. 
 • Pişikli bölgeye bol bol vazelin kullanabilirsiniz. Çünkü vazelin pişik sorununu yaratmış olduğu tahrişi engelleyerek aynı zamanda hassas ciltler için mükemmel bir antibakteriyel özellik göstermektedir. 
 • Pişiğe asıl neden olan durum ishal olduğu için eğer bu durum uzamışsa kesinlikle bebeğinizi doktorunuza götürerek ishalin önüne geçmeye çalışmalısınız. 
]]>
Kasıkta Pişik https://www.pisik.org/kasikta-pisik.html Sun, 04 Nov 2018 09:32:50 +0000 Kasıkta Pişik; Kasıkta pişik olma ihtimali herkesin yaşayacağı bir sorundur. Özellikle yaz aylarında havanın sıcak oluşuyla terin içerisindeki asit ile birlikte deri tahriş olabilmektedir. Ayrıca en terlememeye müsait olan kas Kasıkta Pişik; Kasıkta pişik olma ihtimali herkesin yaşayacağı bir sorundur. Özellikle yaz aylarında havanın sıcak oluşuyla terin içerisindeki asit ile birlikte deri tahriş olabilmektedir. Ayrıca en terlememeye müsait olan kasık ve eklemlerin bükülü olduğu yerler kişinin kişisel temizliğine dikkat etmemesi sonucunda hijyen olmayacağı için pişik oluşumunu tetiklemektedir. Kırmızımsı renkte olan kasık pişikleri kişinin hareketlerini engelleyebilmekte ve sızlayarak acı duymasına neden olabilmektedir. Bebeklerde kasık pişiği alt bezinin çom sıkı olarak bağlanması sonucu havasız kalmasına ve sürtünme etkisiyle pişik olabilirken büyüklerinde dar ve sentetik yapıda iç çamaşırları giymelerinden havasız kalacak olan kasık bölgesinde pişik olma ihtimalini tetiklemektedir.

Kasıkta Pişik Olduğunda Ne Yapılır

Kasık pişikleri için banyoda o bölge sabunlu su ile yıkanması gerekmektedir. Sürekli kuru kalması gerekmektedir. Ceviz yapraklarını kaynatarak pişen yere pamukla pansuman yapılıyor gibi bastırmadan silinmesi gerekmektedir. Adaçayı da kullanılabilir. Doğal yağ derinin gerginliğini alarak kişiyi rahatlatacaktır. İç çamaşırlarını pamuklu olanlardan tercih ederek terin emilimini sağlanabilir.

Kasıkta Pişik İçin İlaç

Kasık bölgesi yıkanıp iyice kurulandığından emin olduktan sonra pişik kremi ince bir tabaka halinde sürülmesi sonucunda kişinin kasık pişiğinden oluşan sızıları geçecektir. Kasık bölgesini sıkmayan rahat iç çamaşırı giyilerek kremin o bölgede kalması sağlanmalıdır. Kişi yürümezse daha çabuk geçecektir. Talk pudra sayesinde de kişi kasık pişiğinden rahatlamaktadır.
]]>
Bacak Arası Pişik Mantar https://www.pisik.org/bacak-arasi-pisik-mantar.html Mon, 05 Nov 2018 07:17:05 +0000 Bacak Arası Pişik Mantar, Hem yetişkinler için hem de çocuklar için ortak bir problemdir. Hem kadınları hem erkekleri büyük ölçüde etkilemektedir. Bacak arası pişik çoğunlukla havanın çok sıcak olduğu yaz aylarında meydan Bacak Arası Pişik Mantar, Hem yetişkinler için hem de çocuklar için ortak bir problemdir. Hem kadınları hem erkekleri büyük ölçüde etkilemektedir. Bacak arası pişik çoğunlukla havanın çok sıcak olduğu yaz aylarında meydana gelmekte ve terleme problemiyle birlikte meydana gelen kronik bir durum haline gelmektedir. Hatta bacak arası pişikler kişileri yürürken ciddi anlamda rahatsız eden hatta yürümesini engelleyebilecek durumlara getiren bir durumdur. Bu durum aşırı kilolu kişilerde daha çok meydana gelmektedir. 

Bacak arası pişik mantar önlenmesi

Bacak arası pişik mantar, genellikle yaz dönemlerinde kişilerin terlemesiyle birlikte yürürken bacakların birbirine sürtmesi sonucu hassaslaşması ve yanmaya başlamasıyla oluşur. Bacak arası pişik mantar,  erken teşhis edilirse tedavisi çok basittir. Eğer pişik fark edilmemiş ya da uzun bir süre tedavi uygulanmamış ve önlemi alınmamış ise pişiğin mantara dönme olasılığı yüksektir. Bu gibi durumlarda mantar merhemi kullanılması önerilmektedir. Mantar ilaçları hücre zarına etki ederek mantarın ölmesine neden olur. Rahatsızlık ilerlemiş ve yara tarzı şeyler oluşmaya başlamışsa Travazol tarzı kremler tedaviye ek olarak uygulanmalıdır. Pişik yeni oluşmaya başlıyor ise nemli kalması için kremler sürülmesi oranın çok çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanında pudra da pişiğin artmasını engellemektedir.
]]>
Pişik Yarası https://www.pisik.org/pisik-yarasi.html Mon, 05 Nov 2018 18:16:34 +0000 Pişik yarası, Pişik bütün insanlarda olabilen kısa süreli cilt hastalığıdır. Pişik hastalığı genellikle bebeklerde oluşur.  Eğer bu kısa süreli hastalıklar bebeklerde görülürse bunu azda önlemek için atıkları yani Pişik yarası, Pişik bütün insanlarda olabilen kısa süreli cilt hastalığıdır. Pişik hastalığı genellikle bebeklerde oluşur.  Eğer bu kısa süreli hastalıklar bebeklerde görülürse bunu azda önlemek için atıkları yani nemi önleyecek pudralar ve kremler sürülmelidir. Candida albicans adlı bir mantar türü kişinin pişik yarası olmasına sebep olur. Bu mantar türü dışkı, idrar ve nem seven bir mantar türüdür. Bu pişik yarası nemli ve ılık ortamlarda dahada çoğalarak büyür ve kişinin pişik yarasını dahada büyütür. 

Pişik yarası oluşacağından pişik bölgesi önce kızarır ve yabancı cisim temas ettiği zaman sızlar. Pişik yarası eğer önlenmediği taktirde daha da çoğalır ve bölgede genişler. Pişik yarası büyüdüğü zaman su bile toplayabilir. Ve deri parlak parlak durur. Bu olay dahada uzadığı zaman kişide deri dökülmeleri bile olabilir. Pişik yarası genellikle 9-12 aylık bebeklerde görülmektedir. Yetişkin kişilerde daha az görülür.

Pişik Yarası Önlemenin Yolları :
 • Kişinin her gün pişik olan bölgeyi havalandırması 
 • Kilolu olan kişilerde pişik olan bölgeye tenin birbirine temas etmesini önlemek
 • 2 günde bir pişik olan bölgeyi dezenfekte ederek temizlemek
 • Pişik olan bölgenin pamuklu giysiler ile temas etmesini önlemek
Pişik Yarası Tedavileri:

Pişik denilince ilk akla gelen bebeklerdir. Çünkü bebeklerin teni ince olduğu için pişiğe yatkındır. O yüzden bebeklerde pişik yarası tedavisi genellikle pudralar ve kremler yardımıyla pişik yarası düzeltilir. Yani iyileştirilir. Bu yetişkinlerde de geçerlidir. Pişik yarası genellikle kilolu kişilerde ve kilolu bebeklerde görülmektedir.  
 • Bebeklerde pişik yarası tedavisi sıkça bez değiştirilmelidir. Yetişkinlerde ise sıkça iç çamaşırları değiştirilmelidir.
 • Bebeklerde altı ıslak ve nemli tutulmamalıdır. Yetişkinlerde ise aynı şekilde ıslak ve nemli tutulmamalıdır.
 • Bebeklerde bebeğin altı tam olarak kurumadan bez bağlamak doğru olmayacaktır. Yetişkinlerde ise aynısı gibi kişi tam olarak kurunmadan kıyafetleri giyilmemelidir. 
 • Yetişkinlerde duş sırasında sabun kullanılması azaltılmalıdır.
 • Kesinlikle bebeklerin altı tam sıkılmamalıdır. Yetişkinlerde ise dar kıyafetler giyilmemelidir.
Eğer bu pişik yarası zor iyileşip kolay tekrarlanıyorsa en yakın zamanda bir mantar araştırması yapılmalıdır. Bu konu çok önemli olduğunu bilmelisiniz.
]]>
Bebekler İçin Pişik Kremi https://www.pisik.org/bebekler-icin-pisik-kremi.html Mon, 05 Nov 2018 20:12:47 +0000 Bebekler İçin Pişik Kremi, Bebeklerde görülen pişik hem anneler hemde bebekler için gerçekten sıkıntılı bir durumdur. Yeni doğmuş yada 6 ile 12 aylık bebeklerin ciltleri çok hassas olduğu için idrar ve dışkıya karşı cil Bebekler İçin Pişik Kremi, Bebeklerde görülen pişik hem anneler hemde bebekler için gerçekten sıkıntılı bir durumdur. Yeni doğmuş yada 6 ile 12 aylık bebeklerin ciltleri çok hassas olduğu için idrar ve dışkıya karşı ciltleri tepki verir. Bu durum bebek için rahatsız edici ve acı verici bir durumdur. Bez bölgesine yaptığı idrar veya dışkı çabuk fark edilip temizlenmezse ve uzun süre beklenirse mikroplara karşı elverişli bir ortam olması sonucuyla pişik oluşmaktadır. Bu yüzden bebeğin bez bölgesinin temiz olması konusunda dikkat edilmesi gerekir. Bebeklerde pişik görülmesinin diğer bir sebebi de kullanılan kimyasal içerikli ürünler yani ıslak mendil, cilt için uygun olmayan ürünler bebeklerin cildinde tahrişe neden olur. Genellikle bez bölgesinin ıslak ve nemli olması pişik oluşumunda da bir etkendir. Anne sütünden kaynaklanan bebeğe karşı alerjik bir durum söz konusu olduğunda da pişiğe neden olabilir.

Bebeklerde Görülen Pişiği Önlemek İçin Ne yapılmalı
 • Bez bölgesinin kesinlikle temiz ve kuru olması gerekir.
 • Bebeğin altı sıklıkla değiştirilmeli ve havalandırılmalıdır.
 • Bebek bezi sıkıca bağlanmamalıdır. Bu bebeğin canını acıtabilir. Bezi gevşek bir şekilde bağlamak gerekir.
 • Bebeğin yaşına uygun bez tercih edilmelidir.
 • Özellikle büyük tuvalet sonrası bebeğin alt bölgesi ılık su ile yıkanmalıdır. Bunu sıklıkla yapmak ve arada idrarından sonrada uygulamak gerekir.
Bebeklerde Görülen Pişiğe Ne İyi Gelir
 • Saf zeytin yağını bir kaba alarak pamuk yardımı ile günde iki defa sürebilirsiniz. Gerçekten bunun faydasını göreceksiniz.
 • Papatya çayını biraz pamuk parçasına alarak pişik bölgesine sürün. Papatya çayının en önemli özelliği cildin tahriş olmasını önlemesidir.
 • Pişik bölgesine bir yumurta akını aynı şekilde bir pamuk yardımı ile sürünüz. Yumurta akı cildi rahatlatır.
Bebekler İçin Kullanılan Pişik Kremi 

Bepanthol Pişik Önleyici Krem: Cildi nemlendirir. Cildi koruyarak bebek cildinin nemli, yumuşak, pürüzsüz olmasına yardımcı olur. Koruyucu ve renklendirici içermez. Her bez değişiminde kullanılmaya uygundur. Bebeklere rahatlık annelere kolay temizleme imkanı sağlar.

Dalin Pişik Kremi: Bebeğinizin hassas cildi için anında koruma sağlar. Kızarıklıklara karşı cildi korur. Pişik bölgesinde rahatlama sağlar. Alkol, koruyucu madde ve boya içermez. Cilde yumuşaklık kazandırır.

Mustela Pişik Kremi: Pişiği önlemeye ve cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Ciltte yumuşaklık sağlar. İçeriği sayesinde cilde destek olur. Uygulamada ve temizlemede kolaylık sağlamaktadır. Cildin temiz ve kuru kalmasında yardımcı olur.

Uni Baby Pişik Kremi: Hızlı emilen yumuşak bir formüle sahiptir. Cilde kolaylıkla sürülebilir. Bebeğinizin cildini nemlendirir. Hassas bebek cildine uygun bir şekilde geliştirilmiştir.
]]>
Pişik Kremi Cilt Bakımı https://www.pisik.org/pisik-kremi-cilt-bakimi.html Tue, 06 Nov 2018 10:12:50 +0000 Pişik Kremi Cilt Bakımı, Pişik kremi cilt tahrişleri için kullanılmaktadır. Bebeklerin ve büyüklerin pişik sorunu için batma, kızarıklık ve yanma hissini almakta etkili olan pişik kremi herkesin cilt bakımında kullan Pişik Kremi Cilt Bakımı, Pişik kremi cilt tahrişleri için kullanılmaktadır. Bebeklerin ve büyüklerin pişik sorunu için batma, kızarıklık ve yanma hissini almakta etkili olan pişik kremi herkesin cilt bakımında kullanması gereken kremler arasında yer almaktadır. Akne ve sivilceler özellikle ergenlik çağındaki gençlerin korkulu rüyası olmaktadır. Sivilceleri ve siyah noktaları oynamanız halinde büyütmekte ve geçen yerlerde iz kalmaktadır. Oluşan bu izlerden şikayetçi olan kişiler pişik kremi kullanabilmektedir. Sivilceleri geçirme etkisi ile cildi yenileyen pişik kremi sayesinde kişi bebek gibi pürüzsüz bir cilde sahip olacaktır. Yaz aylarında güneşin bıraktığı izleri yok etmektedir. Dudaklarınız kuruyor, soyuluyor ve geriliyorsa pişik kremi sayesinde bunu önleyebilirsiniz.

Pişik Kremi Cilt Bakımı Etkileri
 • Cildin güzelleşmesini sağlar
 • Hücreleri yenileyici etkisi vardır
 • Sivilcelerinizi kurutur
 • Cilt rengini açar
 • Cildin onarılması gereken bölgeleri onarır 
 • Güneşin oluşturduğu lekeler yok olur
 • Cilt tonunu düzenler
Pişik Kremi Cilt Bakımı İçin Nasıl Kullanılmalı; Yapılan basit maskeler veya güneş yanıklarından dolayı cildinizde ton farklılığı varsa pişik kremini düzenli olarak gece yatmadan önce temiz olan cilt üzerine sürerek dairesel hareketlerle masaj yapmanız gerekmektedir. Sivilceler için kullanıldığında sadece sivilce olan bölgeye sürmeniz gerekir. Gece ucu beyaz olan iltihaplı sivilcenin üzerine sürüldüğünde sabah beyazlığın gittiğini göreceksiniz. Cilt bakımında pişik kreminin etkisi mükemmel sonuç yaratmaktadır. Bebek gibi bir cilt için pişik kremi kullanarak yaşlanmayı bile geciktirmek mümkündür. Çünkü içerisindeki çinko sayesinde pişik kremi cildin neresinde onarılma ihtiyacı varsa oraya sürüldüğünde cildi onarmakta ve yenilemektedir. Kuru cilt sahibi olanlar pişik merhemini tercih edebilirler, kremden daha yoğun ve yağlıdır. 
]]>
Kortizonlu Pişik Kremi https://www.pisik.org/kortizonlu-pisik-kremi.html Tue, 06 Nov 2018 14:40:41 +0000 Kortizonlu Pişik Kremi, pişik denildiği zaman ilk akla gelen bebeklerin bez bölgesinde oluşan pişiklerdir. Tabi ki yetişkinlerde de terleme, aşırı nem, kullanılan çamaşırların etkisi ve yeterli hijyene dikkat edilme Kortizonlu Pişik Kremi, pişik denildiği zaman ilk akla gelen bebeklerin bez bölgesinde oluşan pişiklerdir. Tabi ki yetişkinlerde de terleme, aşırı nem, kullanılan çamaşırların etkisi ve yeterli hijyene dikkat edilmemesi nedeni ile özellikle koltuk altı bacak arası ve popo bölgesinde pişik oluşabilmektedir. Normal şartlarda bebeklerde pişik oluşumunu önlemek için mutlaka kortizon içermeyen, bebeğin cildini idrar ve dışkıdan koruyacak özellikte kremler kullanılır. Yetişkinlerde ve bebeklerde pişik oluştuğu zaman kortizonlu pişik kremi devreye girer. Çünkü artık pişik oluşmuştur ve tedaviye, iyileştirmeye yönelik bir şeyler yapılması gerekmektedir. Kortizon içeriği denildiği zaman ister istemez pek çoğumuzun aklına haklı olarak zararlı etkiler gelmektedir. Hele bir de kortizonlu pişik kremini bebeğimizin cildinde kullanacaksak 2 kat daha fazla düşünüyoruz. O zaman kortizonlu pişik kreminin etkilerine birlikte göz atalım.

Kortizonlu pişik kremi nedir, zararları var mıdır

Öncelikle kortizon içeren keremlerin mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekliliği hiç bir zaman akıldan çıkarılmamalıdır. Kortizonlu pişik kremi tedavi bitmesine rağmen uzun süreli olarak kullanıldığında bir takım yan etkilere neden olmaktadır. Çünkü kortizonlu pişik kreminin özelliği doku reaksiyonunu azaltarak dokuyu tedavi etmektir. Kortizonlu pişik kremleri uygulandığı bölgeye direk etki eden kremler olduğundan dolayı cilt yapısında değişimlere neden olabilmektedir. Bu kremler ciltte incelme, beyazlaşma, kılcal damar genişlemesi, ve cilt tahrişine neden olabilmektedir.

Kortizonlu pişik kremi bebeğin pişik bölgesindeki reaksiyonu ve kızarıklığı yok ederek, yanma ve kaşıntıya karşı hassasiyeti azaltır ve  pişiği oluşturan sebebi engeller. Pişik düzeldikten sonra kortizonlu pişik kreminin kullanımı da derhal kesilmelidir. Yani doktorunuzun önerdiği süre de yeterli miktarda kullanmalısınız. Bundan sonra yapmanız gereken şey koruma amaçlı bariyer oluşturan bir pişik kremi ile devam etmek olmalıdır. Aynı şey yetişkinler için de geçerlidir. Kortizonlu pişik kremi cilt yapısını incelttğinden dolayı cildi daha dayanıksız hale getirmektedir. Ama pişiğin cilde uzun vadede vereceği zararları düşünerek yine önerilen dozda ve sürede kullanmak fayda sağlayacaktır.   

Bebeklerde pişik için kortizonlu krem kullanıldığında kortizon artışına bağlı olarak cushing sendromu meydana gelebilmektedir. Lezyonlar geriledikten sonra kortizon tedavisi kesilmelidir.

]]>
Çinkolu Pişik Kremi https://www.pisik.org/cinkolu-pisik-kremi.html Tue, 06 Nov 2018 19:39:34 +0000 Çinkolu pişik kremi, bebeğin derisinin sağlığı için oldukça önemlidir. Bebeklerin dışkı ve idrarında bulunan asitlerin deriye zarar verebilmesi ve çeşitli rahatsızlıklara neden olabilmesi son derece basittir. Çinkolu pi Çinkolu pişik kremi, bebeğin derisinin sağlığı için oldukça önemlidir. Bebeklerin dışkı ve idrarında bulunan asitlerin deriye zarar verebilmesi ve çeşitli rahatsızlıklara neden olabilmesi son derece basittir. Çinkolu pişik kremi bebeklerin cildinde etkili bir koruma sağlayarak bebeğin dışkı ve idrarından dolayı meydana gelebilecek deri tahrişine karşı koruma sağlar. Ayrıca bu pişik kremi pişiğin oluşmasına neden olan unsurlara etkili bir savaş açabileceği gibi oluşmuş olan pişiğin geçmesine de yardımcı olur. Bebek cildinde meydana gelen pişiğe neden olan faktör virüs ve bakterilerdir. Virüs ve bakteriler nemli nemli bölgeleri sevebileceği gibi sıcak alanlarda rahatlıkla çoğalabilirler. Virüs ve bakterilerin çoğalması için uygun olan koşulların hepsi bebek bezi ve bebeğin poposu arasında mevcuttur. Çinkolu pişik kremi bebek bezi ile bebeğin poposu arasında koruyucu bir görev üstlenir. Bebeklerde pişiğin meydana gelmesinin en önemli nedeni bebek bezinin yeteri kadar sıklıkla değiştirilmemesidir. Pişiğe engel olabilmek için bebeğin altının sık sık kontrol edilerek bir takım önlemlerin alınması gerekmektedir. 
 
Piyasada bir çok çinkolu pişik kremi bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları ise desitin yüzde kırk çinko pişik kremi, aksizinc yüzde kırk çinko pişik kremi, Dentinox çinko pişik kremi, midaderm çinko pişik kremi, palmers bottom butter with sinc cinko pişik kremi vb. kremlerden oluşmaktadır. Bu pişik kremleri bebeğin altına sarılmış olan bezin arasında koruyucu bir tabaka oluşturur. Bebeklerin cildinin tahriş olmasına neden olan dışkı ve idrardan vücudu korur. 

Çinkolu pişik kremi faydaları
 • Pişiğe neden olan virüs ve bakterilerin oluşmasına engel olan bu krem bebeğin cildinin sağlıklı bir şekilde devam etmesine katkı sağlar. 
 • Bebek bezi ile bebeğin poposu arasında etkin bir koruma sağlayan bu krem, bebeğin poposunu tamamen koruma altına alır. 
 • Dışkı ve idrarın içerisinde bulunan asitler derinin tahriş olmasına neden olmaktadır. Bu sorunları gidermek için kullanılabilecek en iyi tedavi ilaca çinkolu pişik kremidir. 
 • Bu krem yaşlılarda da rahatlıklar kullanılabilir. 
 • Yetişkinlerin çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilecek rahatsızlar kendini göstermektedir. Bu rahatsızlıklardan biri de yetişkin bireyin dışkısını ve idrarını üstüne yapmasıdır. Yetişkinlerin idrar ve dışkısında daha fazla asit, virüs ve bakteri bulunduğundan pişik olma ihtimalini arttırmaktadır. Bu tür deri rahatsızlıklarına engel olabilmek için kullanılabilecek en uygun ve en güvenilir krem çinkolu pişik kremidir. 
]]>
Pişiğe Ne İyi Gelir https://www.pisik.org/pisige-ne-iyi-gelir.html Wed, 07 Nov 2018 10:51:21 +0000 Pişiğe ne iyi gelir, pişik sorunu her yaşta görülebilecek bir vakadır. Çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelebilir. Bazen bebeklerde bazen yetişkinlerde de görülebilir  Bebeklerde meydana gelmesinin ana nedeni tabi ki kullan Pişiğe ne iyi gelir, pişik sorunu her yaşta görülebilecek bir vakadır. Çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelebilir. Bazen bebeklerde bazen yetişkinlerde de görülebilir  Bebeklerde meydana gelmesinin ana nedeni tabi ki kullanılan bezlerdir. Kasık bölgesi ve kalçanın iç kısmında yani anüsün olduğu yerde fazla oluşmaktadır. Özellikle hassas olan ciltlerde daha fazla pişik olmakla birlikte çok ciddi şekilde rahatsızlık vermektedir. 

Aynı zamanda idrar ve sıcaklık gibi faktörler çok etkili olmaktadır. Bebeklerin üzerindeki bezler nedeniyle idrarın da asitli oluşu pişik olmaya neden olur. Yetişkinlerde ise özellikle yaz aylarında fazla sıcak olması ve hassas bölgelerin hava almaması pişik olmaya davetiye çıkarmaktadır. 

Pişiğe iyi gelen tedavi yöntemleri

Pişiğe ne iyi gelir sorusunun en sağlıklı cevabı kullanılacak kremlerdir. Özellikle son yıllarda çıkarılan kremler kimyasal içerikli olsa da büyük fayda sağlamaktadır. O yüzden bu tür kremleri eczanelerden tedarik etmek mümkündür. Pişik oluşumu sırasında kafamıza göre hareket etmemeliyiz. Öncelikle doktora danışarak pişiğe ne iyi gelir net olarak belirledikten sonra kullanıma başlayabiliriz. Aksi halde cilt sorunları daha fazla katlanarak cildin tahriş olmasını ve ölümcül hastalık olan cilt kanserine tutunmaya davetiye çıkarabilir. Pişiğe iyi gelen yöntemleri şöyledir;

 • Zeytin yağı: Zeytinyağı ile yapılacak tedavi yöntemi pişiğe iyi gelen sıvılardan biridir. Çünkü antioksidanlar bakımından içerisinde bulunan A ve K vitaminleri sayesinde cildi nemlendirmektedir. Ciltteki tahrişleri tedavi eder. Bundan doğru şekilde kullanılması gerekir. Yani ısıtılıp biraz ılık olduktan sonra cilde uygulanabilir. Özellikle bebeği olup da bu durumdan muzdarip olanlar, evde yapacakları bu doğal yöntemle pişikten kurtarabilirler. Saf zeytinyağının faydası daha fazladır. Bundan dolayı marketlerin raflarında bulunabilir.
 • Bitkisel çaylar: Bitkisel çaylardan olan papatya çayı pişiğe iyi gelen bitkiler arasındadır. Papatya çayını, kaşık otu ve ceviz yaprağıyla kür şekline getirdikten sonra pişik olan yere uygulanabilir. Bu yüzden bebeklerde oluşan pişikleri de gidermek için Ayn-ı Safa çayı ile birlikte karıştırarak pişiklere karşı kompres yapılabilir.
 • Yoğurt: Zaman zaman pişiklere karşı uygulanacak yoğurt, her zaman elimizin altında bulunan ve bir tedavi amacı güden bir besin türüdür. Aşırı düzeyde terleme olduktan sonra ciltte tahriş oluşur ve yakmaya başlar. Ama o bölgeye sürülecek yoğurt, rahatlık sağlayacaktır. Bu şekilde yetişkinlere kullanıldığı gibi bebeklere de kullanılabilir.
 • Lavanta yağı: Annelerin bebeklerin pişik sorununa karşı daha duyarlı ve hassas davranmaları gerekir. Onlara yardımcı olacak bir başka bitkisel yağlardan lavanta yağını pişik için kullanmaları bebekleri için son derece faydalı olacaktır. Pişik için kullanılacak lavanta yağı bir damla olacak şekilde günde sadece iki kere kullanılarak, damlatılan yere masaj şeklinde uygulanırsa kısa bir zamanda bu problemin giderilmesinde yardımcı olacaktır. Bebeklerin cildi hassas olduğundan su ile beraber incelttikten sonra kullanılması tavsiye edilir.
 • Vazelin: Vazelin hem güzel kokusu ile beraber nemlendirici etkisi sayesinde cildin pişik probleminin ortadan kaldırmaktadır. 

]]>
Bebekler Neden Pişik Olur https://www.pisik.org/bebekler-neden-pisik-olur.html Wed, 07 Nov 2018 18:41:05 +0000 Bebekler Neden Pişik Olur, Maalesef bir çok anne babanın oldukça sık sorduğu ve merak etiği hassas bir konudur. Pişik olmuş bir bebek oldukça acı çeker ve huzursuzluk problemi yaşar. Canı yanan bebek bu sorunu tek başı Bebekler Neden Pişik Olur, Maalesef bir çok anne babanın oldukça sık sorduğu ve merak etiği hassas bir konudur. Pişik olmuş bir bebek oldukça acı çeker ve huzursuzluk problemi yaşar. Canı yanan bebek bu sorunu tek başına çözemeyeceği için bütün aile bireylerine yansır ve genel anlamda pişik bütün bir aileyi huzursuz bile edebilir.

Bebekler dünyaya geldiklerinde anne karnında verniks adı verilen yumuşak bir sıvı ile kaplıdır. Bunun yanında yine gözle görülmeyen minicik tüylerde buna eşlik eder. İşte bu bebeklerin anne karnında ciltlerinin nasıl korunduğunun ve çok hassas olduğunun bir kanıtıdır. Verniks tabakası doğumdan hemen sonra temizlenir ve minik tüyler kalır. İşte  bu yüzden, doğum sonrası dünyaya alışma sürecinde bebekler bir çok kez pişik tehlikesi yaşarlar. Çünkü dünyada onların yumuşak ve ipeksi tenini koruyacak hiç bir koruyucu madde yoktur. Bu durumda anne ve babaların bebeklere olan özenli bakım ve davranışları devreye girer. Her bebek illaki pişik olmak zorunda değildir. Ancak özenli bakım yapılan bebeklerde illaki pişik olmamak zorunda da değildir. Bu tamamen ilk olarak bebeğin kendi hassasiyeti ile ilgili bir durumdur. Bazı bebekler doğuştan çok daha dirençli iken bazıları çok daha hassastır. İkinci olarak bebeğin uygun şekillerde bakım ve korunmasıdır. Bunlara dikkat edildiği zaman pişik sorunu en aza indirgenebilir. Bu durumda anne ve babalara önemli işler düşmektedir. Bebekler neden pişik olur sebeplerini bulup ona göre çözüm bulmakta fayda vardır.

Bebekler neden pişik olur
 • Bebeği düzenli sık sık yıkamamak
 • Bebeğin bez değişim düzenine dikkat etmemek ve özellikle ilk aylarda sık sık değiştirmemek.
 • Bebek dışkılama yapmışsa bunu önemsememek ve yeterince iyi temizlememek
 • Bebek bakımı yapılırken kullanılan şampuan, losyon, temizleme mendili ve bebek yağlarının içeriğine dikkat etmemek.
 • Düzenli olarak bebeğe koruyucu krem yada doğal yağlardan yapılmış bakım yağları kullanmamak
 • Bebek emiyorsa annenin yediklerine dikkat etmemesi yada kendisine direk verilen gıdaların alerjen olup olmadığına dikkat etmemek.
 • bebeği gerektiğinden fazla giydirip vücut sıcaklığını artırmakta pişik sebeplerindendir.
Bebeklerde pişik tedavisi
 • Kantaron yağı
 • Zeytin yağlı pudra kremi
 • Doğal gül yağı veya vazelin kremi
Yukarıda verilen önerilere uyulduğu takdirde bebekler neden pişik olur sorunu tamamen tarih olabilir. Sadece anne babalara birazcık özen ve sabır düşüyor. Bebeklerimize karşı sabırlı bir şekilde uygun ürünlerle uygun bakımları yaptığımız takdirde bebek pişiklerini yok edip önleyebiliriz. 
]]>
Yüze Pişik Kremi https://www.pisik.org/yuze-pisik-kremi.html Thu, 08 Nov 2018 11:47:25 +0000 Yüze pişik kremi, Çoğumuzun bilmediği ancak kullanımı kadınların bir çoğu tarafından yapılan ve son yıllarda da kendinden bahsettiren bir uygulamadır. Artık tv kanallarında, kadın programlarında bile konuşulan bir ür Yüze pişik kremi, Çoğumuzun bilmediği ancak kullanımı kadınların bir çoğu tarafından yapılan ve son yıllarda da kendinden bahsettiren bir uygulamadır. Artık tv kanallarında, kadın programlarında bile konuşulan bir ürün olarak karşımıza çıkmıştır. Şöyle ki; sivilce, akne gibi sorunu olan kadınların çoğu; pahalı ürünler yerine bu soruna çözüm olabilecek başka yollara başvurdular. Bu yollardan en çok tercih edileni ise yüze pişik kremi uygulaması olmuştur. Şaşırdınız belki de ama bu doğru ve bunu deneyen kadınların büyük bir çoğunluğu pişik kreminin bu kullanımından oldukça çok memnun kalmıştır.  

Özellikle sudocrem isimli pişik kremi sosyal medyada sıkça konuşulan ve övgüyle bahsedilen bir ürün haline gelmiştir. 

Yüze pişik kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler
 • Yüze pişik kremi  uygulanmadan önce yüzün iyice temizlenmesi gerekmektedir.
 • Sadece sivilce, akne yada leke bulunan bölgeye uygulanmalıdır. Çünkü pişik kremleri fazla yağlı ürünlerdir sivilceli bölgeye uygulandığında bu sorunu ortadan kaldırır anca sorun olmayan yerele uygulandığında ürünün içerisinde bulunan yağ nedeniyle yeni sivilce oluşumuna neden olabilir.
 • Bu uygulama gece yatmadan önce yapılmalıdır. Çünkü pişik kremleri pudralı olduğu için yüzünüze sürdüğünüzde sürülen bölge beyaz renkte kalacaktır. İşte bu nedenle gece yatmadan önce uygulanmalıdır.
 • Sabah kalktığınızda yüzünüzü tekrardan temizlemeniz gerekmektedir.
Yüze pişik kremi aynı zamanda yüzdeki siyah nokta, sivilce vb. sıktığınız zaman da kullanılması önerilen bir üründür. Şöyle ki; sivilceyi sıktığınız bölgeye gece yatmadan önce pişik kremi sürüp sabaha kadar bekleterek o yarayı iyileştirebilir, hiç sıkmamış gibi iz bırakmadan yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Yüze pişik kremi uygulaması için sudocremi eczanelerde kolaylıkla bulabilirsiniz.
]]>
Ağır Pişik Tedavisi https://www.pisik.org/agir-pisik-tedavisi.html Thu, 08 Nov 2018 21:41:48 +0000 Ağır Pişik Tedavisi, Genellikle bebeklerin hassas ciltlerinde sık görülen bir tür cilt rahatsızlığı olan pişik bebeklerin apış arası, makat, yumurtalık kutu ve koltuk altı ve gibi yerlerinde görülür. Hekimlikte diap Ağır Pişik Tedavisi, Genellikle bebeklerin hassas ciltlerinde sık görülen bir tür cilt rahatsızlığı olan pişik bebeklerin apış arası, makat, yumurtalık kutu ve koltuk altı ve gibi yerlerinde görülür. Hekimlikte diaper dermatiti olarak bilinen pişik, yetişkin insanlarda da görülmesine karşın yetişkin insanların, daha çok utanma duygusu ve kendi rahatsızlıklarına çözüm yolları bulabilmeleri nedeniyle ağır pişik tedavisi konumuz daha çok bebek ve çocuklarda görülen pişik konusu üzerinde duracağız.

Ağır pişik tedavisi için önce nedenleri bilmek gerekir. Bebeklerin bez değişiminin seyrek olarak yapılması, Bebeklerin altının ıslak kalması, Kimyevi maddeler barındıran ıslak mendilleri kullanmak, Sağlıklı olmayan bezlerin kullanılması, bazı gıdalar, İshal, Alerjik etkenler Mantar oluşumu, sık sık havalandırmama, Dar kıyafet giydirmek, Banyoda sabun kullanımı, Aşırı sıcak hava pişiğe sebep olur. Pişiğe sebep olan bu rahatsız edici durumların ortadan kaldırılması sonunda, pişik olayı hala devam ediyorsa, tedavi yöntemine geçmek gerekir. 

Ağır pişik tedavisi için ilaç kullanmalıdır. İlaç seçimi olarak,  akla ilk kortizonlu merhemler gelen de kortizonlu merhemlerin yan etkileri olması nedeniyle problem oluşturabilmektedir. Kortizonlu merhemlerden (kortimisin, eumovate, beklazon, vs) kullanımında bebeklerde steroid metabolizması bozulur, cushin sendromu meydana gelebilir. O yüzden bu ilaçların yerine pruzon merhemi kullanılabilir. Pruzonun içinde bulunan bitkisel kaynaklı olan kortizon (meyan kökü extractı) kortizon ilacı kadar etkisi görülürken, kortizonun göstermiş olduğu yan etkilere neden olmaz, diğer yandan bünyesinde TTO mantar öldürücü etki olması nedeniyle ayrıca başka bir mantar ilacı kullanmaya gerek kalmaz.

]]>
Mustela Pişik Kremi https://www.pisik.org/mustela-pisik-kremi.html Fri, 09 Nov 2018 07:32:19 +0000 Mustela pişik kremi; Pişik genellikle yeni doğan ve süt bebeklerinde çok sık rastlanan bir deri rahatsızlığıdır. Özellikle yeni doğan grubunda meydana gelen pişikler cildin taze yapısından dolayı hazır bez kullanımı yapıl Mustela pişik kremi; Pişik genellikle yeni doğan ve süt bebeklerinde çok sık rastlanan bir deri rahatsızlığıdır. Özellikle yeni doğan grubunda meydana gelen pişikler cildin taze yapısından dolayı hazır bez kullanımı yapılan bölgelerde görülür. Nedeni de dışkılama ve idrar olgusunun bez içerisinde kapalı alanda beklemesinden kaynaklanır. Bir diğer deyiş ile bez bağlama bölgesi dahilindeki cilt yüzeyinde kızarık ve tahriş ile kendisini göstermektedir. Pişik özellikle bebeklerde hazır bezlerin havasızlığından olduğu kadar idrar ve dışkılı bezin bekletilmesinden de kaynaklı olabilmektedir.

Mustela pişik kremi; krem kullanımı genellikle pişiğin olmadan önlenebilmesi için kullanılan bir kremdir. Daha çok bebek cildinin rahatlatılmasında ve pişiğin oluşmamasında etkilidir. Tamamen koruma amaçlı olarak kullanılan Mustela pişik kremi, pişiğin oluşmadan kullanılması gereken bir ilaçtır. Bu tür kremlerin geliştirilmesindeki en önemli faktör 0- 2 yaş arasında olan bebeklerin dış etkenlere karşı hassas olan ciltlerinden ötürüdür. Bir nevi Mustela pişik kremi bir pişik koruyucu etkiye sahiptir. İçerisindeki etken maddelerin başında patentli olan Avokado özü ve Avokado Perseose sayesinde cildi rahatlatarak korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca içerisindeki Alkasya Oxeoline ile cildi koruyucu etkisi güçlendirilmiştir. Bunun dışında yine içerisinde bulunan ve patentli olan ayçiçeği yağı distilatı ile cilde destek olur ve güçlenmesini ve toparlanmasını sağlar. 

Mustela pişik kreminin özellikleri;

Özellikle Mustela pişik kremi doğum anından itibaren bebeklerde kullanılmaya başlanması gereken bir kremdir. Bu anlamda geliştirilmiş ve üretilmiştir. Pişiğin oluşumunu önlemeye ve cildin güçlenerek canlanmasını hızlandıran bir etkiye sahiptir. Kısacası en önemli özelliği pişiğin iyileşmesi değildir. Daha çok cildin güçlenmesini sağlayarak olası pişik risklerine karşı korunmasını sağlamaktır. 
 • Krem cildin rahatlamasını ve canlanmasını sağlar.
 • İçeriğinde koruyucu etki eden çinko oksit içermektedir.
 • Yine aynı şekilde patenti Mustela pişik kremine ait özel bitki özleri ve yağları içermesi en önemli özelliklerindendir. 
Mustela pişik kremi her koşulda kullanıma uygundur. Özellikle dışkılamadaki ishal durumu gibi vakıalarda da gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir. 

Mustela pişik kreminin kullanımı;

Mustela pişik kremi her bez değişiminde uygulanması gereken bir kremdir. Bu işlemin her seferde tekrarlanması kremin cilt yüzeyinde bir tabaka oluşturmasını sağlayarak hem pişiğin oluşmasını engeller hemde cildin güçlenerek hassasiyetinin daha çabuk yok olmasına neden olur. Mustela pişik kremi, yeni doğanlardan tutunda tüm yaş grubundaki bebekler için uygun ve kullanılabilir olan bir kremdir. 

Mustela pişik kremi yan etkisi olmayan bir yapıya sahip olması ile cilt bakımı açısından bebeklerde önemli bir öneme sahiptir. Her annenin gönül rahatlığı ile kullanımını yapabileceği Mustela pişik kremi özellikle hassas ciltlere sahip olan tüm bebekler için kullanılabilmekte ve istenilen etki görülebilmektedir. 
]]>
Pişik İlacı https://www.pisik.org/pisik-ilaci.html Fri, 09 Nov 2018 23:03:24 +0000 Pişik ilacı, pişik denince hemen akla bebek ve çocuklar gelir. Özellikle iki yaş altındaki çocuklarda oluşan bir deri hastalığıdır. Pişik ne kadar tedavisi zor bir deri hastalığı da olsa birçok ilacı bulunmaktadır. Ancak g Pişik ilacı, pişik denince hemen akla bebek ve çocuklar gelir. Özellikle iki yaş altındaki çocuklarda oluşan bir deri hastalığıdır. Pişik ne kadar tedavisi zor bir deri hastalığı da olsa birçok ilacı bulunmaktadır. Ancak günlük olarak kullanılan pişik ilacı ve daha ilerlemiş hatta mantara dönüşmüş ilaçlar birbirinde ayır edilmelidir. Bu konuda da çocuk doktorunuzdan veya aile hekiminizden yardım alabilirsiniz. Çünkü bazı pişik ilaçları kortizon içeriklidir çok ince bir şekilde sürülmeli ve her gün kullanılmamalıdır. Pişik genellikle çocukların popo bölgesinde ve bacak aralarında oluşsa da bazende koltuk altı  ve boyun bölgelerinde de oluşabilmektedir.

Bebeklerde sık sık oluşan pişiğin oluşma sebeplerinin başında altlarının uzun süre ıslak kalması gelir. Daha sonra da uygun olmayan bez kullanımı, dar ve sentetik kıyafetle giydirmek, yediği gıdalardan, ishalden, anne sütünden, kimyasal içerikli ıslak havlu ile silmek ve aşırı sıcak havada bebekteki pişik oluşmasına veya artmasına sebep olmaktadır. Ayrıca bebeğin altını havalandırmadan tekrar bez takmak pişik oluşmasının sebepleri arasındadır. 

Pişik ilacı çeşitleri

Bebeklerde ve çocuklardaki pişik kremlerini şöyle sıralayabiliriz. Popoin pişik kremi, bepantol pişik kremi, bepantol pişik kremi, hametan pişik kremi, arko, prednol, beklazon, travazol, nivea, uni baby pişik kremi, sebamet pişik kremdir. Bu pişik ilaçlarından popolin, sebamet, arko ve bepantol gibi olanları günlük kullanılır. Diğer pişik kremleri ise daha ilerlemiş hatta mantara dönüşmüş ve kanamaya başlamış durumlarda kullanılır. Ancak bu pişik ilaçlarını mutlaka doktor veya aile hekiminize danışarak almalı ve kullanılmalıdır. Çünkü bu tür kremler kortizon içeriklidir bu nedenle de hem uzun süre kullanılmaması gerekir hemde çok az miktarda kullanılması gerekir. Dolayısıyla bebeklerin cildinin daha çok tahriş olmasına neden olmaktadırlar.  Ayrıca bebeklerdeki ve çocuklar için bebek pudrası kullanmakta pişik oluşumuna engel olmaktadır.

Hametan pişik kremi; hametan pişik kremi pişikler de çok etkili bir ilaçtır. Zararsızdır hem bebekler hemde yetişkinler rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca hametan yanık ve tahriş olmuş bölgelerde kullanılabilmektedir. 

Bepantol pişik ilacı; bu pişik ilacı da bebeklerin cildini nemlendirir, esnek tutar, cildini kayganlaştırarak pişik oluşumunu önler. Ayrıca bepantol pişik kremi her bez değişiminde rahatlıkla kullanılabilir. 

Travazol krem; bu kremde daha çok ilerlemiş diğer günlük kullanılan pişlik ilaçlarının getiremediği hatta mantar dönüşmüş olan durumlarda kullanılır. Ancak bu tür kremler kortizon içeriklidir. Bu nedenle çok az miktarda kullanılmalı ve bir veya iki günden fazla kullanılmamalıdır.

Trosyd krem; travazol kremler aynı özellikleri taşır. Uzun süreli kullanılması sakıncalıdır. Doktorunuzun önereceği miktarda kullanılması daha doğru olur.
]]>
Penaten Pişik Kremi https://www.pisik.org/penaten-pisik-kremi.html Sat, 10 Nov 2018 02:57:52 +0000 Penaten Pişik Kremi, Pişik kremi günümüzde çoğu kişinin kullandığı tıbbı ilaç türüdür. Ayrıca bebeklerde ve yetişkinlerde kolaylıkla kullanılan ve genellikle reçete ile alınsa da reçetesiz de alınabilen ve kullanılan Penaten Pişik Kremi, Pişik kremi günümüzde çoğu kişinin kullandığı tıbbı ilaç türüdür. Ayrıca bebeklerde ve yetişkinlerde kolaylıkla kullanılan ve genellikle reçete ile alınsa da reçetesiz de alınabilen ve kullanılan bir üründür. Pişik kremi bebek ve yetişkinlerin vücutlarının birçok yerinde oluşan tahriş ve aşınmalar gibi durumlarda kullanılan krem türüdür. Pişik kremi kullanılması özellikle bebeklerin popolarının ıslak kalması ve aşırı kilolu kişilerin sıcak havalarda terlemesi sonucunda oluşan tahrişler sonucunda kullanılan krem türüdür. Pişik kreminin uygulanması da çok kolay olmaktadır. Pişik oluşan bölgeye uygulanan pişik kremi yaklaşık 2 gün gibi kısa bir sürede sorunu ortadan kaldıracaktır. Yani kullanılan pişik kremleri son derece etkili bir üründür. Son olarak pişik kremi alırken ve kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir kaç püf nokta söyleyeyim. Pişik kremi alımlarında dikkat edilmesi gereken krem içerisinde kortizon olmamasıdır. İçerisinde kortizon bulunan pişik kremlerinin çok fazla yan etkisi olacağından asla kullanılmamalıdır.

Penaten Pişik Kremi İçeriği

Makale konumuz olan penaten pişik kremi günümüzde çok tercih edilen pişik kremleri arasında ilk başlarda bulunmaktadır. Özellikle dünya ülkeleri ve Avrupa ülkelerinde çok fazla sayılarda kullanılan pişik kremi hiç şüphesiz penaten pişik kremidir. Penaten pişik kremi alman patentli olarak geliştirilen ve üretilen pişik kremidir. Özellikle penaten pişik kremi bebeklerin hassas ciltlerini ve erişkinlerin aşırı tahriş olmuş tenlerinin koruyucusu olarak bilinen pişik kremidir. Bu sebepledir ki bütün büyük Avrupa ülkelerinde gönül rahatlığı ile alınarak kullanılan bir pişik kremidir. Penaten pişik kremi 150 ml. metal tüpler içerisinde bulunmaktadır. Penaten pişik kremi içerisinde bulunan özel madde sayesinde bebeğin ve yetişkin kişilerin pişik sonucu tahriş olan bölgelerinin kuru kalmasını sağlar ve korur ve pişik bölgesinde oluşan acıyı çok kısa zamanda minimize eden azaltan bir etkisi olduğu bilinir. Penaten pişik kremi oluşacak tahrişleri önleyen bir yapıya sahiptir. 

Penaten Pişik Kremi Nasıl Kullanılır

Penaten pişik kremi özellikle bebeklerin çok hassas olan ciltlerinde genellikle sıcak yaz aylarında popo, boyun altı, koltuk altı ve kasık aralarında oluşan pişik ve kızarıklık gibi olumsuz durumlarda kullanılan ve çok etkili olan pişik kremidir. Genellikle penaten pişik kremi bez bağlanan bebeklerin zaman içerisinde apış aralarında oluşan nemli bölge ve bu bölgede oluşan mikroorganizmaların çoğalması. Ve çoğalan bu mikroorganizmaların pişik ve kızarıklığa neden olduğu durumlarda gönül rahatlığı ile kullanılacak pişik kremleri arasında penaten pişik kremi en etkili olanıdır. Penaten pişik kremi özellikleri arasında en etkili olanları ise özellikle bebeklerin ciltlerinde oluşacak pişik, kızarıklık gibi etkileri azaltarak cildi besleyen pişik kremidir. Ayrıca penaten pişik kremi bakteri ve virüslerin oluşmasını ve çoğalmasını önleyici etkisi bulunan pişik kremidir. Penaten pişik kremi enfeksiyon önleyici kremdir.

]]>
Pişik Kremi Maskesi https://www.pisik.org/pisik-kremi-maskesi.html Sat, 10 Nov 2018 06:48:54 +0000 Pişik Kremi Maskesi, hemen her bayan tarafından benimsenmiş maske çeşitlerinden bir tanesi de pişik kremi maskesidir. Özellikle pişik kreminin cilde hiç bir zarar içermeyen yapısı ve cildi yenileyici formülü herkes tarafından bi Pişik Kremi Maskesi, hemen her bayan tarafından benimsenmiş maske çeşitlerinden bir tanesi de pişik kremi maskesidir. Özellikle pişik kreminin cilde hiç bir zarar içermeyen yapısı ve cildi yenileyici formülü herkes tarafından bilinmektedir. Çünkü bebekler için üretilmiş olan pişik kremi genellikle bebeklerin hassas bir cilde sahip oldukları göz önünde bulundurularak üretilmektedir. Bebeklerin pişik sebebi ile tahriş olan ciltlerini onaran pişik kremi aynı şekilde hanımların cildinde de aynı görevi üstlenmektedir. Ayrıca pişik kremi cilde hiç bir zarar vermeden yeniden taze bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Pişik kremi maskesi cilde uygulandığında herhangi bir yan etki göstermez, hatta cildi çok hassas olan hanımlar bile rahat bir şekilde pişik kremi maskesini güvenle kullanabilirler. Pişik kremi maskesi gündüz uygulanabildiği gibi yine aynı şekilde geceleri de kullanılabilir. Pişik kreminin içerisine hiç bir malzeme ilave edilmeden geceleri yatmadan önce cildinize sürerek yatabilirsiniz. Kendine has bir koyu kıvama sahip olan pişik kremi her tipteki cilt için en uygun olan krem çeşitlerinden birisidir. 

Pişik Kremi Maskesi İçin İhtiyaç Olan Malzemeler
 • 1 tatlı kaşığı pişik kremi (pruzon içeriğine sahip olan tercih edilmelidir)
 • 1 tatlı kaşığı avakado yağı
 • 1 tatlı kaşığı gül yağı
Pişik Kremi Maskesinin Hazırlanışı Ve Uygulanışı, öncelikle küçük bir kasenin içerisine pişik kremini, gül yağını ve avakado yağını ilave ederek bir kaşık yardımı ile iyice karıştıralım. Pişik kremi maskesi oldukça pratik ve kolayca hazırlanan cilt için en faydalı olan maskelerden bir tanesidir. Pişik kremi maskesini cildinize uygulamadan önce mutlaka temizleyerek yıkmalısınız. Hazırladığımız pişik kremi maskesini ister parmak uçlarınızı kullanarak isterseniz bir fırça yardımı ile yüzünüze sürün. Cildinize sürdüğünüz pişik kremi maskesi yaklaşık olarak 15-20 dakika arasında bekletin. Cildinizde 20 dakika kadar beklettiğiniz maskeyi ılık su kullanarak cildinizden yıkayarak temizleyin ve ardından silmeden hafif dokunuşlar ile cildinizi kurulayın. Cildinizde pişik kremi maskesine dair herhangi bir kalıntı kalmamasına özen gösterin. Pişik maskesi özellikle cildinize yeniden canlılık kazandırırken, aynı zamanda cildinizi derinden besleyerek tazelenmesine yardımcı olur. Cildinizde meydana gelen koyu lekelenmeleri gidererek cildinizin renk tonunu açar. Özellikle cildinizde sivilce oluşumunu engelleyerek yeniden sivilce çıkmamasını sağlar. Pişik kremi maskesi yaşlanmaya bağlı kırışıklık belirtilerini yok eder ve cildi onarıcı özelliği sayesinde daha genç bir cilde sahip olursunuz. Cildinizde meydana gelen hasarları cildinizi yeniden besleyerek tamir edilmesine yardımcı olmaktadır. 
]]>
Erkeklerde Bacak Arası Pişik https://www.pisik.org/erkeklerde-bacak-arasi-pisik.html Sat, 10 Nov 2018 13:29:37 +0000 Erkeklerde Bacak Arası Pişik, Erkeklerin kas yapıları kadınlara ve çocuklara göre daha sert olduğu için erkeklerde pişik oluşumu daha fazladır. Erkeklerde bacak arası oluşan pişik, erkeklerin bacak arasında kızarıklık ve şi Erkeklerde Bacak Arası Pişik, Erkeklerin kas yapıları kadınlara ve çocuklara göre daha sert olduğu için erkeklerde pişik oluşumu daha fazladır. Erkeklerde bacak arası oluşan pişik, erkeklerin bacak arasında kızarıklık ve şişliğe neden olmasının yanında yürürken acı vermesi nedeni ile hayatlarını oldukça zor bir duruma girmesine neden olur. Erkeklerde bacak arası pişik olmasının en büyük nedenlerinden biri kilo ve mantardır. bacak arasında oluşan mantar bacakların birbirine sürtmesi nedeni ile mantar daha çok çoğalır. Bu durum pişiğe yol açar. Aynı zamanda erkeklerin özellikle de kilolu olan kişilerin bacaklarının birbirine sürtmesi nedeni bacak arasında önce kızarma, daha sonra şişlik daha sonra da küçük küçük kabarcıklar oluşur. Bu durum erkeğin hayatını oldukça zor bir duruma sokar. Tedavi edilmediği sürece bu bölgede ciddi tahrişler ve kanamalar meydana gelerek bacak arası derisinin de hassasiyet oluşmasına neden olur. Bu hassasiyet nedeni ile erkek de sürekli olarak bacak arası pişik oluşumuna neden olur. 

Erkeklerde Bacak Arası Pişik Nasıl Tedavi Edilir

Erkeklerde oluşan pişiğin tedavisi oldukça kolay olmasına rağmen, sürekli yenileme ihtimali olduğundan hijyeni her zaman ön planda tutmak da fayda vardır. Özellikle terli iken sürekli kıyafet değiştirilmesi gerekir. Pişik oluşumunda mutlaka pişik önleyici kremler kullanılması gerekir. Daha sonra ılık duş alarak pişik oluşan bölge bakterilerinden temizlenmelidir. Erkeklerde bacak arası pişik en çok bacağın terlemesi esnasında yürümekten kaynaklanır. Sık sık duş almak ve yağlı krem sürmek erkeklerde bacak arası pişik için oldukça etkilidir. Aynı zamanda pamuklu ve cilde alerji yapmayan yünlü kıyafetler giymek pişiğin kaybolmasını sağlayan bir diğer yöntemdir. Sürekli yürümek zorunda kalan erkeklerde bacak arası pişik daha fazla oluşur. Bu nedenle temizliğe önem vererek pişik oluştuğunda krem sürerek uzanmak, pişiğin hemen kaynamasını sağlar. Ancak kremi sürdükten sonra yürümeye devam etmek bacak arası oluşan tahrişi daha da çok artmasına neden olur. Bu nedenle pişik oluşumunda bir süre dinlenmek çok önemlidir. 
]]>
Pişik Yarası Nasıl Geçer https://www.pisik.org/pisik-yarasi-nasil-gecer.html Sat, 10 Nov 2018 23:07:36 +0000 Pişik Yarası Nasıl Geçer, pişik özellikle sıcak havalarda terin etkisiyle oluşan tahriştir. Pişik genelde apış arası, bacak arası ve koltuk altı gibi bölgelerde tenin birbirine sürtünme etkisi ile meydana gelir. Pişik Yarası Nasıl Geçer, pişik özellikle sıcak havalarda terin etkisiyle oluşan tahriştir. Pişik genelde apış arası, bacak arası ve koltuk altı gibi bölgelerde tenin birbirine sürtünme etkisi ile meydana gelir. Oldukça rahatsız edici ve kaşıntılı bir durum olan pişik, derinin sürekli nemli kalması sebebi ile tahriş ve kızarıklık oluşturur. Pişiğin en büyük rahatsızlığı acı hissi ve yanmadır. Bebeklerde pişiğin en fazla oluştuğu yer bez bölgesidir. Bölgenin sürekli kapalı kalması, bebeğin altının sık değiştirilmemesi, sıvıyı emmeyen bir bez kullanılması, gün içinde belirli aralıklarla havalandırma yapılmaması bebeklerde başlıca pişik nedenlerindendir. Yetişkinler de ise, sürtünme ve terleme ile oluşan pişik aynı zamanda vücuttaki bakteri ve mikropların da harekete geçmesi ile oldukça rahatsızlık verici bir durum haline gelir.

Bebeklerde pişik yarası nasıl geçer

İlk olarak bebeklerde pişik yarası nasıl geçer sorusunun yanıtına bakalım. Pişik yarasını geçirmeden önce pişiğin oluşmaması için koruyucu tedbir alınması çok önemlidir. Öncelikle bebeklerin altı uzun süre ıslak ve kakalı olarak tutulmamalı, ve her alt temizliğinden sonra mutlaka ılık su ile yıkama işlemi yapılmalıdır. Kullanılan ıslak mendiller kimyasal içerebileceğinden pişik olan cildin daha fazla tahriş olmasına neden olabilirsiniz. Özellikle ishal dönemlerinde alt temizliğine 2 kat daha fazla dikkat edilmeli ve pişiği tetikleyecek domates, karnabahar ve baharatlı gıdaların bebeğe verilmemesine dikkat edilmelidir.

Bebeklerde pişik yarası için çinko içerikli kremler eczanelerde satılmaktadır. Bu kremler cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturarak cildi idrar ve ter gibi pişik nedenlerinden uzaklaştırmaktadır. Bundan dolayı bebeklerde her alt temizliğinden sonra mutlaka pişik kremi kullanılması faydalı olacaktır. Almış olduğunuz koruyucu önlemlere rağmen bebeğinizdeki pişik yarası geçmiyor ise, bebeğinizi mutlaka uzman bir doktora göstererek ilaç yardımı almalısınız. Genelde pişik tedavisi için kortizonlu kremler verilmektedir. Fakat artık kortizon içermeyen pişik konusunda son derece etkili kremler de bulunmaktadır.

Yetişkinlerde pişik yarası nasıl geçer

Bebelerde ki pişik koruyucu önlemler ve kremler ile daha çabuk tedavi edilebilirken yetişkinlerde durum biraz daha farklıdır. Yetişkinlerde oluşan pişik bazen uzun bir süre ile ciltte kalıp kronik hale gelebilmektedir. Tam geçtiği düşünüldüğünde rekasiyonlar hafiflediğinde yeniden tekrarlayabilmektedir. Genelde vücut hijyenine yeteri kadar dikkat etmeyen kişiler görülen pişik, havasızlık, sıcaklık ve nem ile daha kötü bir hal alabilmektedir. Tabi ki pişik kaşıntılı bir durum olduğundan kaşınması ve el ile dokunulması pişiğin mikrop kapmasına da sebebiyet verebilmektedir. Bu bakımdan mutlaka bir dermatolog ile görüşülerek ilaç ve krem tedavisine başlanmalıdır. Yetişkin kişilerde ihmal edilen pişik daha ciddi durumlara yol açabilmektedir. Bundan dolayı mutlaka doktorunuzun reçete etmiş olduğu ilaçları düzgün bir şekilde kullanmalısınız.

]]>
Bebeklerde Pişik Zeytinyağı https://www.pisik.org/bebeklerde-pisik-zeytinyagi.html Sun, 11 Nov 2018 22:38:33 +0000 Bebeklerde Pişik Zeytinyağı, ile tedavi en etkili yöntemdir. Zeytinyağı doğan bir ilaç olarak kullanılır. Bebeklerde pişik zeytinyağı, ısıtılıp soğutulur ve bölgeye sürülerek masaj yapılır. Pişik yeni doğan bebek Bebeklerde Pişik Zeytinyağı, ile tedavi en etkili yöntemdir. Zeytinyağı doğan bir ilaç olarak kullanılır. Bebeklerde pişik zeytinyağı, ısıtılıp soğutulur ve bölgeye sürülerek masaj yapılır. Pişik yeni doğan bebeklerde bez bağlanan bölgelerde, popo da, kalçada ve kasıklarda görülür. Pişik sıcak havalarda daha sık olur. Pişik tedavi edilmediğinde mantara dönüşür. Bu nedenle pişik olur olmaz hemen tedavi edilmelidir. 

Bebeklerde pişik zeytinyağı uygulaması: Zeytin yağında bulunan A ve E vitaminleri cildi nemlendirerek tahrişi önler. Bunun için saf zeytinyağı ısıtıp sonra soğutulup, cam kavanoza konur. Üzerine zeytinyağı kadar su konarak çalkalanır. Zeytinyağı ve su birbirine karışır ve tamamen soğuyunca krem kıvamına gelir. Hazır olan bu yağdan günde üç ya da dört defa pişik olan bölge temizlendikten sonra sürülmelidir. Bebeklerde pişik oluşmasını önlemek için her altını açtıktan sonra temizleyip zeytinyağı sürülmelidir. Zeytinyağı hücreleri ve dokuları yenileyici özelliği bulunur. Zeytinyağı deri yenileme özelliği sayesinde pişikleri tedavi ederek enfeksiyon oluşmasını engeller. 
 
]]>
Pişik Yaralarına Ne İyi Gelir https://www.pisik.org/pisik-yaralarina-ne-iyi-gelir.html Mon, 12 Nov 2018 21:24:30 +0000 Pişik Yaralarına Ne İyi Gelir, Genellikle bebeklik döneminde ve küçük çocuklarda yaygın görülen problemlerden biri olan pişik, genellikle sıcak havalarda daha fazla ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Bebek çocuklarla beraber ayn Pişik Yaralarına Ne İyi Gelir, Genellikle bebeklik döneminde ve küçük çocuklarda yaygın görülen problemlerden biri olan pişik, genellikle sıcak havalarda daha fazla ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Bebek çocuklarla beraber aynı zamanda hassas cildi olan erişkinlerde de görülme olasılığı olan pişik sorunu birtakım mantar veya bakteriyel enfeksiyonlar, çinko eksikliği, idrarın aşırı asitli olması ve cildin yeteri kadar hava almaması durumunda cildin tahriş olması ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda ise küçük kırmızı kabarcıklar halinde ortaya çıkan pişik ilerleyerek yara haline dönüşerek bebeğin ve yetişkin kişilerin oldukça rahatsız olmasına neden olabilir. 

Pişik yaralarına ne iyi gelir
 • Doktor tarafından reçete edilen ve pişik olan bölgenin tedavisinde kullanılan bazı çinko içeren pişik kremleri pişik yaraların iyileşmesinde oldukça etkilidir. 
 • Pişik yaraları iyileşmesi için pişik bölgesinden arada bir havalandırılması ve temiz su ile temizlenmesi gerekir. 
 • Pişik yaralarına ne iyi gelir diye düşünen kişiler pişik bölgesine zeytin yağı ya da lavanta yağı sürmeyi tercih edebilirler. Lavanta ve zeytin yağı günde 2 defa pişik yarası üzerine uygulandığı taktirde yaraların iyileşmesini sağlar.
 • Pişik yaralarına iyi gelen ve nemlendirici özelliğe sahip olan vazelin de pişik yaralarına oldukça iyi gelir.
 • Bebek ve yetişkinlerde ortaya çıkacak pişik yaralarının kuruması ve lezyonların yayılmaması için pişik bölgesine talk pudra sürülmesi yaraların büyük bir oranda iyileşmesini sağlar.
 • Antibakteriyel ve iltihap giderici özelliği olan zerdeçal tozu ile 1 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılarak günde 3 defa pişik yarası üzerine uygulanması pişik yaralarından kaynaklanan kaşınma ve acının giderilmesini sağlar.
 • Pişik yaralarına ne iyi gelir sorusuna karşı pişik yaralarına karbonat ve hindistan cevizi yağı karışımı denenebilir. Yarım çay kaşığı karbonat kullanılacak miktarda hindistan cevizi yağı ile karıştırılıp macun haline getirildikten sonra pişik yarası üzerine sürülüp 5 dakika kadar bekletilip bol su ile yıkandığı taktirde yaraların iyileşme süresine katkı sağlar.
 • Pişik yaraları iyileşene kadar yaralar üzerine uygulanacak aloe vera jeli de pişik yaralarına iyi gelecek uygulamalar arasında sayılabilir. 
]]>
Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer https://www.pisik.org/yetiskinlerde-pisik-nasil-gecer.html Tue, 13 Nov 2018 04:37:54 +0000 Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer, Yetişkinlerde pişik özellikle yaz aylarında ve sıcak ortamlarda terleme ile yetişkin kişilerde ve yaşlı, kilo sorunu olan kişilerde çok fazla görülen sıkıntılı bir durum haline gelmektedir Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer, Yetişkinlerde pişik özellikle yaz aylarında ve sıcak ortamlarda terleme ile yetişkin kişilerde ve yaşlı, kilo sorunu olan kişilerde çok fazla görülen sıkıntılı bir durum haline gelmektedir. Pişik olan bölgelerde pişiğe bağlı olarak oluşan kötü koku durumu da insanları son derece rahatsız eden bir durum olmaktadır. Ayrıca çok fazla cilt sürtünmeleri sonucunda da oluşan pişik bazı durumlarda kişiye çok fazla acı verdiği ve kaşıntı nedeni ile de zor anlar yaşattığı da bilinenler arasındadır. 

Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer

Yetişkinlerde pişik terleme, cildin tahriş olması sonucu oluştuğu bilinmektedir. Aslında pişik çok da hafife alınacak bir durum değildir çünkü erken tedavi edilmez ise ciddi ve acı veren yaraların oluşması kaçınılmazdır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde oluşan mantarda özellikle makat, vajina ve kasık arasında pişik olmasına neden olan durumlardır. 

Yetişkinlerde Pişik Tedavi Yöntemleri

Yetişkinlerde var olan pişiğin birden çok sebebinin olduğu ve bir den çok etkinin kişide pişik oluşturduğu tartışılmazdır. Birçok sebebi olan pişiğin de giderilmesi ve yok edilmesi için tedavi yöntemleri bulunmaktadır. 

Yetişkinlerde pişik nasıl geçer sorusuna cevap verebilmek için yetişkinlerde pişik oluşumuna sebep olan faktörler araştırılmalıdır.  Bu durum mantardan kaynaklanıyorsa öncelikle mantarın tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca yetişkinlere oluşan pişik sorununu giderilmesi  için uzman doktorlar tarafından muayene edilerek ve yapılan muayene sonucunda uygulanacak olan ilaç tedavileri ile pişik sorunu ortadan kaldırılması mümkündür. En önemlisi yetişkin kimselerde oluşan pişik anam babam usulü yaşlı kesimlerin vermiş oldukları tedavi yöntemleri ile giderilmesi doğru olmayacaktır. 

Mutlak suretle oluşan pişik tıp alanında nedenleri araştırılmalı ve uygun ilaç tedavi ile pişikten kurtulma yolları uygulanması en doğru yöntem olacaktır. Yetişkinlerde pişik olan bölgenin mutlaka havalandırılması pişik rahatsızlığından kurtulmanın doğru yollarındandır. Ayrıca yine pişik olan bölgenin temiz tutulması ve mikroplardan uzak tutulması da pişikten kurtulmanın en etkili yollarından olacaktır. Kısacası pişikten kurtulmak için pişik olan bölge kuru ve temiz tutulmalı gün içerisinde güneş ışığından da faydalanılarak bölgenin nemli kalması önlenmelidir. 

Yetişkinlerde Bitkisel Yolla Pişik Nasıl Geçer

Yetişkinlerde oluşan pişik bitkisel yöntemler ile de geçirilmesi mümkündür. Bunun için öncelikle pudra uygulaması son derece etkili olacaktır. Ayrıca pişik olan bölgeye zeytinyağı uygulaması da son derece pişik geçirilmesi için önemli bir yöntem olarak bilinir. Pişik olan bölgeye yoğurt uygulanması da kişinin rahatlamasına ve pişikten çok daha Çabuk kurtulmak için hızlandırıcı bir etki yapacağı da unutulmamalıdır. Son olarak pişik olan bölgeye Hindistan cevizi yağı sürmekte oluşan pişikten kurtulmak için uygun yollardan biri olacaktır.
]]>
Trosyd Pişik Kremi https://www.pisik.org/trosyd-pisik-kremi.html Tue, 13 Nov 2018 13:47:59 +0000 Trosyd pişik kremi, Pişiğe neden olan mantarların cilt üzerinde çoğalmasını engelleyen bir preparattır. Mantarların sebep olduğu cilt üzerindeki tahrişleri, kızarıklıkları, kaşıntıyı, deri enfeksiyonlarını ve çoc Trosyd pişik kremi, Pişiğe neden olan mantarların cilt üzerinde çoğalmasını engelleyen bir preparattır. Mantarların sebep olduğu cilt üzerindeki tahrişleri, kızarıklıkları, kaşıntıyı, deri enfeksiyonlarını ve çocuklarda oluşan pişikleri iyileştirmede uygulanmaktadır.

Trosyd pişik kremi, çocukların bez bölgesine uygulandığı zaman kesinlikle sıkı ve dar bezler kullanılmaması gerekir. Çocuğun bez bölgesini temiz ve kuru bırakmanız gerekir ve çocuğun bezini sık sık kontrol ederek, değiştirmeniz gerekir. Pişik olan bölgelerin daha fazla nemli kalması engellenmelidir. eğer buna dikkat edilmezse pişik olan bölge daha da geniş bir alana yayılabilir. Tedavi edilen bölgeyi sürekli havalandırmanız gerekir. Kullanmaya başladıktan sonra 2-3 gün sonra neredeyse herkeste iyileşme belirtileri görülebilir. Ancak yine de doktorunuzun reçete ettiği süre ne ise o kadar kullanmakta fayda vardır. Çünkü enfeksiyonun tamamen temizlenmesi gerekir. Yaklaşık tedavi süresi iki veya 5 hafta içerisindedir. Tahriş olan cilt, kızarıklık ve kaşıntı tamamen yok olacaktır.  

Trosyd pişik kremi nasıl uygulanır

Doktorunuz ilacın nasıl uygulanmasını istemiş ise o şekilde kullanmanız gerekir. Tedavi süreci boyunca mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekir. Yanlış kullanım sonucu ilaçtan beklenen faydaların aksine farklı problemler ortaya çıkabilmektedir. Hastalığın tedavisini olumsuz yönde etkileyebilir.

Trosyd pişik kremi kullanılmadan önce tahriş olan bölge ilk önce temizlenir ve kurulanır. Daha sonra ince bir tabaka halinde sürülerek, hafif dairesel hareketler ile masaj yaparak cilde iyice yedirilir. Cildin kıvrımlı bölgelerinde, derinin daha da yumuşamasını önlemek için bu bölgelere yoğun bir şekilde sürmemeniz gerekir. Günde üç kez tekrarlayabilirsiniz. Kısa zamanda iyileşme belirtilerini görebilirsiniz. İlacın etkisinin yok olmaması için buzdolabında saklamalısınız.

Trosyd pişik kremi yan etkileri
 • Ciltte tahriş, yanma, kızarıklık, kaşıntı ve ciltte pul pul dökülme en fazla görülen yan etkilerdir.
 • Boğazda, yüzde, dilde ve yüzde şişlik oluştuğu zaman mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız. Aynı zamanda karın ağrısı ve vücutta kurdeşen görülmesi yan etkileri arasındadır. Bu yan etkileri gördüğünüz anda en yakın bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir. Aksi halde daha büyük sorunlar meydana gelebilir.
 • Çocukların ulaşamayacağı bölgelerde ve özellikle buzdolabında saklamalısınız.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanırken mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Kremi sürerken burun içine, göz bölgesine ve ağız içine sürülmemesi gerekir. Aksi halde bol su ile yıkamalısınız.
]]>
Geçmeyen Pişik https://www.pisik.org/gecmeyen-pisik.html Tue, 13 Nov 2018 20:53:54 +0000 Geçmeyen pişikler genellikle yaz aylarında hepimizin başına gelebilir. Yediğimiz bir gıdadan, ishalden, antibiyotik kullanımından, bebekler için altlarını değiştirdiğiniz bezlerden ya da bebeğin poposunu temizlediğiniz Geçmeyen pişikler genellikle yaz aylarında hepimizin başına gelebilir. Yediğimiz bir gıdadan, ishalden, antibiyotik kullanımından, bebekler için altlarını değiştirdiğiniz bezlerden ya da bebeğin poposunu temizlediğiniz ıslak mendilden dolayı pişik olma durumları bir hayli vardır. Yetişkinler bakımından genellikle terleme gerçekleştiği zaman kaşıma, ıslak bırakma durumlarında geçmeyen pişik ile karşı karşıya kalınır.

Yetişkinlerde Görülen Pişik Nedenleri:
 • Makat bölgesinin aşırı temizliği. Çünkü aşırı temizlik doğal koruyucu tabakayı yok eder.
 • Makat bölgesinin ıslak bırakılması deriyi dayanıksızlaştırır.
 • Kimyasal içeren ıslak mendillerin kullanımı.
 •  Makat bölgesinde kaşıntıya neden olacak baharatların fazla tüketilmesi; acı, turşu, patlıcan gibi.
 • Dar pantolon ya da dar iç çamaşır giyme makat bölgesinin havasız kalmasına sebebiyet verir.
 • Aşırı kilolu olma kalçaların sürtünmesine ve hava almamasına neden olur.
 • Dışkı çıkarma olduğu zaman temiz bırakılmadığı durumda safra asitleri cildi yakarak tahrişe ve kaşıntıya neden olur.
 • Naylon kilot kullanımı makat bölgesinde kaşıntıya neden olur. Pamuksu kıyafetler giyinmek en doğrusu olacaktır.
 • Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanımı makat bölgesini tahriş eder.
 • Terleme ie makat bölgesinin nemli bırakılması. Bu durumlar genellikle yetişkin insanlarda görülen pişik nedenleridir. Öncelikle bu durumlara dikkat etmeliyiz.
Pişiği azdırıcı etkenlerde bulunulmamalıdır. Bunları yaptığınız taktirde de pişik hala geçmeyip devamlı kendini tekrarlıyorsa doktor tavsiyesi ile merhem tüketmek en doğrusu olacaktır. Doktorların bu durumda ilk tavsiyesi ise pruzon merhemidir. Kullanıldığı zaman ilk günde şikayetleri azaltma 2 gün içinde de tamamen pişiği ortadan kaldırdığı görülmüştür. 
Bebeklerde görülen pişikler yetişkinlere oranla daha farklıdır. Bezin uzun süre dışkıyla birlikte olması. Hemen makat bölgesinin temizliğinin yapılmaması, kimyasal ıslak mendil kullanılması, kalitesiz bezlerin kullanılması sonucu geçmeyen pişik durumu tekrarlanır.
]]>
Hidroten Pişik Kremi https://www.pisik.org/hidroten-pisik-kremi.html Tue, 13 Nov 2018 21:59:38 +0000 Hidroten pişik kremi bebeklerde ve çocuklarda etkin kullandığımız kremlerin başında gelir. Bu krem içerisinde barındırmış olduğu çinko oksit ile uygulanan bölgeye tam bir tampon görevi görür. Ayrıca bu krem sadece çoc Hidroten pişik kremi bebeklerde ve çocuklarda etkin kullandığımız kremlerin başında gelir. Bu krem içerisinde barındırmış olduğu çinko oksit ile uygulanan bölgeye tam bir tampon görevi görür. Ayrıca bu krem sadece çocuklar için değil aynı zamanda uzun süre hareketsiz kalmak zorunda kalan hastalar veya kaza geçiren yaralılara da uygulanarak oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesinde fayda sağlayacaktır.

Hidroten pişik kremi fiyat konusunda tüketiciye oldukça nazik davranan bir üründür. İhtiyacı olan herkes uygun fiyatı sayesinde eczanelerden, internetten ve alışveriş merkezlerinden temin edebilir.

Hidroten pişik kremi faydaları
 • Bu krem cilde uygulandığında bir kalkan görevi görür ve o bölgeyi korur
 • Hijyenik koruma sağlar
 • Cildi nemli ve yumuşak tutar
Hidroten pişik kremi ile bebeklerimizin daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde büyütebilir ve rahat bir çocukluk dönemi geçirmesini sağlayabiliriz. Hidroten pişik kremi hassas ciltler üzerinde denenmiş olduğu araştırmalardan anlaşılmıştır. Ayrıca hidroten pişik kreminin paraben içermediğini söylemek gerekir. Pişik kremlerinin genelde bebek vücutlarında farklılık gösterebildiği bilinir ancak pişik kremi kullananlar tarafından hidroten pişik kreminin daha yoğun olarak tercih edildiğini söyleyelim.
]]>
Bebeklerde Pişik Çeşitleri https://www.pisik.org/bebeklerde-pisik-cesitleri.html Wed, 14 Nov 2018 04:49:17 +0000 Bebeklerde Pişik Çeşitleri, bebeklerde meydana gelen pişik problemleri genellikle yenidoğan bebeklerde sarılan bezden dolayı oluşan tahrişler sonucunda küçük kırmızı kabarcıklar şeklindeki pişik durumudur. Özellikle bebekler Bebeklerde Pişik Çeşitleri, bebeklerde meydana gelen pişik problemleri genellikle yenidoğan bebeklerde sarılan bezden dolayı oluşan tahrişler sonucunda küçük kırmızı kabarcıklar şeklindeki pişik durumudur. Özellikle bebekler ishal oldukları zaman pişik durumu daha fazla görülmektedir. Pişik sebebi ile ortaya çıkan pişik genellikle soluk bir görünüme sahip olsa da her bez değişiminde bu sorun diğer günlerde devam etmektedir. Bebeklerde pişik birden fazla neden ile ortaya çıkmaktadır. Çok nadirde olsa alerjik olarak da pişik durumu meydana gelmektedir. Bebeklerde pişik çeşitleri çoğunlukla bezden kaynaklı olan pişikler, pişik yarası olmak üzere iki farklı şekilde görülmektedir.

Bebeklerde Bezden Kaynaklı Pişik Çeşidi, bu pişik çeşidi en sık rastlanılan ve hemen her bebekte görülen pişik çeşidinden bir tanesidir. Daha çok bebeklerin poposuna sarılan bezden kaynaklı olarak bebeğin cildinde kızarıklar meydana gelir ve kalkmış bir cilt görünümü ortaya çıkar. Bez pişiği çoğunlukla bebeğin poposunda parlak kırmızı bir renkte lekelenme ve yara mevcut olurken, bu ilk etapta ortaya çıkan kızarıklık ilerleyen zamanlarda sert bir deri tabakası haline bile gelebilmektedir. Pek çok bebek bez pişiği ile büyüme sürecine kadar en az üç defa bu durum ile karşılaşmaktadır. Bez pişiğinin ortaya çıkmasının en başlı nedenlerinden bir tanesi de bebeğin altının çok sık olarak değiştirilmesidir. 

Bebeklerde Pişik Çeşitleri Pişik Yarası, bu pişik çeşidine genellikle bebeğin poposundaki pişiğin mantar ve enfeksiyon ile birleşmesi sonucunda çok ciddi sorunlara yol açan pişik yarası durumudur. Pişik yarasına sebep olan en önemli etkenlerden biriside bebeğin bağırsaklarındaki Candida mikrobundan kaynaklanmaktadır. Pişik yarasında genel olarak bebeğin poposu beyaz yuvarlak şekilde pul lezyonlarının etrafının kızarık dokulu ve uçları yara şeklinde meydana gelmektedir. Pişik yarasının tedavisi için doktorun önerdiği losyon ve kremler faydalı olacaktır. 
]]>
Pişik https://www.pisik.org/pisik.html Wed, 14 Nov 2018 23:59:41 +0000 Pişik, bez kullanan ve yatalak hastaların sık maruz kaldığı, sıcak havalarda daha şiddetli olan bir tür cilt hastalığıdır. Bezli bölgelerde, kasık, kalça gibi bölgelerde hakim olan pişik tedavisi olan ve önleneb Pişik, bez kullanan ve yatalak hastaların sık maruz kaldığı, sıcak havalarda daha şiddetli olan bir tür cilt hastalığıdır. Bezli bölgelerde, kasık, kalça gibi bölgelerde hakim olan pişik tedavisi olan ve önlenebilen bir cilt hastalığıdır. Hassas cilt tipine sahip olan bebeklerde, yetişkinlerde, aşırı kilolularda pişik görülme olasılığı daha fazladır. Hassas ciltlerde cilt idrar, ter, dışkı gibi durumlardan daha fazla etkilenir. Ayrıca idrarı asitli olan bebeklerde de pişiğe daha fazla rastlanır.

Bebeklerde Pişik sebepleri nelerdir

Pişik, bez kullanan bebek ve yaşlılarda bezlerin sık değiştirilmemesi sebebiyle ortaya çıkar. Bezin uzun süre kalması cildin havasız kalmasına, idrar ya da dışkının ciltle uzun süre temasına, bakteri ya da mantar enfeksiyonlarına sebep olur. Bu durumda bölgede pişik gelişir. Çinko eksikliği de pişiğin en önemli nedenleri arasındadır. Bebeklerde görülen pişik daha çok katı gıdalara geçiş döneminde görülür. Anne sütüyle beraber ek gıda bebeğin idrarında ve dışkısında asit oranını arttırarak ciltte daha fazla tahrişe yol açar.

Yenidoğan bebeklerde pişik %20 oranında görülürken ek gıdaya geçen bebeklerde bu oran %40 oranında görülebilir. Bebeğin alt temizliği için kullanılan kimyasal içerikli ıslak mendiller, alt temizliğinin yeterince yapılmaması da pişik için nedenler arasında yer alır.

Yetişkinlerde pişik sebepleri nelerdir

Yetişkinlerde yaygın olarak görülen, saç ve tırnaklarda döküntüye yol açan deri mantarı pişiğe de yol açabilir. Mantar kasık ve vajinal bölgenin nemli bırakılması sonucu ortaya çıkar. Viral enfeksiyonlar da pişik nedenleri arasında yer alır. Viral enfeksiyon nedeniyle deri döküntüleri ve bu döküntülerin yol açtığı pişikler görülebilir. Bakteri pişik için diğer bir nedendir. Selülit, folikülit, abse ve cerrahi girişimlerin sebep olduğu pişikler bakteri sebepli pişiklerdir. Cildin maruz kaldığı mikroplarda pişiğe sebep olabilir.

Pişik tedavisi nasıl yapılır

Pişik farklı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Pişikle beraber ciltte mantar enfeksiyonu gelişme olasılığı da oldukça yüksektir. Dolayısıyla pişik önemsenmesi ve tedavi edilmesi gereken bir cilt rahatsızlığıdır. Pişik bölgesinde mantar enfeksiyonu genelde kortizon ve antibiyotik ilaç kullanan bebeklerde görülür. Evde alınan önlemlerle eğer pişik tedavi edilemiyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalı ve doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Pişik için genelde çinko içerikli kremler reçete edilir. Bu kremler pişik olan bölgeye ince tabaka halinde sürülerek bir süre bölgenin açık bırakılması gerekir. Kullanılan krem yetişkin ve bebeklerin cinsel organlarına uygulanmamalıdır. Pişikli bölgenin havalandırılması, ılık su ve pamukla silinerek temiz tutulması gerekir. Bebek ve yaşlılarda kullanılan bezlerin sık aralıklarla değiştirilmesi, kullanılan bezin kiloyla uyumlu olması gerekir.

Tedavisi yapılmayan pişiklerde ilerleyen dönemlerde mantar ve enfeksiyon görülme riski yüksektir. Bu durumda pişiğin tedavi süreci çok daha uzun olabilmekte ve cilt daha fazla zarar görmektedir. Zamanla pişikler açık yaralara sebep olabilir.

Pişik için bitkisel tedavi

Zeytinyağı: Hakiki zeytinyağı bir tava içinde ısıtılır. Yağ soğuduktan sonra bir pamuk yardımıyla pişik olan bölgeye sürülür.

Lavanta yağı: Bebeklerde görülen pişikler için her bez değişiminde pişikli bölge bir damla lavanta yağıyla masaj şeklinde silinebilir. Hassas ciltlerde lavanta yağı zeytinyağı ya da suyla inceltilerek kullanılmalıdır.

Pudra: Pudra yetişkin ve bebeklerde görülen pişik için kullanılabilir. Bölgeye pudra serpilerek bölgenin havalandırılması gerekir. Kasıkta meydana gelen pişikler için pudra oldukça etkilidir.

Vazelin: Vazelinin nemlendirici ve yumuşatıcı etkisi vardır. Pişik için kullanılabilir. Vazelin mısır nişastasıyla karıştırılarak pişik için özel krem hazırlanabilir. Nivea Pişik Kremi https://www.pisik.org/nivea-pisik-kremi.html Thu, 15 Nov 2018 02:28:02 +0000 Nivea pişik kremi anne ve babaların vazgeçilmezi. Bebeklerin özellikle bez bölgesinde meydana gelen pişiklerin iyileştirmek anlamında tam bir usta olan Nivea pişik kremi bu bölgede bebeklerin bir anlamda en rahatlatıcı Nivea pişik kremi anne ve babaların vazgeçilmezi. Bebeklerin özellikle bez bölgesinde meydana gelen pişiklerin iyileştirmek anlamında tam bir usta olan Nivea pişik kremi bu bölgede bebeklerin bir anlamda en rahatlatıcı dostudur. Bu krem içerisinde bulundurduğu maddelerle bez ile bu bölge arasında koruyucu bir bariyer görevi görmektedir.


Nivea pişik kreminin etkileri
 • Cildi pişik oluşumuna karşı korur
 • Bebeklerde bez bölgesini kuru tutar
 • Alerji tehlikesini minimum düzeye indirir
 • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır
 • Cildin parlaklığını artırır
Nasıl kullanılır
 • Uygulanacak bölgenin güzelce temizlenmesi gerekir
 • Genelde gece uykusuna yatmadan önce uygulanması önerilir
Nivea pişik kremi içinde bulunan cinko oksit maddesi bebeklerin bünyesinde meydana gelen yaralanmaları ve tahrişleri kısa sürede tedavi eden önemli bir maddedir. Nivea pişik kremi boya, paraben ve alkol içermez. Bu nedenle bu krem tamamen bebek sağlığına uygun şekilde üretilmektedir ve ebeveynler Gönül rahatlığıyla kullanabilirler.

Bebeklerde kullanılan bölgeler
Bebeklerde popo ve bacak arasındaki pişik bölgeleri haricinde bu kremi koltuk altında, çene altında ve diz kısmının arka bölgelerinde kullanılabilir. Nivea pişik kremini anne ve babalar gönül rahatlığıyla bebeklerine uygulayabilirler çünkü bu krem kimyasal madde içermez.Cilt üzerinde bariyer görevi görerek nemlenmeyi hızlandırır dolayısıyla mantar hastalıklarına karşı da oldukça fayda sağlayıcı bir özelliği mevcuttur.
]]>
Pişik Nasıl Geçer https://www.pisik.org/pisik-nasil-gecer.html Thu, 15 Nov 2018 04:52:06 +0000 Pişik nasıl geçer, Pişik bildiğiniz gibi büyük küçük herkesin sorunu olabilmektedir. Oluşum bölgesin bacak arası bölgesi olduğu için hareket kısıtlaması yapabilmektedir. Özellikle bebeklerde pişik çok sık olmaktadır. P Pişik nasıl geçer, Pişik bildiğiniz gibi büyük küçük herkesin sorunu olabilmektedir. Oluşum bölgesin bacak arası bölgesi olduğu için hareket kısıtlaması yapabilmektedir. Özellikle bebeklerde pişik çok sık olmaktadır. Pişik ile beraber meydana gelen kabartı, kaşıntı ve yanma hissi psikolojik olarak kişiyi etkilemektedir. Pişik oluşumunu tetikleyen şeyler özellikle uzun süre ayakta hareket etme yada pişik oluşan bölgenin nemli kalmasından kaynaklanır. Pişik bölgenin nemli kalmasında ziyade sürtünme, giyilen kıyafete karşı hassasiyet yada kıyafetlerde kullandığınız temizlik ürünlerine karşı reaksiyon sonucu da oluşabilmektedir. Pişik nasıl geçeceğine karar verebilmemiz için tam olarak nedenleri de saptamamız gerekmektedir. Bebeklerde pişik sık idrar yapması sonucu idrarın cildini tahriş etmesi sonucu yada kullanılan bezin alerjik reaksiyonu sonucu olabilmektedir. Ancak genellik yaz aylarında nemli havalar daha tetikleyici olmaktadır. Pişik nadiren de olsa koltuk altları, kadınlarda meme altları, kol altları ve parmak aralarında olabilmektedir. Aslında daha çok kıvrımlı yada kapalı kalan bölgeler etkilenmektedir. Uzun süreli pişik kalması durumunda bölgede enfeksiyon oluşturabilmektedir. Çünkü sürekli kaşıma hissi sonucu tahriş olan ciltte yara meydana gelebilecektir. 

Şimdi pişik nasıl geçer bir bakalım. 
 • Öncelikle pişik oluşan bölgenin nemli kalmasını önlememiz gerekmektedir. Yetişkinler uzun süre ayakta hareket edecek işler yapıyorlar ise bölgeye pişik önleyici pomad yada pudra sürebilirler. Aslında her ayakta iş yapanda olmamaktadır. Bazı bünyelerde terleme noktaları farklı olmaktadır. Mesela bir kişinin ayakları çok terler, birinin boynunun altı yada apış arası bölgesi. Bu etkende pişiğin oluşum yerini belirleyebilecektir. Bu ayrıntıya göre bölgedeki terlemenin önlenmesi pişiğin oluşumunu engelleyecektir. Ancak oluşmuş olan pişik tedavisi için bölgenin kuru kalması, mümkünse bir gün dinlenme yada doktorun vereceği kremler pişik tedavisinde etken olacaktır. Apış arasında çok sık meydana geliyorsa özellikle yaz aylarında iç çamaşırının günlük değiştirilmesi önemlidir. Bu aynı zamanda oluşan pişik için tedavi sürecinde etkili olacaktır. 
 • Bebeklerde pişik tedavisi daha kolaydır aslında. Altının sık değiştirilmesi, pudra ve pişik önleyici kremler kullanılması pişik tedavisinde etken olacaktır. Özellikle bebekte ishal var ise ve erken dönemde sık idrar yapacağı için bölgenin sürekli kuru kalmasını sağlamak gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında bebeğin çok sıkı kıyafetler ile giydirilmemesi pişik oluşumunun engellenmesi ve tedavisi için etkili olmaktadır. 
 • Pişik tedavisi önem verilmesi gereken bir durumdur. Pişik düzgün tedavi edilmez ise mantar enfeksiyonu oluşabilmektedir. Tedavi sürecinde mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Kendi başınıza kendinizde yada bebeğinizde kremler yada pomatlar kullanmamalısınız. Yanlış kullanılan ilaçlar bölgenin daha fazla tahriş olmasına neden olabilecektir. Kullanılan ilaçlar apış arasında kullanılacak ise çok ince bir tabaka halinde kullanılması gerekmektedir. 
 • Bitkisel tedavi yöntemlerinden zeytinyağı yada lavanta yağının pişik tedavisin etkili olduğu görülmüştür. Tabi bu istisnai bir durumdur. Fayda görülen pişik türü çok hafif seyirli olabilmektedir. Vazelinin de pişik tedavisin etkili olmaktadır.
Görüldüğü üzere pişik nasıl geçer sorununda ilk bilmemiz gereken pişik nasıl ve hangi koşullarda meydana gelmektedir. Bu etkenler belirlendiği zaman artık tedavi süreci daha kolay olacaktır.  
]]>
Pişik Acısı Nasıl Geçer https://www.pisik.org/pisik-acisi-nasil-gecer.html Thu, 15 Nov 2018 18:40:22 +0000 Pişik Acısı Nasıl Geçer, Pişik, bir deri hastalığıdır. Pişikte deride kızarıklık, sulanma, acı hissetme, kabarma gibi belirtiler vardır. Genelde maalesef bebeklerde ve küçük çocuklarda daha sık rastlanır. Pişik genelde Pişik Acısı Nasıl Geçer, Pişik, bir deri hastalığıdır. Pişikte deride kızarıklık, sulanma, acı hissetme, kabarma gibi belirtiler vardır. Genelde maalesef bebeklerde ve küçük çocuklarda daha sık rastlanır. Pişik genelde koltuk altlarında, boyun bölgesinde, bacak aralarında ve popoda meydana gelebilir. Pişik acısı nasıl geçer, pişikle mücadele etmek için birden fazla yol izleyebiliriz. Fakat ilk önce her şeyden önemlisi bir doktor yardımı almamız şart. Doktorunuzun önereceği pişik kremlerini eczaneden alabilirsiniz. Dilerseniz kendinizde evinizde doğal zeytinyağı ve bal mumunu eritip bir pişik kremi elde edebilirsiniz. Pişik acısı nasıl geçer, tabi ki uzun bir tedavi süreci gerekli bunun için bakım gerekli.

Pişik Acısı Nasıl Geçer Ne Yapmalıyız
 • Pişik başladığı zaman ilk önce pişik bölgesini temizlemeliyiz. Su ve cildinize uygun bir sabunla.
 • Pişik acısı nasıl  geçer, pişik bölgesinin hava almasını sağlayın üstünü kapatmayın. Cildin kuru kalması önemli bir detay.
 • Bebeğiniz pişik acısı çekiyorsa bezini sık sık değiştirin kuru olmasına dikkat edin ve mutlaka pişik acısı olan bölgeye pişik kremi sürün.
 • Pişik acısı nasıl geçer, acılı bölgeye kesinlikle ıslak mendil, yada içinde alkol bulunduran ürünler sürmeyin, kullanmayın acınız artabilir.
 • Kullandığınız iç çamaşırlarınızın pamuklu olmasına dikkat edin ve bedeninize uygun büyüklükte olmasına çünkü pişik acısı çekiyorsanız ve iç çamaşırınız sizi sıkıyorsa daha fazla acı çekmenize neden olur. 
]]>
Bebeklerde İshal Ve Pişik https://www.pisik.org/bebeklerde-ishal-ve-pisik.html Thu, 15 Nov 2018 19:02:59 +0000 Bebeklerde ishal ve pişik tüm çocuk sahibi anne ve babaların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biridir. Çocukların yaşadığı bu rahatsızlıklar onları mutsuz ettiği gibi aynı zamanda anne ve babalarında mutsuzluklar Bebeklerde ishal ve pişik tüm çocuk sahibi anne ve babaların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biridir. Çocukların yaşadığı bu rahatsızlıklar onları mutsuz ettiği gibi aynı zamanda anne ve babalarında mutsuzluklarına sebep olur.

Bebekler neden ishal ve pişik olur
İshal genelde mikroplardan kaynaklıdır. İnek sütünde bulunan bazı mikroorganizmalar bebeklerin ishal olmasına sebep olabilir bu yüzden bebeklere inek sütü yerine yoğurt verilebilir.
Pişik ise bebeklerin bezlerinin idrarlı ve dışkılı şekilde uzun süre değiştirilmemesinden kaynaklanabilir ayrıca kullanılan bezlerin cilde fazla baskı yapmaları da pişik olma sürecini hızlandırır.

Bebeklerde ishal ve pişik nasıl önlenir
 • Bebeklerde pişik kremlerini düzenli olarak kullanmak
 • Bez markasını değiştirmek
 • Bebeğin altını temiz tutmak ve sık sık havalandırmak
 • Bebeğin cildini kuru tutmaya çalışmak
 • İshal süresince sıvı takviyesi yapılmalı
 • Yemeye teşvik etmek için az az ve sık yedirilmesi
 • Katı gıdaya geçen bebeklere nişasta bulunan ürünler verilmeli örneğin muz, ekmek, patates püresi
Bebeklerde ishal ve pişikler bu yöntemler uygulanarak minimum düzeye indirilebilir ve hem bebekler hemde ebeveynler mutlu bir şekilde büyüme dönemini geçirebilirler.
]]>
Ayak Pişik Kremi https://www.pisik.org/ayak-pisik-kremi.html Fri, 16 Nov 2018 11:16:41 +0000 Ayak Pişik Kremi, Ayak parmakları arasında pişik oluşumu genelde yaz aylarında meydana gelir. Gerek kadın olsun gerek erkek bu sorunu yaşayabilirler. Kullanılan parmak arası terliklerden dolayı olabilir, ayakkabıdan olabilir, aya Ayak Pişik Kremi, Ayak parmakları arasında pişik oluşumu genelde yaz aylarında meydana gelir. Gerek kadın olsun gerek erkek bu sorunu yaşayabilirler. Kullanılan parmak arası terliklerden dolayı olabilir, ayakkabıdan olabilir, ayağınıza uygun bir tercih yapmadıysanız pişik sorunun  oluşmasına neden olabilirsiniz. Hava almayan ürünler kullandığınızda ayağınız terler ve pişik oluşur. Ayakta pişik oluşumu, ayağın kokmasına ve su toplamasına neden olabilir ve bundan dolayı çok acı çekebilirsiniz. Mutlaka ayak pişik kremi kullanmalısınız. Ve bunu mutlaka doktor kontrolünde yapmalısınız. Ayakta oluşan pişiğin önlenmesi adına çorap seçimi yaparken dikkat etmelisiniz. Daha çok bambudan yapılmış yada organik çorapları tercih edebilirsiniz. Ayağınızın kuru kalması da önemli bir etken bunun için bebek pudrası kullanmanızda fayda var  

Ayak Pişik Kremi İsimleri
 • Hametan ayak pişik kremi
 • Mustela ayak pişik kremi
 • Bepanthol ayak pişik kremi
 • Sebamed ayak pişik kremi
 • Sudocrem ayak pişik kremi
 • Penaten ayak pişik kremi
 • Desitin ayak pişik kremi
Bu ürünlerden size uygun olanı ve doktorunuzun yazmış olduğu ayak pişik kremlerinden birini düzenli olarak kullandığınızda tedavinin nasıl gerçekleştiğini göreceksiniz. Ayak pişik kremini hasar görmüş bölgeye ince bir tabaka halinde sürüp açık bırakmanızda fayda var.
]]>
Kasık Arası Pişik https://www.pisik.org/kasik-arasi-pisik.html Sat, 17 Nov 2018 11:15:50 +0000 Kasık arası pişik, Vücudun birçok yerinde çeşitli şekillerde pişik meydana gelebilir. Fakat vücudun en fazla pişik olduğu yer kasık arasıdır. Çünkü kasık araları normal zamanda hava alacak bir yeri olmaması ve sürekli ka Kasık arası pişik, Vücudun birçok yerinde çeşitli şekillerde pişik meydana gelebilir. Fakat vücudun en fazla pişik olduğu yer kasık arasıdır. Çünkü kasık araları normal zamanda hava alacak bir yeri olmaması ve sürekli kapalı olmasından dolayı en fazla pişiğin oluştuğu yerler arasında yer alır. Kasık aradı pişik problemi yaşayan kişilerin mutlaka bu konuda bir çözüm yolu bulmaları gerekmektedir. 

Özellikle de kilolu kişilerin etlerinin üst üste gelmesi sonucunda ıslaklık meydana gelir. Bu ıslaklık terlemeden kaynaklanan bir durumdur. İslam ve nemli yerlerde üreyen bakteriler ve mantarlar ise vücutta özellikle de kasık arasında pişik oluşumuna neden olmaktadır. Bu durum da kişide bazı sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır.

Kasık arası pişik oluşumunun nedenleri
 • Aşırı derece şişman olan kişilerde et et üstüne binmesi durumunda kasık arası pişik oluşumunu gözlenir.
 • Küçük bebeklerin özelikle de altı bağlı olan bebeklerin annelerin kullandığı bebek bezleri çocuğun kasık arası pişik oluşumuna neden olur.
 • Çok sıcak ve kavurucu havalarda dışarı çıkmak ve terli terli beklemek kasık aralarının terlemesine ve mantar oluşumuna neden olur.
 • Fazla giyinmeden kaynaklanan ve kaşık bölgesinin havasız kalması.
 • Vücutta az miktarda çinko bulunması da kasım arası pişik oluşumuna neden olmaktadır.
 • Kişinin yeterince temizliğine dikkat etmemesi ve iç çamaşırlarını naylon olması pisik oluşumuna neden olur.
 • Fazla yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketen kişilerin de kasık aralarında pişik olduğu gözlemlenmiştir.
Kasık arası pişik belirtileri

En önemli belirtisi kızarıklık ve ağrıdır. Pişiğin neden olmuş olduğu sancı, giderek artan bir ağrı, pişme, vücutta inanılmaz bir his bırakması ve kişiyi oldukça acıtması ve rahatsız etmesi kaşık arası pişiğin en önemli belirtileridir.

Kasık arası pişik tedavisi

Kasık arası pişik yaşayan bebek ise ve bebek bezi kullanıyorsanız eğer bebek bezinin kuru tutulması gerekir. Islak kalmamasına özen göstererek sık sık kontrol etmeli ve değiştirmelisiniz. Ve saf suyla yıkadığınız bölgeye pişik kremi sürmelisiniz. Terlediğiniz zaman mutlaka ıslak kıyafetler ile beklemeyin. Sizi sıkmayan içinde kendinizi rahat hissedebileceğiniz kıyafetleri giyin. Ve kasık arasını havalandırmaya özen gösterin. Ayrıca pişik için ve mantar önleyici kremi kasık arasındaki pişik bölgesine sürün.
]]>
Çoçuk Pişikleri https://www.pisik.org/cocuk-pisikleri.html Sat, 17 Nov 2018 13:49:01 +0000 Çocuk pişikleri; pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Pişik 7'den 70'e herkesi yaşayabileceği basit bir cilt sorundur. Fakat pişiğin en sık görüldüğü dönem bebeklik ve çocukluk evresidir. Bu yaş grubu çocukla Çocuk pişikleri; pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Pişik 7'den 70'e herkesi yaşayabileceği basit bir cilt sorundur. Fakat pişiğin en sık görüldüğü dönem bebeklik ve çocukluk evresidir. Bu yaş grubu çocukların cildi birçok yetişkine göre oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çocukların beden temizlikleri büyük önem taşımaktadır. Bu yaşlarda çocuklara temizlik ihtiyaçlarının birçoğunu kendi başına yerine getiremez. Bu konuda mutlaka yetişkinleri yardımcı olması bazen de tamamen onlara tarafından yerine getirilmesi gerekir. Özellikle sıcak havalarda terlemeye bağlı olarak cildin bazı bölgelerinde geçici nitelikte kızarıklıklar oluşabilir. Bu kızarıklıklar daha çok kol altı, boyun bölgesi, genital bölge ve makat arasında meydana gelir. 

Çocuk pişiklerinin temel sebebi nedir ve neler yapılması gerekir

Çocuk pişikleri basit bir cilt sorunu olarak görülebilir. Çocuk pişiklerinin oluştuğu bölgeye göre sebepleri de farklılaşabilir. 
 • Çocuk pişiğinin en sık görüldüğü yer alt kısmıdır. Bu kısmın hijyeni büyük önem taşımaktadır. Çiş ve kaka pisliklerinin iyi arındırılmaması çocuk pişiklerinin en temel sebeplerindendir. Eğer çocuğunuz tuvalet alışkanlığını kazanmış ise tuvalet temizliğinin suyla yapılması önemlidir. Bu çocuğun bakımını üstlenen kişi için zahmetli olacak ise belirli aralıklarla gerçekleştirilebilir. Daha sonra da tuvalet kağıdıyla kurulanmalıdır. Diğer hallerde ıslak mendil veya tuvalet kağıdı kullanılabilir. Özellikle kız çocuklarının genital bölgesinin yapısından dolayı temizlik daha zor olduğu için pişik yaşama ihtimali daha fazladır. 
 • Altı bezli bebekler için kullanılan bebek bezlerinin kalitesi çok önemlidir. Bilmediğiniz markayı kullanmaya başlamak veya bez markasını değiştirmek pişiğe neden olabilir. Aynı şekilde altını temizlemek için kullanılan ıslak mendil de bazen çocuk pişiklerine neden olabilir. Bu nedenle daha doğal olan ıslak mendiller tercih edilmeye gayret edilmelidir. Ayrıca ıslak mendil biraz yıkanırsa kimyasaldan da arındırılmış olur. 
 • İdrar yolu enfeksiyonuna bağlı olarak idrar daha asitli bir yapıda olabilir. Bu durumda pişik oluşma riski daha fazladır. Yine çinko eksikliği veya bir kısım genetik hastalıklar da pişiğe yatkınlığı arttırabilir. 
 • Çocuk pişiklerinde sıcak havanın etkilerini de unutmamak gerekir. Özellikle kilolu çocuklarda vücudunun kıvrımlı bölgelerinde tere bağlı olarak pişikler meydana gelebilir. Bu pişiğin oluşumunu engellemek için çocukların yaz mevsiminde daha fazla banyo yaptırılması sağlanmalıdır. Ayrıca pudra ya da pişik kremi kullanılarak bu bölgelerin bakımına özen gösterilmesi gerekir. 
 • Çocuk pişiklerinin bir diğer nedeni de bebeklerin altının sık sık değiştirilmemesidir. Bezin uzun süre altında kalması bir süre sonra cildi tahriş eder. 
 • Tüketilen besin maddeleri de pişiği tetikler. Özellikle turşu suyu, domates, baharatlı yemekler zarar verir. 
]]>
Hamilelikte Pişik https://www.pisik.org/hamilelikte-pisik.html Sun, 18 Nov 2018 02:37:47 +0000 Hamilelikte Pişik, Hamilelik zaten anne adayı için sıkıntı vermesi ile görülen pişik kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissi duyulacağından zor olacaktır. Hormonsal değişiklikler ile görülebilen cilt soru olan pişik vücudun Hamilelikte Pişik, Hamilelik zaten anne adayı için sıkıntı vermesi ile görülen pişik kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissi duyulacağından zor olacaktır. Hormonsal değişiklikler ile görülebilen cilt soru olan pişik vücudun fazla terlemesi de pişik oluşumunu tetiklemektedir. Derinin özellikle kıvrım yerleri nemli olmasından dolayı ve aşırı kilodan dolayı pişik olabilmektedir. Anne adaylarının sentetik iç çamaşırlarından uzak kalması gerekmektedir. İç çamaşırı seçiminde pamuklu iç çamaşırları teri emeceğinden dolayı pişik oluşmaması için anne adaylarının tercih etmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Pişik Neden Olur

Hamilelikte pişik kilo almayla beraber eklem yerlerinin daha fazla neme maruz kalmasına neden olur. Kurulanmaması halinde karın alt bölgede kasıklarda ve bacak aralarında pişim olabilmektedir. Değişen hormonlar ve vücudun hamileliğe alışma döneminde de pişik olabilmektedir. Hamilelik döneminde vücut temizliği için anne adayının daha dikkatli olması ve hijyen bakımından özen göstermesi gerekmektedir. Acı, baharatlı ve turşudan hamilelik döneminde uzak kalınması gerekmektedir. Hamile bayanın pisik oluşumunu engellemek için yediklerine dikkat etmesi gerekir. Hem kendi sağlığı hemde bebeğin sağlığını riske atabilecek enfeksiyonlardan korunmak için pişikleri önemsemeli ve doktorunun önerilerini aksatmamalıdır. Kullanılan günlük ped dahi hava aldırmayarak hamilelikte pişik oluşabilmektedir.

Hamilelikte Pişik Tedavisi

Hamilelikte pişik oluşumunu önlemek için vücut temizliğinde duş jellinden uzak kalınması gerekmektedir. Talk pudra pişik olan yerlere kuru olan ten üzerine sürerek kullanılmalıdır. Hamilelikte pişik olunduğunda aşırı sıcak suyla duş alınmamalıdır. Pamuklu iç çamaşırları ve kıyafet tercih edilmeli ve dar sıkı kıyafetlerden uzak kalınmalıdır. Pişik kremlerinin içerisinde kortizon olabileceği için bebeğinin sağlığını düşünerek doktor tarafından tavsiye edilen kremler kullanılmalıdır. Terleyen yerler kurutulmalı veya kağıt havlu koyulmalıdır.
]]>
Kadınlarda Pişik https://www.pisik.org/kadinlarda-pisik.html Sun, 18 Nov 2018 08:29:03 +0000 Kadınlarda pişik, Kış aylarında fazla görülmeye pişik yaz aylarında genel olarak da kadınlarda çok sık görülmektedir. Kişisel bakım yaptırmayan kadınlarda daha fazla görülen pişik çok sorun ve sıkıntı yapabilir. Hijye Kadınlarda pişik, Kış aylarında fazla görülmeye pişik yaz aylarında genel olarak da kadınlarda çok sık görülmektedir. Kişisel bakım yaptırmayan kadınlarda daha fazla görülen pişik çok sorun ve sıkıntı yapabilir. Hijyenli olmanıza çok dikkat etmeniz ve kişisel bakımını yapmaları kadınlarda pişiği önleyebilir. Kadınların ev işi yapmalarında veya aşırı hareket gerektiren bir iş yapmalarında çok terlemeleri sonucunda pişikler oluşur ve yanma, kaşıntı gibi kötü durumların yaşaması mümkün olabilir. Çoğunluk olarak kadınlarda görülen pişik çok huzursuzluk yaratabilir. 

Kadınlarda pişik genel olarak kol altı ve bacak arası bölgelerinde görülmüştür. Bu durum kişiyi çok rahatsız eder ve yapacağı işten alıkoyabilir. Günümüzde bu pişik sebebi ile kadınlar doktora gitmek zorunda kalmışlardır. Doktorlar ise ağız yolu ile alınan ilaçları ve pişik önleyici kremler tavsiye ederler. Bu yöntemler ile kadınlarda pişik tedavisi yapılabilir. Kadınlarda ise pişigin belirtileri kızarıklık veya kaşıntı ile ortaya çıkabilir. Bu nedenle pişik günlük yaşantımızda genel olarak da kadınlarda ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Kadınlarda pişik nelerden olabilir

Kadınlarda pişik yeterince kişisel bakımın yapılmaması ve hijyen kurallarına uyulmaması sonucunda oluşabiliyor. Bu kişisel bakımını yapmayan kadınlar ve hijyen kurallarına da uymamaları sonucunda basur gibi sorunlar da oluşabilir. Bu basur sonucunda ise pişikler ortaya çıkabiliyor. Başka bir durum ise kadınlarda her ay olan adet dönemi pişiklere yol açabiliyor. Kadınlar iç giyim ve dış giyime çok önem verirler. Bu nedenle Kadınlar genel olarak dar kıyafetler giyerler. Bu dar kıyafetler ise pişiklere yol açabilir. Kadınlarda aşırı yemek yeme ve aşırı şekilde asitli içecekler içilmesi sonucunda pişiklere neden olabilir. Kadınlarda görülen kilo problemleri ve aşırı kilo olması durumunda pişikler sıkça görülebiliyor. Kadınlar kimyasal ıslak mendilleri sürülmemesi gereken yerlerde kullanabiliyorlar. Bu kullanım sonucunda kimyasal olan ıslak mendiller vücudumuzda aşırı şekilde pişiklere neden olabiliyor.

]]>
Boyunda Pişik https://www.pisik.org/boyunda-pisik.html Mon, 19 Nov 2018 08:00:15 +0000 Boyunda pişik, Yetişkin bireylerin veya bebeklerin boyunlarında pişik oluşması çoğu zaman iklim şartlarından, sıcaktan ve fazla kilolardan kaynaklanmaktadır. Bireylerin devamlı yatar şekilde uzanarak çenesi bölgesi göğüs b Boyunda pişik, Yetişkin bireylerin veya bebeklerin boyunlarında pişik oluşması çoğu zaman iklim şartlarından, sıcaktan ve fazla kilolardan kaynaklanmaktadır. Bireylerin devamlı yatar şekilde uzanarak çenesi bölgesi göğüs bölgesine yanlış tarafında uzanması ve nemli bir şekilde havasız kalması sonucu bebek ve yetişkinlerde boyun tarafı kırmızı bir çizgi şeklinde pişik oluşturur. Özellikle bebeklerin ciltleri taze olduğundan sık olarak bebeklerde bu sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu konuda bebekler her gün ılık bir suyla yıkanabilir ve bu konuda normal bir su da yeterli olacaktır. bu esnada kullanacak olduğunuz kimyasal içerikli sabun ve şampuanlar bebeğinizin tenini daha çok tahriş ve beraberinde birçok soruna yol açabilir.

Boyunda pişik önleme yöntemleri

Boyunda pişik tekrarlanıyorsa pudra kullanımını tercih edebilirsiniz. Ayrıca böyle durumlarda hekiminize ve eczacınıza danışarak gerekli olan kremleri de kullanabilirsiniz. Bu durumda pudra bireylerin boynunu tamamen kuruttuktan sonra sürtünmeyi önlemek amacıyla kullanılabilir. Bireylerin kesin olarak pudrayı bir tedavi yöntemi ile tedavi etmek amacı yerine hekim istemine göre kortizon içeren kremler kullanılması daha doğru olacaktır. Bebekler için ebeveynlerin bebeklerini boyun bölgesini temizlerken sade su ile yıkayıp temizleyip kurutması gerektirmektedir. Bireylerin pişik olan boyunlarını sabunlu su ile yıkamaları doğru değildir. 

Boyunda pişik süresince pişiğin azdırıcı gıdaları tüketmemesi gerekmektedir. Kesinlikle boyunlarına ıslak mendil sürmemelidir. Boyunda oluşan pişik sene içerisinde iki veya üç sefer de tekrarlanabilir. Hekiminize başvurarak pişik olan bölgeye krem ve merhemlerle tedaviye başlanmalıdır. Bu durumda pişik bölgesi güneşlendirilmeli ve ferah bir şekilde sağlanmalıdır. 
]]>
Kanamalı Pişik https://www.pisik.org/kanamali-pisik.html Tue, 20 Nov 2018 00:41:13 +0000 Kanamalı pişik, Maalesef çok can yakıcı ve sıkıntılı bir durumdur. Genellikle dünyaya yeni gelen bebeklerin popo kısımlarında ilk sıvı dışkılama sonucu ve kilolu insanların bacak aralarında bir birine sürtmesi sonuc Kanamalı pişik, Maalesef çok can yakıcı ve sıkıntılı bir durumdur. Genellikle dünyaya yeni gelen bebeklerin popo kısımlarında ilk sıvı dışkılama sonucu ve kilolu insanların bacak aralarında bir birine sürtmesi sonucu oluşur. Büyük insanların bile acısına katlanamadığı kanamalı pişik maalesef bebeklerde çok daha iç acıtıcı olabiliyor.

Kanamalı pişik genelde ilk olarak kızarıklıkla kendini belli eder. Yani ilk etapta normal pişik halindedir ve önlem alınmazsa normal bir pişik kanamalı pişik halini almaktadır. Kanamalı pişik normal pişik gibi basit yöntemlerle kısa sürede hemen iyileşmeyebilir. Genelde kızarıklıkla beraber hafif tahribat kanamalarıyla kendini belli eder ve bu şekilde görülen pişiklerde hemen bir cildiye uzmanına baş vurmakta fayda vardır. Aksi takdirde kanamalı pişik çok daha ciddi tahribat ve yara oluşumuna kadar gidebilir. Bu da pişik olan bebek veya kişide oldukça can acıtıcı bir hal alabilir. Kanamalı pişik oluşumunu doktorun verdiği ilaçlar dışında da evde kendi yöntemlerimizle bir takım doğal formüllerle tedavi edebiliriz.

Kanamalı pişik tedavisinde doğal yöntemler
 • Kantaron yağı: Doğal olan kantaron yağı sürülerek azaltılabilir.
 • Zeytinyağlı pudra kremi: Zeytin yağının içine akışkan bir krem halini alacak şekilde bebek pudrası eklenir ve tahriş olan pişik bölgesine uygulanır. Bu doğal krem pişik iyileşinceye kadar sürülmeye devam edilmelidir.
 • Gliserin ve doğal vazelin de pişik oluşmuş bölgeye uygulanırsa azalmasında oldukça etkili olur.
Kanamalı pişik oluşmuş bölgeleri doğal olarak yukarıda saydığımız yöntemlerle tedavi etmek mümkün. Bunun yanında yine bir cildiye uzmanının kontrolünde kullanılan merhem ve acı hafifletici spreylerle de kurtulabiliriz. Oldukça can acıtıcı olan kanamalı pişik doğal ya da doktor kontrolü ile fark etmeksizin mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi takdirde pişik ciltte daha da derin bir hal alıp yara ve ciddi tahribata yol açarak çok daha can acıtıcı bir hal alır.
]]>
Büyüklerde Pişik https://www.pisik.org/buyuklerde-pisik.html Tue, 20 Nov 2018 06:07:54 +0000 Büyüklerde pişik, Genellikle fazla kilolu, hijyene dikkat etmeyen, yatalak hastalarda ve aşırı terleme sorunu yaşayan kişilerde çok sık rastlanır. Pişik denildiğinde  her ne kadar akla bebekler gelse de, büyüklerin de  özell Büyüklerde pişik, Genellikle fazla kilolu, hijyene dikkat etmeyen, yatalak hastalarda ve aşırı terleme sorunu yaşayan kişilerde çok sık rastlanır. Pişik denildiğinde  her ne kadar akla bebekler gelse de, büyüklerin de  özellikle  yaz aylarında  yaşadığı önemli  bir rahatsızlıktır.Dikkat edilmediği taktirde açık yaralara bile yol açan pişik, bacak araları ve vajinal bölge  de çok  sık rastlanır. Pişik  oluşan  bölgede; yanma, kaşıntı ve kimi zaman pul pul dökülmeler oluşur.

Büyüklerde pişik  özellikle  vajinal bölgede  mantar enfeksiyonu yol açabilir. Bu sebepten dolayı 'büyüklerde pişik  oluştuğunda zaman kaybetmeden bir uzmana danışmak gerekir.Günlük kullandığımız kıyafetlerin pişik arttırıcı maddelerine dikkat etmeli gerekirse daha uygun kıyafetler tercih etmeliyiz. Bilhassa aşırı  terleme sorunu yasayan kişiler, pamuk ağırlıklı kıyafet  tercihinde bulunmalıdırlar. 

Pişik oluşan bölge temiz ve kuru tutulmalıdır. Unutulmamalıdır ki nem, pişik oluşumunun en önemli sebebidir. Günlük yaşantınızı bile fazlasıyla  etkileyebilen büyüklerde pişik için, aşağıdaki öneriler ne kadar o bölgeyi rahatlatsa da mutlaka bir uzmana danışıp uygun ilaç kullanılmalıdır.Piyasada bu rahatsızlık  için kullanılan başarılı  çok sayıda  ilaç vardır.

 Büyüklerde pişik doğal tedavi yöntemleri
 • Doğal zeytin yağı: Doğal zeytin yağı  pişik  oluşan  bölgede  ki kuruluğu  alarak bölgenin  rahatlamasını sağlar.
 • Lavanta yağı: Tahriş olan derinin kısa  sürede iyileşmesini sağlar.
 • Yoğurt: İçerdiği mayanın mikrop oluşumunu azaltmasından dolayı o bölgeye  rahatlıkla uygulanabilir.
 • Aloe vera: Piyasadaki bir çok cilt ürününün içerisinde  bulunan aloe vera, tam bir cilt dostudur. Pişikten tahrip olan bölgeyi yatıştırır ve  o bölgenin  iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca  içerdiği anti iltihap özelliğine bağlı olarak da tahrip olan bölgede mantar oluşumunu da engeller.
 • Soğuk kompres: En çok  yaz aylarında sıcağın etkisiyle artan pişik için uygulanabilecek basit bir çözüm yoludur.Böylece pişiğin tahribini en aza indirebilirsiniz. Bu işlem sırasında buz kalıpları, direk cilt üzerine  uygulanmamalıdır.
Ayrıca  eskiden beri bebeklerde pişik  oluşumunu azaltmak için kullanılan pudra, büyüklerde pişik  için özellikle yoğun  ter ve nemden oluşan  pişikler için  kullanılabilir.
]]>
Bitkisel Pişik Kremi https://www.pisik.org/bitkisel-pisik-kremi.html Wed, 21 Nov 2018 03:59:42 +0000 Bitkisel Pişik Kremi, pişik kremi içerisinde çinko oksit içeren bir bileşiktir. Çinko, vücut için hayati bir öneme sahip olması yanı sıra cilt hücrelerinin oluşmasında ve onarımında önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle çin Bitkisel Pişik Kremi, pişik kremi içerisinde çinko oksit içeren bir bileşiktir. Çinko, vücut için hayati bir öneme sahip olması yanı sıra cilt hücrelerinin oluşmasında ve onarımında önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle çinko oksit içeren kremler, hem cilt bakımı için hem mikrop öldürücü olarak kullanılır. Bitkisel pişik kremi ticari bir çok marka mevcut olmasının yanı sıra evde kendimizde bitkisel pişik kremi yapabiliriz. 

Evde hazırlayacağınız bitkisel pişik kremini bir çok alanda kullanabilirsiniz. Hazırlayacağınız bu kremi bebeklerin poposunda oluşan pişiklerde, el ve yüzlerde nemlendirici olarak, ağız çevresinde oluşan kızarıklar da kullanabilirsiniz. 

Evde bitkisel pişik kremi hazırlama malzemeleri
 • Saf zeytin yağ (1 su bardağı)
 • Elli gram kadar balmumu 
 • Cam kavanoz ve karıştırıcı 
Hazırlanışı

Bitkisel pişik kremi hazırlamak için zeytinyağı uygun büyüklükteki çelik bir tencereye boşaltılır. İçerisine balmumu ince kıyılarak konulur ve tencere ısıtılmaya başlanır. Balmumu eridiğinde hemen sıcakken cam kavanoza dökülür. Katılaşması beklenir. Balmumu zeytinyağ içerisinde ısıtılınca hemen erir. Krem ne çok katı ne çok sıvı olmamasına dikkat edilmelidir. Kolay sürülebilir jöle kıvamı bizim için en uygun kıvamdır. Zeytinyağının ömrü kadar krem cam kavanozda saklanabilir.
]]>
Bebek Poposunda Pişik https://www.pisik.org/bebek-poposunda-pisik.html Thu, 22 Nov 2018 03:39:40 +0000 Bebek Poposunda Pişik, Bu durumla ilk kez karşılaşılan tecrübesiz ve evhamlı ebeveynler olabilmektedir. Sebebini bilmediğiniz bir konuda önlem almak çok daha zordur. Bebeğinizin poposunda oluşan pişiğin tıbbi ismi amonyak Bebek Poposunda Pişik, Bu durumla ilk kez karşılaşılan tecrübesiz ve evhamlı ebeveynler olabilmektedir. Sebebini bilmediğiniz bir konuda önlem almak çok daha zordur. Bebeğinizin poposunda oluşan pişiğin tıbbi ismi amonyak dermatiti'dir. İsminden de anlaşıldığı üzere amonyağın bebeğinizin cildini tahriş etmesiyle pişik oluşur.

Bebek Poposunda Pişik Oluşumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin cildi son derece hassas ve narindir. En ufak bir etkide kızarabilir. Bebeğinizin yaptığı idrarda üre bulunmaktadır. Üre bebek poposunda pişik oluşumuna neden olmaz. Üre zararsız olduğundan bebeğinizin cildi tahriş olmaz. Fakat bebeğinizin bezi poposunda biraz fazla beklediğinde idrarda üreyen bakteriler üreyi amonyağa çevirerek bebeğinizin cildini tahriş eder. Pişiğe sebep olan mantar ılık ve nemli ortamlarda ürer. Bu mantar dışkı ve idrarın olduğu yerlerde sıkça ürer. Bezin bebeğinizin poposuna temas ettiği yerlerde küçük kırmızı kabarıklar meydana gelir. İlerleyen aşamalarda ise kızarıklıkların içi su dolarak bezin dışına yayılır. En son aşamada deri dökülmesine neden olabilir. Bebek poposunda pişik en sık 9-12 ay içinde oluşur.

Bebek Poposunda Pişik Oluşmasının Nedenleri 
 • Bebek poposunda pişik oluşumunun en belirgin sebebi ise kirli bezin uzun süreli popoyla temasıdır.
 • Kimyasal içerikli parfümlü ıslak mendiller kullanılmamalıdır.
 • Anne sütünden sonra geçilen ek mamalar da pişiğe neden olabilmektedir.
 • Çinko eksikliğine bağlı olarak pişik oluşabilir.

Bebek Poposunda Pişik Olmaması İçin Ne Yapılmalıdır 
 • Bebeğinize uygun boyutta bez seçilmelidir.
 • Bebeğinizin bezini sürekli değiştirmeli ve altını kuru serin tutmalısınız.
 • Altını temizlerken mutlaka ılık suya batırılan pamukla silmeli saf suyla veya köpürmeyen bebeğinize uygun bir sabunla yıkayarak dışkı ve idrardan arındırmalı, yumuşak bir havluyla kurulamalısınız.
]]>
Bebeklerde Pişik https://www.pisik.org/bebeklerde-pisik.html Thu, 22 Nov 2018 17:48:04 +0000 Bebeklerde Pişik, Pişiklerin tıbbi adı ''amonyak dermatiti'' olarak da adlandırılır. Bebeklerin popo, kasıklarda ve dış cinsel organların çevresinde derinin amonyak ile tahriş olmasına pişik denir. Yeni yapılmış idrarda amony Bebeklerde Pişik, Pişiklerin tıbbi adı ''amonyak dermatiti'' olarak da adlandırılır. Bebeklerin popo, kasıklarda ve dış cinsel organların çevresinde derinin amonyak ile tahriş olmasına pişik denir. Yeni yapılmış idrarda amonyak yoktur. Fakat yeni yapılmış idrarda üre oranı yüksektir. Üre miktarı ne kadar fazla olursa olsun deriyi tahriş etmez. Ama bebeklerin altında idrar uzun süre kalır ise bazı mikroorganizmalar üreyi amonyağa çevirir ve ciltte tahrişe sebebiyet verir. 

Bebeklerde pişik Candida albicans adı verilen bir mantar türünün sebep olduğu bir durumdur. Bu mantar gaita ve idrarın kimyasını çok sever. Bölgenin sıcaklığı ve nemli oluşu, mantarın üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Pişik genellikle bez bağlı bebeklerin, bezin kenar kısımlarında  hafif kızarıklıkla kendini gösterir. Kızarıklıklara müdahale edilmemesi durumunda ise yerini hafif şişkin içi su dolu kabarcıklara bırakır. Eğer pişik enfeksiyon kapar ise bölgede deri döküntüleri, parlak kırmızı bir renk alır ve bölgede git gide yayılır. Bebeklerde genellikle dokuz-on iki aylık yaşlarda görülme sıklığı fazladır. 

Pişiğe neden olan diğer etmenler
 • Kötü hijyen 
 • Tahriş edici temizlik ürünleri 
 • Islak mendil
 • Parfüm
 • Kimyasal maddeler
 • Çinko eksikliği 
 • Bazı kalıtsal hastalıklar 
Bebeklerde pişik oluşumunu önlemek için öncelikle hijyen konusuna çok önem vermeliyiz. Bölge kesiklikle temiz, kuru ve serin tutulmalıdır. Bebeklerin bezleri mutlaka sıklıkla değiştirilmeli ve bez bölgesi havalandırılmalıdır. Bez bağlanırken sıkı bağlanmamalı aksine gevşek olmalı ve bölgenin kenarlardan hava almasına dikkat edilmelidir. Bez seçiminiz bebeğin yaşına ve cinsiyetine uygun büyüklükte olmalıdır. Bebeklerin bez değişimlerinde bölge sıcak su ile yıkanmalıdır. Sabun ve şampuan günde üç kezden fazla kullanılmamalıdır. Derinin koruyucu tabakasına zarar verir. Alt bezinin üzerine mutlaka hava alacak özellikte kıyafetler tercih edilmelidir. Bebek altı, ıslak mendil gibi içeriğinde paraben içeren kimyasal mendiller kullanılmamalıdır. Paraben cildi tahriş eder. 

Bebeklerde pişik önlemlerinize rağmen oluşmuş ise zeytin yağını kavurup soğuttuktan sonra pamuk ile pansuman yapabilirsiniz. Zeytin yağını günde iki sefer sabah akşam olacak şekilde uygulayınız. Vazelin ile mısır nişastasını hamur şekline yaparak uygulama yapılabilir. Yarım litre suya ısırgan otu çayı konulup beş dakika kaynatılıp soğutularak pişik belgesine pamukla sürülebilir. Papatya çayı da pişik bölgesine pamuk ile sürülebilir. Medikal olarak pişik kremleri sürülebilir. Bölgeye pudra aşırı olmayacak şekilde kullanılabilir. Fakat aşırı pudra kullanımı belli bir süreden sonra ciltteki nemi kurutur. Pişik bunlara rağmen geçmiyor ve sivilce şeklinde oluşumlar var ise aile hekiminize başvurunuz. 
]]>
Bebeklerde Pişik Ve Mantar https://www.pisik.org/bebeklerde-pisik-ve-mantar.html Fri, 23 Nov 2018 13:35:29 +0000 Bebeklerde Pişik Ve Mantar, Mantar ve pişik farklı rahatsızlıklardır, karıştırılmamalıdır. Aralarındaki farkı anlamak için klinik belirtiler çok önemlidir. Bebeklerde pişik alt bezinin bağlandığı yerin nem ve tahriş ile Bebeklerde Pişik Ve Mantar, Mantar ve pişik farklı rahatsızlıklardır, karıştırılmamalıdır. Aralarındaki farkı anlamak için klinik belirtiler çok önemlidir. Bebeklerde pişik alt bezinin bağlandığı yerin nem ve tahriş ile  karşı karşıya gelmesi ve genital bölgede oluşan kızarıklardır. Mantar enfeksiyonu ise bebeğin bez bölgesi kıpkırmızı, hafif sulu ve etrafında küçük küçük dağınık halde kırmızı noktalar bulunur. Pişik alanın etrafında ufak kırmızı beneklerin bulunması ve nemli olması mantar enfeksiyonunun belirtisidir. 

Bebeklerde pişik ve mantar oluşumu oldukça olağandır. Ancak bebeklerin derisinde mantar oluşumu pişik kadar çok güçlü değildir. Maya mantarı olabilir ve bunlar pişik içerisinde dahil olarak görülebilir. Diğer tip mantarlar bebek vücuduna çok zor yerleşir.

Bebeklerde Pişik ve Mantara Neden Olan Etmenler 

 • Bebek cildinin hassas olması 
 • Bebeğin bezinin uzun süre değiştirilmemesi
 • İdrar yada dışkıya uzun süre maruz kalması bebeğin cildinin tahriş olması
 • Bebeğin altını temizlemede parfümlü ve alkollü ürünlerin kullanılması
 • Bebeğin temiz olmayan yüzme havuzlarını kullanması 
 • Bakteri enfeksiyonu 
 • Antibiyotik kullanılması gibi faktörler pişik ve mantar oluşumuna neden olabilir.

Bebeklerde Pişik ve Mantarı Önleyen Etmenler

 • Bebek bezinin sık sık yenilenmelidir.
 • Bez değiştirilirken arada hava almasını sağlanmalıdır.
 • Genital bölge temizliği bebeğin cildine uygun ılık su ile ya da parfümsüz ve alkolsüz ürünler kullanılmalıdır.
 • Atılabilir ve emici bebek bezleri kullanılmalıdır.
 • Bebeğin bezini değiştireceğimiz zaman ince bir tabaka halinde badem yağı veya zeytin yağı kullanılabilir.
 • Antialerjik pişik önleyici kremler kullanılabilir.

Bebeklerde Pişik ve Mantar İçin Tedavi Yöntemleri

 • Bebeğin altını temizlemek için alkollü ve parfümlü ürünler (ıslak mendil) kullanılmamalıdır, duru su ile temizlenmelidir.
 • Çinko oksit içeren pomatlar ve  basit kremler kullanılabilir. Fakat bu ürünlerin ince bir tabaka halinde bebeklerin  cinsel organlarına temas etmemesine dikkat edilerek uygulanması gerekir.
 • Vazelini bebeğin pişik olan yerlerine sürülebilir.
 • Mısır nişastası ciltteki aşırı nemi emer ve pişik rahatsızlığının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Pudra pişik rahatsızlığının meydana geldiği bölgeye sürüldüğünde  azalmasını ve git gide yok olmasını sağlayabilir
 • Aşırı sıcaktan korunmalı ve pamuklu, bol kıyafetler tercih edilmelidir.

Rahatsızlığın uzun süre devam etmesi durumunda hekime başvurulmalı ve gerekli tedavinin uygulanması sağlanmalıdır. Hastalığın kendi haline bırakılması ve gerekli önlemlerin alınmaması ile oluşabilecek durumların tedavi edilmesi daha uzun süreyi kapsar. Bu yüzden kısa sürede tedavi edilmesi fayda sağlayacaktır. 

]]>
Bacak Arası Pişik Ne İyi Gelir https://www.pisik.org/bacak-arasi-pisik-ne-iyi-gelir.html Sat, 24 Nov 2018 09:30:24 +0000 Bacak arası pişiğe ne iyi gelir, Bacak arası pişik, birçok insanda ortaya çıkabilmektedir. Kadın, erkek ve ya çocuk fark etmeksizin özellikle yaz aylarının gelişiyle pişik vakalarında çok büyük bir artış gözlemlenmekte Bacak arası pişiğe ne iyi gelir, Bacak arası pişik, birçok insanda ortaya çıkabilmektedir. Kadın, erkek ve ya çocuk fark etmeksizin özellikle yaz aylarının gelişiyle pişik vakalarında çok büyük bir artış gözlemlenmektedir. Yaz aylarında vücudumuz sıcaklardan dolayı çok terler ve bu ter bacakların birbirine sürtünmesinin de etkisiyle pişiklere neden olur. Aşırı kilo sorunu olan kişilerde bacak arası pişik daha çok görülmesinin nedeni de budur. Kilolu olan kişilerin bacakları birbirine daha çok sürtüneceği için bacak arası pişik sorunu bu insanlarda daha fazla görülür. Vücutta önce küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkan bacak arası pişik tedavi edilmediği müddetçe bacakların da uzun süreli sürtünmesinden dolayı büyüyüp genişler ve daha fazla acıya neden olur. Tedavi aksatılmaya devam ederse ciltte daha derin yaralara yol açabilir. Bacak arası pişiği çok acı verici olduğundan dolayı pişik olan kişiler yürüme konusunda da sıkıntılar yaşarlar.

Bacak Arası Pişik Nasıl Tedavi Edilir

Bacak arası pişikleri tedavi edilmediği sürece yayılıp büyüyeceği için gün geçtikçe daha fazla can yakar. Bu yüzden pişik olduğumuzda alanında uzman bir cildiye doktoruna görünmek ve onun söyleyeceği tedaviyi uygulamak gerekir. Bunun yanı sıra doktora gidemediğimiz bazı durumlar olabilir. 

Bacak arası pişiğe ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en güzel cevap özellikle yazları vücudu terletmeyecek tercihen pamuklu olan ve teri emme özelliği olan kıyafetler giyilmelidir şeklindedir. Tabi ki bacak arası pişiği tedavi etmenin en etkili yollarından biri güvendiğiniz markaların nemlendirici kremleri ve eczanelerden alabileceğiniz pişik kremleridir. Bunun yanında bebek pudraları bacak arası pişiğe iyi gelir. Bacaklardaki sürtünmeyi azaltmak amacıyla şort tarzı içlikler tercih edilmelidir. Ayrıca sık sık duş almalı ve banyoda çok sıcak su kullanılmamalı ılık su tercih edilmelidir. Aşırı kilolardan kurtulmak ta günlük yaşamımızı ve sağlığımızı olumlu yönde etkileyeceği gibi bacak arası pişiğe de iyi gelir. Bir nevi ön tedavi de sayılabilir.

]]>
Erkeklerde Pişik https://www.pisik.org/erkeklerde-pisik.html Sat, 24 Nov 2018 16:12:39 +0000 Erkeklerde Pişik, özellikle yaz aylarda artmaktadır. Bu da bireylerin hem bedensel hem de sosyal ve psikolojik anlamda olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Erkelerde Pişik Olmasının Nedenleri  Erkeklerde Pişik, özellikle yaz aylarda artmaktadır. Bu da bireylerin hem bedensel hem de sosyal ve psikolojik anlamda olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. 

Erkelerde Pişik Olmasının Nedenleri 
 • Erkeklerde pişik oluşumunun temel nedenlerinden biri sıcak havaya bağlı olarak kişinin çok fazla terlemesinden kaynaklanmaktadır. Kişi terlerken vücut ısısını çok fazla hisseder ve ter tuzlu bir halde olduğundan vücutta yara oluşumuna neden olur. 
 • Eğer kişi kilolu ise de sıkça pişik olacaktır. Çünkü sürekli yürürken kilolu olduğundan bacakları birbirine sürtünür ve deri kızarmaya başlar. 
 • Kişinin her gün banyo yapmaması deride hassasiyete yol açar ve pişik oluşumuna sebep olur. 
 • Sentetik kumaşlar ya da deri giysilerde kişide pişik oluşumuna neden olmaktadır. 
Erkeklerde Pişik İçin Tedavi Yolları 
 • Eğer pişik tam olarak oluşmamış yeni olmaya başlıyor ise kişinin ilk olarak soğuk suyla banyo yapmayı alışkanlık haline getirmesi gerekmektedir. 
 • Aynı zamanda dar ve sentetik, deri, naylonsu ve kalın giysiler giymemelidir. İnce ve pamuklu  kıyafetler tercih edilmelidir. 
 • Kişi aynı zamanda terlememeye özen göstermeli terlediği an üzerini değiştirmelidir. 
 • Vücutta bulunan kıllar da pişik oluşumunu artırır bu nedenle bu kılların alınması gerekmektedir. Fakat pişik oluşmuş ise bu bölge kanama yapabilir ve mikrop kapabilirsiniz. Bu nedenle pişik iyileşene kadar beklemelisiniz. 
 • Kişi giyinmeden önce pudra dökebilir. Pudra deride pişik oluşma ihtimalini azaltır. 
 • Pişik kremleri alarak elleriniz temiz iken uygulayabilirsiniz. 
 • Zeytinyağı veya bebek yağı da oldukça etkili ve hızlı çözüm olmaktadır. Pamuğu yağlayıp hassas bir şekilde gün içinde uygulayabilirsiniz.
]]>
Bebeklerde Aşırı Pişik https://www.pisik.org/bebeklerde-asiri-pisik.html Sat, 24 Nov 2018 22:32:31 +0000 Bebeklerde Aşırı Pişik, Bebeklerin ciltleri çok hassas olur. Tenleri her türlü mikro organizmaların saldırısına açık olur. Bu nedenle dikkatli bir temizlik yapılmaz ise pişikler meydana gelir. Bebeklerin altlarına bağlana Bebeklerde Aşırı Pişik, Bebeklerin ciltleri çok hassas olur. Tenleri her türlü mikro organizmaların saldırısına açık olur. Bu nedenle dikkatli bir temizlik yapılmaz ise pişikler meydana gelir. Bebeklerin altlarına bağlanan bezler zamanında cilt temizlenerek değiştirilmeyince, sıcak nedeniyle boyun bölgesi ve koltuk altları gibi yerlerde de ter sebebiyle pişikler oluşur.

Bebeklerde Aşırı Pişik Oluşumunun Nedenleri

Bebeklerde aşırı pişik durumunun asıl kaynağı idrar ve dışkıdır. Bebek altını kirletince hemen zaman geçirmeden altı temizlenmelidir. Temizlik geciktikçe bebeğin cildi tahriş olmaya başlar; süre uzadıkça tahrişin şiddeti artarak devam eder. İnsan cildi idrar ve dışkıya karşı dayanamaz. Bu yatalak hastalarda da görülmektedir. Bu sebeple bebeğin kirlenmiş altı mutlaka hemen temizlenmelidir. Temizlik için kullanılan ıslak mendilde ciltte ph oranını bozduğu için uzun süre kullanmak pişiklerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bebeği altı sık sık sabunla yıkanmalıdır. Bu yolla ıslak mendilin tahribatının da önüne geçilmiş olur.

Sıcak havalarda bebeğin fazlaca dar elbiseler giydirilmesi, vücudunun termesini artırıcı oranda kıyafet giydirilmesi de aşırı terlemeye sebep olur. Terlemeyle birlikte boyun, koltuk altı, alt bezinin kenarları gibi yerlerde pişiklere sebep olur.

Bebeklerin dişlerinin çıktığı dönemlerde de ciltte hassasiyet artmaktadır. Dişlerden kaynaklı ateşlenme cildi zayıflatır. Bu dönemler bebek sık sık banyo yaptırılmalıdır. Banyo ciltte oluşacak mikro organizmaları temizler cildin direnç kazanmasını sağlar.

Bazı bebeklerde de çinko eksikliğinden kaynaklanan ciltte aşırı hassasiyet meydana gelmektedir. Uzmanlarca yapılacak tahlil ve tetkiklerle çinko eksikliği tespit edilerek çözüm bulunur.

Bebeklerde Aşırı Pişik Tedavisi

En iyi tedavi bebeklerin sık sık banyo yaptırılmasıdır. Alt temizliği sadece ıslak mendille yapılmamalı iki üç seferden sonra sabunla yıkanmalıdır. Pişik kremleri ya da losyonları sürülmeden önce pişik yeri sabunla yıkanmalıdır.
]]>
Bebek Bacak Arası Pişik https://www.pisik.org/bebek-bacak-arasi-pisik.html Sun, 25 Nov 2018 14:05:23 +0000 Bebek Bacak Arası Pişik; Bebek pişikleri genellikle alt bezinin sürekli temas etmesinden oluşmaktadır. Bebeğin bacak araları ıslaklığın temas etmesinden kızarıklık şeklinde pişik oluşabilmektedir. Annelerin bebeğin huzurlu o Bebek Bacak Arası Pişik; Bebek pişikleri genellikle alt bezinin sürekli temas etmesinden oluşmaktadır. Bebeğin bacak araları ıslaklığın temas etmesinden kızarıklık şeklinde pişik oluşabilmektedir. Annelerin bebeğin huzurlu olması ve hayat uyku uyması için pişik oluşmaması için kaliteli bez kullanması pişik oluşumunda büyük önem taşımaktadır. Bebeğin altı havasız kalması sonucunda bebeğin bacak arası pişik kaçınılmaz olmaktadır. Ayrıca idrarın bebeğin hassas cildi için pişik oluşumunu tetikleyecektir. Küçük kırmızı kabartılar şeklinde olan bebek bacak arası pişikleri dikkat edilmezse ilerleyerek içi su dolu kabarcıklar oluşarak bütün poposuna yayılacaktır. Bebeğe acı veren bu pişikler anneyide huzursuz edecektir. 

Bebek Bacak Arası Neden Pişer;
 • Derinin tahriş olması
 • Bebeğin altının sürekli ıslak kalması
 • Kalitesiz bezler
 • Kumaş bez kullanımında hijyen olmaması
 • Bezin çok sıkı bağlanması 
 • Bebeğin altının havalandırılmaması
 • Sürekli ıslak mendillerle silinmesi
Bebek Bacak Arası Pişik İçin Ne Yapılmalı; 

Bebeğin narin cildini korumak için hijyen çok önemlidir. Kumaş bez kullanılıyor ise yıkama sonrası ütülenmesi gerekmektedir. Bebeğin altını temizlenmesi için ıslak mendil kullanılmamalı ve yıkamak gerekmektedir. Bebek bezlerinin içerisindeki maddelere karşı alerjisi olabilir bu yüzden bebek bacak arası pişik olduğunda bezi değiştirmeniz gerekmektedir. Bebeğin altı kısa kısa açık bırakılarak havalandırılmalıdır. Bebek bacak arası pişikleri için eczaneden pişik önleyici krem kullanılmalıdır. Ayrıca pamuk yardımı ile zeytinyağı sürmeniz ve bebek anne sütü alıyor ise pamukla anne sütü sürmeniz gerekmektedir. Bebek banyo yaparken sadece poposunu sabunlamak pişiklere iyi gelecektir. Ayrıca banyo sonrası bebeği bebe yağı ile yağlamanız pişikleri önleyecektir. Son olarakda eczaneden alacağınız talk pudra pişik için faydalıdır. 
]]>
Bebeklerde Makatta Pişik https://www.pisik.org/bebeklerde-makatta-pisik.html Mon, 26 Nov 2018 05:02:04 +0000 Bebeklerde makatta pişik; genellikle 10 çocuk arasından 8 inde görülen bir durumdur. Ayrıca bebekler ve yaşlılar arasında özellikle de kilolu kişiler arasında çok görülen bir durum olan pişik genellikle yaz aylarında çok Bebeklerde makatta pişik; genellikle 10 çocuk arasından 8 inde görülen bir durumdur. Ayrıca bebekler ve yaşlılar arasında özellikle de kilolu kişiler arasında çok görülen bir durum olan pişik genellikle yaz aylarında çok daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Bebeklerde makatta pişik ilerleyen aşamada bir cilt sorunu haline gelmektedir. Bebeklerde makatta pişik dışında nadir de olsa kasık ve kalça bölgesinde de görülür. Bebeklerin makat bölgesindeki pişik bebeğe bez bağlanırken genellikle bebeğin makat bölgesinin ıslak kalması pişiğe neden olan en önemli durumdur. Bebeklerde makat pişiği bebeğin acı duyması ve makat bölgesinde kaşıntı sebebi ile huzursuzluk veren bir durum olması kaçınılmazdır. Bebeklerde makatta pişik endişe duyulacak bir rahatsızlık değildi. Düzgün bir uygulama bebeğin makat bölgesinde oluşan pişik 3 gün gibi kısa bir sürede iyileşmesi söz konusudur. Genellikle bebeklerin makat bölgesinde oluşan pişik kullanılacak olan pişik kremi ile sonlandırılabilir. Önemli olan bebeğin makat bölgesinde pişik olmaması için makat bölgesinin bez sarılmadan önce iyice kurulanması bu gibi problemlerin önüne geçecektir. Özellikle bebeklerin tuvalet ihtiyacın dan sonra makat bölgesinde kimyasal içerikli temizlik ürünleri veya ıslak mendil gibi ürünler kullanılmaması da son derece önemlidir. Ayrıca bebeğin makat bölgesinin sabun türü maddelerle temizlenmemesi de önem arz etmektedir.

Bebeklerde makatta pişik nedenleri
 • Bebeklerin makat bölgesi hassas cilt yapısı olması sebebi ile tahrişe neden olacak kadar aşırı temizlenmesi.
 • Bebeklerin makat bölgesinin ıslak bırakılması
 • Bebeklerin makat bölgesinde kimyasal kokulu kimyasal içerikli malzemeler kullanılması
 • Bebeğe uygulanan bezin kalitesiz olması
 • Bebeğe uygulanan bezlerin sentetik ve naylon içerikli olması
 • Bebek makat bölgesinde yetersiz temizlik 
 • Bebek makat bölgesinin nemli bırakılması 
 • Bebeklerin ciltlerinin hassas olması sebebi ile cilt yağlarını yok eden sert sabunların kullanılması
Bebeklerde makat pişiği tedavisi

Bebeklerin makat bölgesinde oluşan pişik yanlış malzeme kullanımı ve bilinçsiz temizlik yapılması makat bölgesinin nemli bırakılması gibi sebeplerden dolayı bebeklerde çok sık rastlanan makat bölgesi pişik tedavisi için öncelikle bebeğin altının sürekli kuru kalması gün içerisinde altına pislediği zaman uzun süre o durumda bırakılmaması makat bölgesinde oluşan pişik tedavileri arasında en önemli etkenlerdir. Aşırı derecede pişik olan bebeklerin tedavisi için uzman bir hekim tarafından muayene edilerek pişiğin önlenmesi makat bölgesinde olacak pişiği önleyici kremler alınması o makat bölgede pişiğin tedavisi için önemlidir. Ayrıca bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde makat bölgesinin güzelce temizlenerek kurulanması ve özellikle pudralanması da makat bölgesinde pişik tedavisi için son derece önemlidir. Özellikle yaz aylarında bebeğinizi dışarı çıkacağınız zaman mümkünse naylon içerikli bezler ile dolaştırmamak makat bölgesinin terlememesi tedavi için önemlidir. En önemli bebek makat bölgesi pişiği tedavisinde bebek bezleri ve kullanılan temizlik maddelerinin bebeğin hassas cildini tahriş etmemesi önemlidir. Bunun içinde doktor tarafından tavsiye edilen kaliteli malzemeler kullanılması da pişiği önlemek ve tedavi etmek için önemli unsurlardan biridir.
]]>
Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer https://www.pisik.org/bebeklerde-pisik-nasil-gecer.html Mon, 26 Nov 2018 12:11:25 +0000 Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir, pişik bebeklerin sıkça maruz kaldığı cilt problemlerinden biridir. Bebeği huzursuz ve rahatsız ettiği kadar annenin de huzursuzlanmasına sebep olur. Pişiği engellemek ya da oluşan pişi Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir, pişik bebeklerin sıkça maruz kaldığı cilt problemlerinden biridir. Bebeği huzursuz ve rahatsız ettiği kadar annenin de huzursuzlanmasına sebep olur. Pişiği engellemek ya da oluşan pişiğe çözüm bulmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Eğer evde uygulanan yöntemlere rağmen pişik için çözüm getirilemiyorsa bebeğin mutlaka bir cilt doktoruna götürülmesi gerekir. Pişik genelde candida albicans adı verilen bir mantar sebebiyle oluşur. Mantar ciltte kızarık kabarıklara yol açarak cildin tahriş olmasına yol açar. Mantar bebeklerde dışkı ve idrar kimyasalları ile beslenir. Bebeğin altı bezli olduğu için bölgedeki nem ve sıcaklık mantarın çoğalmasına ve pişiğin uzun süre etkili olmasına neden olur.

Pişik bebeklerde talk pudrası kullanımı, ek gıdaya geçen bebeklerde verilen yiyeceklerin içeriği sebebiyle oluşabilir. Bunların yanı sıra bezin bebeğe uygun olmaması, altının sık sık değiştirilmemesi, alt temizliğinin yeterince yapılmaması, ıslak mendil kullanımı gibi nedenlerde pişiğe sebep olabilir.

Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir

Pişik sebepleri arasında en önemli neden bebeğin dışkı ve idrara uzun süre maruz kalmasıdır. Pişiği önlemek ya da tedavi etmek için altının sık sık değiştirilmesi gerekir. Alt değiştirilmesinde altının hava alması için bir süre açık bekletilmesi önemlidir. Çünkü hava almayan ciltte pişik daha kolay yayılarak şiddeti artabilir. Kullanılan bezin pamuklu olmasına özen gösterilmelidir. Alt temizliği için kimyasal içeriği olmayan sabunlar ve nemli bezler kullanılmalıdır.

Bebeklerde pişik için doğal yağ kullanımı: Özellikle hakiki zeytinyağı bebeklerde pişiğe iyi gelen doğal bir çözümdür. Zeytinyağı içerisinde barındırdığı bileşenler sayesinde bebek cildinde nemlendirici etki yaratarak pişik oluşumuna karşı iyi gelir. Hakiki zeytinyağı ocakta ısıtıldıktan sonra soğutulur. Soğuyan yağa bir parça pamuk batırılarak pişikli bölge yağ ile silinir. Zeytinyağı haricinde diğer bitkisel yağlarda pişik için faydalıdır. Badem yağı, lavanta yağı, gül yağı, Hindistan cevizi yağı pişik tedavisinde kullanılabilecek doğal yağlardır.

Bebeklerde pişik için bitkisel çaylar: Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir, sorusuna verilebilecek cevaplardan biride bitkisel çaylardır. Papatya çayı pişik tedavisinde tek başına yeterli olabileceği gibi, kaşık otu ve ceviz yaprağıyla birlikte karıştırılarak demlendiğinde daha etkili sonuçlar alınabilir. Bu şekilde pişiğin iyileşme sürecini kısaltır. Adaçayı yine aynı sefa bitkisiyle beraber çay gibi demlenip bebeğin pişik bölgesine bir parça pamuk yardımıyla pansuman yapar gibi uygulanır. Uygulamalardan sonra bölgenin kuruması beklenerek bebeğin altı bezlenebilir. Bu işlemler bebeğin her altı açıldığında yapıldığında kısa sürede iyileşme sağlanabilir.

Bebeklerde pişik için doğal kremler: Bebeklerde pişik tedavisinde evde doğal malzemeler kullanılarak pişik kremi hazırlanabilir. 1 çay bardağı işlem görmemiş zeytinyağı ve çeyrek balmumu kullanılarak doğal pişik kremi hazırlanabilir. Zeytinyağı bir cezve içine alınır, üzerine bıçakla kazınmış olan balmumu eklenir. Kısık ateşte balmumu eriyene kadar bekletilir. Balmumu eridikten sonra karıştırılarak cam ve kapaklı bir kabın içine alınır. Cam kabın içinde karışım katılaştığında kullanım için hazır olacaktır. Kıvamı ne çok katı ne de çok akışkan olmamalıdır. Hazır hale gelen doğal pişik kremi bebeğin her alt temizliğinde elle yedirilerek bölgeye sürülmelidir. Krem uzun süre buzdolabında muhafaza edilebilir.

1 su bardağı un uygun bir tavanın içine alınarak kısık ateşte kahverengi renk alana kadar kavrulur. Kavrulan un ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Geniş bir kabın içine aktarılır. Unun içine A&D krem ve aynı miktarda mısır nişastası eklenir. Malzemeler hamur kıvamı alana kadar karıştırılır. Hazırlanan krem kapaklı cam bir kabın içine alınıp kullanılmaya başlanabilir. Her bez değişiminde kızarmış ve tahriş olmuş bölgeye yeterince sürülerek bebeğin rahatlaması sağlanabilir.